Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej to stojąca na jednym ze wzgórz leszczyńskiego pasma moren czołowych, drewniana wieża z tarasem widokowym z którego można podziwiać malownicze tereny wokół Osiecznej. Znajduje się ona w terenie leśnym i prowadzi do niej dobrze oznakowana droga. Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej ma 30 metrów wysokości a taras widokowy znajduje się 25 metrów ponad ziemią. Prowadzą na niego 152 drewniane stopnie, mniej więcej tyle samo co na 8-9 piętro w bloku.
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej została otwarta 18 grudnia 2021 roku i zastąpiła wcześniejszą wieżę, która ze względu na zły stan techniczny, musiała zostać rozebrana kilka lat wcześniej (wzniesiona w 2006 roku, rozebrana w 2018 roku). Nowa wieża jest około trzykrotnie wyższa od swojej poprzedniczki, która miała zaledwie 8 metrów.
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej
Konkrety
lokalizacja
na południe od Osiecznej, dojazd od strony ulicy Łoniewskiej
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Wielkopolska w większości jest płaska jak stół, tym bardziej takie miejsca jak wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej należy doceniać i uważać za wyjątkową atrakcję. Oczywiście nie jest to jedyna wielkopolska wieża widokowa, niemniej ze względu na swoją lokalizację na wzgórzach i dużą wysokość, pozwala nam podziwiać wyjątkowo rozległy widok na piękne okolice Osiecznej.
Galeria
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej
Moim zdaniem
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej moim zdaniem to jedno z najciekawszych miejsc w okolicy! Piękny widok, położenie w cichym i spokojnym lesie po którym aż miło się przespacerować i odrobinka adrenaliny, kiedy wchodzi się po schodach na wysoką, drewnianą wieżę. Na pewno zapamiętacie to miejsce!
Ranking
ceny
Wejście na wieże jest bezpłatne.
ilość turystów
Latem bardzo możliwe, że spotkacie tutaj nielicznych rowerzystów czy spacerowiczów. W innych porach roku miejsce to jest rzadziej odwiedzane, przez co większa szansa na to, że będziecie mogli się dłużej cieszyć widokami w samotności.
przygotowanie
Im bliżej wieży, tym lepiej oznakowane jest dojście do niej. Od parkingu przy ulicy Łoniewskiej trasa jest wręcz doskonale oznakowana a dodatkowo znajdzie na niej tablice edukacyjne, przybliżające nieco przyrodę lasu. Szkoda, że brakuje czytelnych i wyraźnych oznaczeń (tablic, drogowskazów) przy głównych drogach, kierujących nas w stronę wieży.
Praktyczne info
parking
Około 350 metrów na południowy-wschód od wieży znajduje się miejsce postojowe, przygotowane specjalnie dla odwiedzających wieżę widokową w którym mogą oni bezpiecznie pozostawić swoje auto. Miejsce jest oznakowane i można dojechać do niego nieutwardzoną drogą od ulicy Łoniewskiej. Minimalny minus za wąską ścieżkę dojazdową oraz mało widoczne oznakowanie samego parkingu.
potrzebny czas
Dojście do wieży z parkingu trwa 5 minut, dokłądnie tyle samo powrót. Wejście na wieżę zajmuje od 2 do 5 minut, w zależności od waszej formy. Na tarasie widokowym, możecie spędzić tak wiele czasu, jak tylko chcecie; ja przykładowo spędziłem na nim 10 minut.
sugerowany wiek
Od 2 lat wzwyż, choć należy pamiętać by najmłodsi (do 8 lat) zawsze byli pod opieką rodziców czy opiekunów. Im wyżej tym bardziej czuć lekkie kołysanie wieży i narastający wiatr, co może nie spodobać się szczególnie małym dzieciom.
dostępność
Dojście do wieży prowadzi leśną ścieżką, po opadach miejscami błotnistą. Po dojściu pod wieżę, dalsza droga na taras widokowy prowadzi drewnianymi schodami. Wejście na górę zajmuje kilku minut i dla niektórych osób może być sporym wysiłkiem lub wyzwaniem.
Plusy i minusy
główne atuty
- stosunkowo niedawno otwarta, drewniana wieża widokowa o wysokości aż 30 metrów,
- zlokalizowana na jednym z najwyższych wzgórz w okolicy, przez co widoki są jeszcze bardziej rozległe,
- świetnie oznakowane dojście,
- miejsce parkingowe dla odwiedzających,
- niewielka ilość odwiedzających,
- bezpłatna,
słabsze strony
- mało tablic i drogowskazów kierujących do wieży widokowej w centrum Osiecznej,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Z wieży widokowej widać bardzo dobrze Osieczną i jej najciekawsze zabytki oraz atrakcje, np. zamek, kościoły czy unikalne drewniane wiatraki z XVIII wieku, które dzisiaj są siedzibą Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej. Niestety by zobaczyć je wszystkie dokładnie, potrzebujecie lornetki lub aparatu z teleobiektywem bo wieża oddalona jest od centrum miasta o około 1,5 kilometra.
Wieża widokowa JAGODA II w Osiecznej
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie okolice Osiecznej z innych moich wpisów:
- Malownicza Osieczna. Atrakcje i najciekawsze miejsca
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
- wpis Wieża widokowa Jagoda 2 na stronie osieczna.pl, link, dostęp z dn. 8.11.2022,
- artykuł Wieża Jagoda II w Osiecznej gotowa. Pokażemy Wam już dziś, jakie widoki można z niej podziwiać [ZDJĘCIA] w serwisie leszno.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 08.11.2022,
- artykuł Zniknęła drewniana wieża widokowa spod Osieczej, chcą budować jeszcze wyższą w serwisie leszno.naszemiasto.pl, link, dostęp z dn. 08.11.2022,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!