Zagroda Krajeńska w Złotowie
Zagroda Krajeńska w Złotowie znajduje się przy promenadzie, okalającej Jezioro Miejskie. Jest to mały skansen, na terenie którego całkiem dużo zmieszczono dzięki czemu będziemy mogli poznać typową krajeńską zagrodę sprzed lat.
Najważniejszym budynkiem zagrody jest bez wątpienia zrekonstruowana XVIII-wieczna chałupa ze Starej Świętej, która prezentuje charakterystyczny styl ówczesnego budownictwa w tym regionie. Wybudowana w technice szachulcowej, posiada podobnie jak budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej tzw. “czarną kuchnię” a przykryta była pierwotnie trzciną. W jej wnętrzu znajduje się ekspozycja, która przybliża nam tradycje, obyczaje oraz przedmioty codziennego użytku jej mieszkańców. Obok chaty na terenie zagrody znajduje się również dawna stodoła, chlewnia i kuźnia. W ich murach znajdziemy kolejne ekspozycje oraz przestrzeń kreatywną, wykorzystywaną również na potrzeby spotkań i warsztatów.
Zagroda Krajeńska to również miejsce gdzie możecie wypożyczyć rowery, by przejechać się piękną złotowską promenadą i nie tylko.
Zagroda Krajeńska w Złotowie
Konkrety
lokalizacja
Partyzantów 8, Złotów (przy promenadzie w pobliżu Półwyspu Rybackiego)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Choć to nie jedynie miejsce, gdzie możecie poznać z bliska dawną Krajnę, jej budownictwo, obyczaje czy tradycję a przy okazji poczuć się jak w dawnej krajeńskiej zagrodzie, mini skansen Zagroda Krajeńska w niemal samym centrum Złotowa, zasługuje na waszą uwagę. Być może spodoba Wam się na tyle, że później odwiedzicie znacznie większy skansen w Osieku.
Galeria
Zagroda Krajeńska w Złotowie
Moim zdaniem
Krajna to kraina o wyjątkowej historii, którą najlepiej poznawać właśnie w takich miejscach jak Zagroda Krajeńska w Złotowie. To właśnie w tym niewielkim skansenie, dostaniecie potężny zastrzyk wiedzy o tych terenach, historii i charakterystycznym budownictwie.
Ranking
ceny
Cena biletu jest dosłownie symboliczna (w 2022 roku było to 2 zł).
ilość turystów
Bywa tłumnie
przygotowanie
Na miejscu znajdziecie bardzo dobrze przygotowaną informację turystyczną, brakuje jedynie drogowskazów kierujących do Zagrody Krajeńskiej nieco dalej, np. w centrum miasta.
Praktyczne info
parking
Mini skansen nie ma swojego dedykowanego parkingu. Należy skorzystać z miejsc parkingowych w centrum miasta, np. na Placu Kościuszki.
potrzebny czas
Do Zagrody Krajeńskiej można wejść na 15 minut i wyjść. Warto jednak zostać na dłużej i skorzystać z możliwości jakie Zagroda Krajeńska nam oferuje, m. in. warsztaty, pokazy i wiele innych wydarzeń.
sugerowany wiek
Od 5 roku życia w górę, bo w tym wieku dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- ciekawa zabudowa, w której znajduje się ciekawa ekspozycja,
- liczne atrakcje “na żywo”, warsztaty, pokazy itp.
- bliskość innych ciekawych miejsc,
- wypożyczalnia rowerów w Zagrodzie,
słabsze strony
- niestandardowe godziny otwarcia,
- nieco oddalony najbliższy parking,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Zagroda Krajeńska ma niestandardowe godziny otwarcia, dlatego warto je sprawdzić przed wyjazdem. Są one dostosowane do dni i godzin, w których ilość odwiedzających jest największa.
Zagroda Krajeńska w Złotowie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.
- Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!
- Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
- Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
- Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!