Wieżyca w Masywie Ślęży
Wieżyca w Masywie Ślęży to położony na północny-wschód od szczytu samej Ślęży, niedaleko Sobótki, niższy szczyt w jego masywie. Jego wysokość to 415 m. n. p. m. a dodatkowo na jego szczycie znajduje się wybudowana na początku XX wieku, wieża widokowa o wysokości 15 metrów. Niestety można wejść na nią tylko w niektóre dni tygodnia (głównie weekendy) i tylko w sezonie letnim. Ciekawostką jest to, że wieża ta została wzniesiona na cześć Żelaznego Kanclerza Otto von Bismarcka, który dla Niemców jest postacią arcyważną, natomiast dla Polaków, delikatnie mówiąc, postacią budzącą kontrowersje. Dodatkowo warto wspomnieć, że właśnie ta wieża na Wieżycy, to jedyne zachowana w Polsce tzw. Kolumna Bismarcka, czyli charakterystyczna, typowa wieża na cześć niemieckiego kanclerza. Obecnie w Polsce zachowało się około 17 wież Bismarcka, z czego tylko ta w Masywie Ślęży, będąca „kolumną”.
Szczyt Wieżyca w Masywie Ślęży znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym na szczyt Ślęży. Czas przejścia tym szlakiem od Domu Turysty pod Wieżycą wynosi 10-15 minut.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Wieżyca w Masywie Ślęży
Lokalizacja miejsca „Wieżyca w Masywie Ślęży”: szczyt w masywie Ślęży, na północny wschód od szczytu Ślęży. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Wieżyca w Masywie Ślęży w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Sam szczyt jest podobny do wielu innych. Jednak znajdująca się na jego szczycie wieża widokowa, dodaje wiele do unikalności tego miejsca.
3/5
Wchodząc na Ślężę warto zdecydować się na żółty szlak prowadzący przez Wieżycę. Powodów jest kilka, przede wszystkim zahaczamy o wieże widokową ale również idziemy zdecydowanie jednym z bardziej stromych podejść w okolicy.
Galeria zdjęć
Wieżyca w Masywie Ślęży
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.5/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat. Wstęp na wieżę może być płatny.
Ilość odwiedzających – 4/5
Z reguły bez tłumów, jednak w weekendy może być różnie.
Przygotowanie – 4.5/5
Oznaczenie szlaków bezbłędne, na miejscu jest tablica informacyjna z której można się dowiedzieć czegoś więcej o tym miejscu. Kuleje informacja o dostępności wieży dla turystów.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Wieżyca w Masywie Ślęży
Parking – 4/5
Duży parking na ul. Armii Krajowej w Sobótce. Niestety płatny.
Potrzebny czas
Wystarczające będzie maksymalnie 10 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Podejście żółtym szlakiem od strony ul. Armii Krajowej jest strome. Będzie to spora trudność dla osób o obniżonej sprawności oraz rodzin z bardzo małymi dziećmi.
Na szczycie Wieżycy znajdziecie kilka stołów, przy których można coś szybko zjeść lub wypić.
Plusy i minusy
główne atuty
- wieża widokowa na szczycie,
- krótkie, choć strome podejście,
- dobrze oznaczony szlak,
słabsze strony
- nie zauważyłem
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz