Wydma Łącka. Zdjęcia nie oddają jej wielkości!
Rozległa i wysoka Wydma Łącka to najpopularniejsze miejsce na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Ze względu na swoją wysokość, wahająca się między 30 a 42 m n.p.m. głównie za sprawą siły wiejących wiatrów, często nazywana jest Górą Łącką. Ruchoma Wydma Łącka jest częścią liczącego ponad 500 ha kompleksu przemieszczających się wydm, rozciągających się na całej długości Mierzei Łebskiej. Nazywane są one Białymi Górami i są unikatowym środowiskiem w skali Europy.
Swoją nazwę zawdzięcza dawnej wiosce Łączka, która ok. 300 lat temu zasypały piaski przemieszczających się wydm. Obecnie zjawisko przemieszcza się wydmy widać na fragmencie zasypywanego lasu olchowego, który z każdym rokiem coraz bardziej znika pod drobinami piasku. Rocznie Wydma Łącka oraz inne okoliczne wydmy mogą przesunąć się o nawet kilka metrów rocznie na wschód, ze względu na dominujące wiatry zachodnie.
Najsłynniejsza z wydm Słowińskiego Parku Narodowego to również dobry punkt widokowy, z którego możecie podziwiać nie tylko pobliskie piaszczyste pola wydmowe ale również Jezioro Łebsko, Morze Bałtyckie a nawet charakterystyczny i najwyższy szczyt Wybrzeża Słowińskiego – Rowokół.
Wydma Łącka. Zdjęcia nie oddają jej wielkości!
Konkrety
lokalizacja
centralna część Mierzei Łebskiej, ok. 7 km na zachód od Łeby
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Wydma Łącka, nazywana tez Górą Łącką to jedna z kilku piaszczystych, ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego. Jest nie tylko najbardziej znaną z nich ale również jedną z nielicznych, na która możemy wejść zwiedzając park narodowy.
Galeria
Wydma Łącka. Zdjęcia nie oddają jej wielkości!
Moim zdaniem
W skali świata Wydma Łącka jest niewielkim skrawkiem pustynnego krajobrazu ale w skali Polski, tworzy ona niemalże bezkres piaszczystych połaci. Absolutnie Góra Łącka czy Wydma Łącka, niezależnie jak ją nazwiemy jest miejscem niepowtarzalnym i zapadającym w pamięci!
Ranking
ceny
Zobaczenie Wydmy Łąckiej możliwe jest po wejściu na teren Słowińskiego Parku Narodowego, co wiąże się z koniecznością zakupu biletów wstępu. Biletowany wstęp obowiązuje od początku maja co końca września. Ceny biletów nie są wysokie (bilet normalny w 2024r. – 9 zł) a w sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe. Dzieci do 7 r.ż. wchodzą na teren parku bezpłatnie. Szczegółowy informacje o biletach znajdziecie na stronie internetowej SPN.
Dodatkowe opłaty obowiązują za parkowanie na parkingach udostępnionych na terenie SPN oraz za przejazd meleksami z Rąbki do Wydmy Łąckiej (lub poza sezonem do ekspozycji militarnej na terenie dawnego poligonu rakietowego). Uwaga! Opłaty za przejazd meleksem są zdecydowanie wyższe od biletów wstępu do SPN – w 2024r. bilet normalny w jedną stronę kosztował 22,30 zł (szczegóły dot. meleksów i cennik przejazdów na stronie internetowej SPN).
ilość turystów
Przez większość tzw. sezonu wysokiego panuje tutaj ogromny ruch turystyczny, co szczególnie można odczuć nie tyle na samej wydmie co przy kasach biletowych SPN i trasie dojściowej (pokonywanej pieszo lub meleksem). Sama Wydma Łącka jest na tyle duża, że częściowo rozprasza ilość turystów, mimo to na jej szczycie i tak zapewne będzie tłumnie. Zdecydowanie lepiej jest w pozostałych okresach roku, kiedy turystów jest mniej.
przygotowanie
Informacja i zaplecze stworzone z myślą turystach (m. in. tablice, drogowskazy, wiaty, podesty, ogrodzenia) są dobrze przygotowane i utrzymane. Mimo niewielkich braków lub niedopatrzeń, bardzo pomagają w odkrywaniu tej wyjątkowej piaskowej krainy.
Praktyczne info
parking
Najbliżej Wydmy Łąckiej zaparkujecie na parkingu w Rąbce, udostępnionym przez Słowiński PN. Parkowanie jest płatne ale opłaty nie są wysokie, koszt to 3 zł / h (stan na 2024 r.).
potrzebny czas
Aby zobaczyć Wydmę Łącką należy przygotować sobie minimum 3 godziny. W tym czasie bacie rade pokonać trasę turystyczną zaczynająca się w Rąbce i przebiegającą przez udostępnioną część Wydmy Łąckiej. Skorzystanie z przejazdów meleksami niemal nie wpłynie na skrócenie czasu, ponieważ aby z nich skorzystać również trzeba poczekać zarówno w kolejce po bilety jak i czekając na kurs.
sugerowany wiek
Piesza trasa z Rąbki przez wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, w tym Wydmę Łącką, liczy sobie ok. 12 kilometrów i prowadzi długimi fragmentami przez piaszczysty teren, bardziej męczący niż leśna ścieżka. Z tego powodu odradzam przyjazd tutaj z dziećmi młodszymi niż 3 lata, ponieważ mogą one mieć problem pokonać tę trasę (nawet pokonując ją częściowo meleksem).
dostępność
Wydma Łącka, podobnie jak pobliskie piaszczyste szlaki i plaże to teren trudny i nieprzyjazny, szczególnie dla wózków dziecięcych oraz osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Również najmłodsi mogą być zmęczeni (nawet po prawdopodobnym, początkowym zachwycie), tak długi spacerem po piasku.
Plusy i minusy
główne atuty
- absolutnie wyjątkowy krajobraz,
- ciekawostka przyrodnicza,
- widoki rozciągające się ze szczytu wydmy,
- dobrze przygotowana informacja turystyczna i zaplecze,
- możliwość skorzystania z meleksów,
- przystępne ceny za wstęp do parku narodowego i parkowanie,
słabsze strony
- duże tłumy w sezonie letnie,
- ceny biletów za przejazd meleksem,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Parking w Rąbce, podczas szczytu sezonu może okazać się niewystarczający aby pomieścić wszystkich odwiedzających. Dlatego warto przyjechać do Słowińskiego PN możliwie wcześnie (najlepiej w godzinach przedpołudniowych) aby nie martwić się o miejsce parkingowe lub nie tracić czasu w oczekiwaniu aż ktoś odjedzie i zwolni miejsce.
Wydma Łącka. Zdjęcia nie oddają jej wielkości!
Poznajcie miejsca w okolicy!
Wydma Łącka oraz Słowiński Park Narodowy a także ich okolice to wyjątkowe i warte odkrycia tereny, na których możecie odwiedzić m. in.:
- Wydma Czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
- Latarnia morska w Czołpinie
- Latarnia morska Stilo. Jedna z najpiękniejszych!
- Nadmorskie Rowy: atrakcje, które warto zobaczyć!
- oficjalna strona internetowa Słowińskiego Parku Narodowego, link, dostęp z dn. 27.11.2024,
- wpis Wydma Łącka na oficjalnej stronie internetowej Gminy Smołdzino, link, dostęp z dn. 27.11.2024,
- wpis Wydma Łącka w serwisie pomorskie.travel, link, dostęp z dn. 27.11.2024,
- wpis Łączka (wydma) w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 27.11.2024,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!