Zamek w Osiecznej
Na północno-zachodnim brzegu Jeziora Łoniewskiego w południowej Wielkopolsce, położony jest urokliwy zamek w Osiecznej. Jego historia sięga prawdopodobnie przełomu XIII-XIV wieku, kiedy to kasztelan santocki Wojsław Borek Gryżyński, ówczesny właściciel tych ziem wybudował w Osiecznej pierwszą warownię. Pierwsza wzmianka na temat zamku pochodzi jednak dopiero z 1472 roku. Od samego początku zamek był budowlą murowaną (na rzucie kwadratu), otoczoną kamienno-ceglanymi murami, wzniesioną na sztucznie usypanym kopcu co potwierdziły prowadzone dotychczas badania archeologiczne. Pierwsza znacząca rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku, za czasów Macieja Borka, który ufundował budowę trzech kolejnych murowanych skrzydeł oraz wieży.
W XVI w. Osieczna oraz miejscowy zamek, przeszedł w ręce rodziny Górków herbu Łodzia, jednego z najznamienitszych i najbogatszych wielkopolskich rodów tamtych czasów. Górkowie niestety traktowali zamek w Osiecznej drugorzędnie, nie inwestowali w jego rozbudowę a nawet przyczynili się do tego, że zamek lekko podupadł. Kolejny właściciel zamku – Andrzej Czarnkowski, podczas swojego 10-letniego władania majątkiem w Osiecznej przeprowadził odbudowę zamku i jego dalszą rozbudowę. Z tego okresu zachowała się do dzisiaj m. in. sala rycerska, wiodący do niej kuty w piaskowcu manierystyczny portal a także kamienna tablica z napisem, datą 1601 r. i herbem Nałęcz Czarnkowskich. W 1655 roku zamek strawił pożar a jego odbudowę przeprowadził jeden z kolejnych właścicieli – Jan Opaliński z Bnina. Majątek oraz zamek w Osiecznej należał do polskich rodów do 1797 roku. W kolejnych latach niemieccy właściciele często się zmieniali, co przyczyniało się do dewastacji zamku. Dopiero pod koniec XIX wieku Henryk Hedebrand dokonał renowacji i kolejnej przebudowy zamku, która nadała mu dzisiejszy kształt.
Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł i okazałej 26-metrowej wieży. Po II wojnie światowej zamek przebudowano, przystosowując do nowych funkcji, znacząco innych niż pierwotne. Od 1959 roku w zamku mieszczą się obiekty medyczne, obecnie działające jako Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży.
Zamek w Osiecznej otoczony jest ponad dwuhektarowym parkiem, w którym dominuje starodrzew, m. in. lipy, platany, dęby. Od północy, główne wejście do parku stanowi trójdzielny budynek bramny z końca XIX wieku.
Zamek w Osiecznej
Konkrety
lokalizacja
Osieczna, ul. Zamkowa 3
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Zamek w Osiecznej mimo niewątpliwie wyjątkowej urody i pięknemu położeniu jest jedną z wielu dawnych okazałych rezydencji ma terenie południowej Wielkopolski. Niestety obecne zagospodarowanie zamku, nie pozwala w pełni zobaczyć piękna tej budowli i poznać jej historii.
Galeria
Zamek w Osiecznej
Moim zdaniem
Trudno mi zawsze przyznać, że dane miejsce spodoba się tylko ambitnym podróżnikom. Niestety zamek, który dzisiaj jest szpitalem, choć jest jedną z atrakcji turystycznych w tych stronach trudno zwiedzić i zobaczyć z bliska. Jest oczywiście możliwe wejście na teren szpitala i zobaczenie budynku z zewnątrz, jednak musimy liczyć się z tym, że po zamkowym parku spacerują i odpoczywają pacjenci oraz odbywają się zajęcia w terenie. To u wielu może wprowadzić pewne zakłopotanie.
Ranking
ceny
Wejście na teren zamkowego parku i podejście pod sam budynek nie wiąże się z żadnymi kosztami.
ilość turystów
Jeżeli chodzi o turystów, musicie mieć szczęście aby ich tutaj spotkać. Na miejscu najprawdopodobniej spotkacie za to pacjentów szpitala mieszczącego się w murach zamku.
przygotowanie
Choć zamek w Osiecznej jest miejscową atrakcją, prowadzą do niego tylko nieliczne drogowskazy. Praktycznie tylko one wraz z niewielką tablicą informacyjną przy zamku, ułatwiają nam dotarcie do niego i jego poznanie. Wielka szkoda, że przy bramie od ul. Zamkowej nie ma np. planu zamkowego parku, tablicy informacyjnej czy zasad wstępu na teren szpitala…
Praktyczne info
parking
Pod samym zamkiem nie znajdziecie miejsc parkingowych. Najbliższe parkingi znajdują się na ulicy Jeziornej (ok. 150 m od zamku) oraz miejscowym rynku (ok. 230 m od zamku). Parkowanie na nich jest bezpłatne.
potrzebny czas
Z racji, że nie można zwiedzać wnętrz zamku, na poznanie go z zewnątrz wystarczy Wam ok. 10-15 minut.
sugerowany wiek
Zamek w Osiecznej jest miejscem, które u nikogo nie powinno wzbudzić złych emocji. Niemniej z racji, że obecnie pełni funkcję szpitala należy liczyć się z tym, że w jego otoczeniu spotkamy pacjentów spacerujących czy odpoczywających w parku a także mających w nim swoje zajęcia. Z tego powodu uważam, że należny w tym miejscu zachowywać się szczególnie dyskretnie oraz z dużą wyrozumiałością, przez co miejsce to moim zdaniem nie jest odpowiednie dla małych dzieci.
dostępność
Zamkowy park z którego można zobaczyć zamek w Osiecznej z zewnątrz dostępny jest dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- urokliwe i malownicze położenie,
- nietypowa architektura zamku,
- piękny zamkowy park,
słabsze strony
- ze względu na obecną funkcję szpitalna, jaką pełni zamek, jego zwiedzanie nie jest możliwe a dostęp do niego jest ograniczony,
- mało rozbudowana informacja i oznakowanie z myślą o turystach,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Bywa że główna brama do zamku, znajdująca się od ulicy Zamkowej jest zamknięta. Wtedy podejdźcie do osób z ochrony, które mają swoją stróżówkę w budynku bramy, przedstawcie się, powiedzcie że chcecie zobaczyć zamek i poproście o wejście.
Zamek w Osiecznej
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie okolice Leszna i Osiecznej z innych moich wpisów:
- Malownicza Osieczna. Atrakcje i najciekawsze miejsca
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
- wpis Zamek Osieczna na oficjalnej stronie Gminy Osieczna, link, dostęp z dn. 05.03.2023,
- wpis Zamek w Osiecznej na stronie zamkiobronne.pl, link, dostęp z dn. 05.03.2023,
- wpis Zamek w Osiecznej na stronie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 05.03.2023,
- wpis Zamek w Osiecznej w witrynie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 05.03.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!