Zagroda Krajeńska

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska w Złotowie znajduje się przy promenadzie, okalającej Jezioro Miejskie. Jest to mały skansen, na terenie którego całkiem dużo zmieszczono dzięki czemu będziemy mogli poznać typową krajeńską zagrodę sprzed lat.

Najważniejszym budynkiem zagrody jest bez wątpienia zrekonstruowana XVIII-wieczna chałupa ze Starej Świętej, która prezentuje charakterystyczny styl ówczesnego budownictwa w tym regionie. Wybudowana w technice szachulcowej, posiada podobnie jak budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej tzw. “czarną kuchnię” a przykryta była pierwotnie trzciną. W jej wnętrzu znajduje się ekspozycja, która przybliża nam tradycje, obyczaje oraz przedmioty codziennego użytku jej mieszkańców. Obok chaty na terenie zagrody znajduje się również dawna stodoła, chlewnia i kuźnia. W ich murach znajdziemy kolejne ekspozycje oraz przestrzeń kreatywną, wykorzystywaną również na potrzeby spotkań i warsztatów.

Zagroda Krajeńska to również miejsce gdzie możecie wypożyczyć rowery, by przejechać się piękną złotowską promenadą i nie tylko.

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Partyzantów 8, Złotów (przy promenadzie w pobliżu Półwyspu Rybackiego)

Dokładną lokalizację miejsca: Zagroda Krajeńska w Złotowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Choć to nie jedynie miejsce, gdzie możecie poznać z bliska dawną Krajnę, jej budownictwo, obyczaje czy tradycję a przy okazji poczuć się jak w dawnej krajeńskiej zagrodzie, mini skansen Zagroda Krajeńska w niemal samym centrum Złotowa, zasługuje na waszą uwagę. Być może spodoba Wam się na tyle, że później odwiedzicie znacznie większy skansen w Osieku.

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska
4 / 5

Krajna to kraina o wyjątkowej historii, którą najlepiej poznawać właśnie w takich miejscach jak Zagroda Krajeńska w Złotowie. To właśnie w tym niewielkim skansenie, dostaniecie potężny zastrzyk wiedzy o tych terenach, historii i charakterystycznym budownictwie.

Zagroda Krajeńska w Złotowie
3.8 / 5

4.5 / 5

Cena biletu jest dosłownie symboliczna (w 2022 roku było to 2 zł).

3 / 5

Bywa tłumnie

4 / 5

Na miejscu znajdziecie bardzo dobrze przygotowaną informację turystyczną, brakuje jedynie drogowskazów kierujących do Zagrody Krajeńskiej nieco dalej, np. w centrum miasta.

3 / 5

Mini skansen nie ma swojego dedykowanego parkingu. Należy skorzystać z miejsc parkingowych w centrum miasta, np. na Placu Kościuszki.

Do Zagrody Krajeńskiej można wejść na 15 minut i wyjść. Warto jednak zostać na dłużej i skorzystać z możliwości jakie Zagroda Krajeńska nam oferuje, m. in. warsztaty, pokazy i wiele innych wydarzeń.

Od 5 roku życia w górę, bo w tym wieku dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji.

Dla każdego.

  • ciekawa zabudowa, w której znajduje się ciekawa ekspozycja,
  • liczne atrakcje “na żywo”, warsztaty, pokazy itp.
  • bliskość innych ciekawych miejsc,
  • wypożyczalnia rowerów w Zagrodzie,
  • niestandardowe godziny otwarcia,
  • nieco oddalony najbliższy parking,

Zagroda Krajeńska ma niestandardowe godziny otwarcia, dlatego warto je sprawdzić przed wyjazdem. Są one dostosowane do dni i godzin, w których ilość odwiedzających jest największa.

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 20 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl