Zamek w Osiecznej zamek osieczna

Zamek w Osiecznej

Na północno-zachodnim brzegu Jeziora Łoniewskiego w południowej Wielkopolsce, położony jest urokliwy zamek w Osiecznej. Jego historia sięga prawdopodobnie przełomu XIII-XIV wieku, kiedy to kasztelan santocki Wojsław Borek Gryżyński, ówczesny właściciel tych ziem wybudował w Osiecznej pierwszą warownię. Pierwsza wzmianka na temat zamku pochodzi jednak dopiero z 1472 roku. Od samego początku zamek był budowlą murowaną (na rzucie kwadratu), otoczoną kamienno-ceglanymi murami, wzniesioną na sztucznie usypanym kopcu co potwierdziły prowadzone dotychczas badania archeologiczne. Pierwsza znacząca rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku, za czasów Macieja Borka, który ufundował budowę trzech kolejnych murowanych skrzydeł oraz wieży.

W XVI w. Osieczna oraz miejscowy zamek, przeszedł w ręce rodziny Górków herbu Łodzia, jednego z najznamienitszych i najbogatszych wielkopolskich rodów tamtych czasów. Górkowie niestety traktowali zamek w Osiecznej drugorzędnie, nie inwestowali w jego rozbudowę a nawet przyczynili się do tego, że zamek lekko podupadł. Kolejny właściciel zamku – Andrzej Czarnkowski, podczas swojego 10-letniego władania majątkiem w Osiecznej przeprowadził odbudowę zamku i jego dalszą rozbudowę.  Z tego okresu zachowała się do dzisiaj m. in. sala rycerska, wiodący do niej kuty w piaskowcu manierystyczny portal a także kamienna tablica z napisem, datą 1601 r. i herbem Nałęcz Czarnkowskich. W 1655 roku zamek strawił pożar a jego odbudowę przeprowadził jeden z kolejnych właścicieli – Jan Opaliński z Bnina. Majątek oraz zamek w Osiecznej należał do polskich rodów do 1797 roku. W kolejnych latach niemieccy właściciele często się zmieniali, co przyczyniało się do dewastacji zamku. Dopiero pod koniec XIX wieku Henryk Hedebrand dokonał renowacji i kolejnej przebudowy zamku, która nadała mu dzisiejszy kształt.

Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł i okazałej 26-metrowej wieży. Po II wojnie światowej zamek przebudowano, przystosowując do nowych funkcji, znacząco innych niż pierwotne. Od 1959 roku w zamku mieszczą się obiekty medyczne, obecnie działające jako Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży.

Zamek w Osiecznej otoczony jest ponad dwuhektarowym parkiem, w którym dominuje starodrzew, m. in. lipy, platany, dęby. Od północy, główne wejście do parku stanowi trójdzielny budynek bramny z końca XIX wieku.

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek w Osiecznej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Zamek w Osiecznej mimo niewątpliwie wyjątkowej urody i pięknemu położeniu jest jedną z wielu dawnych okazałych rezydencji ma terenie południowej Wielkopolski. Niestety obecne zagospodarowanie zamku, nie pozwala w pełni zobaczyć piękna tej budowli i poznać jej historii.

Zamek w Osiecznej

Zamek w Osiecznej zamek osieczna
Zamek w Osiecznej zamek osieczna
osieczna herb płaskorzeźba
Zamek w Osiecznej zamek osieczna
brama wjazdowa osieczna szpital
1 / 5

Trudno mi zawsze przyznać, że dane miejsce spodoba się tylko ambitnym podróżnikom. Niestety zamek, który dzisiaj jest szpitalem, choć jest jedną z atrakcji turystycznych w tych stronach trudno zwiedzić i zobaczyć z bliska. Jest oczywiście możliwe wejście na teren szpitala i zobaczenie budynku z zewnątrz, jednak musimy liczyć się z tym, że po zamkowym parku spacerują i odpoczywają pacjenci oraz odbywają się zajęcia w terenie. To u wielu może wprowadzić pewne zakłopotanie.

Zamek w Osiecznej
3.8 / 5

5 / 5

Wejście na teren zamkowego parku i podejście pod sam budynek nie wiąże się z żadnymi kosztami.

4.5 / 5

Jeżeli chodzi o turystów, musicie mieć szczęście aby ich tutaj spotkać. Na miejscu najprawdopodobniej spotkacie za to pacjentów szpitala mieszczącego się w murach zamku.

2 / 5

Choć zamek w Osiecznej jest miejscową atrakcją, prowadzą do niego tylko nieliczne drogowskazy. Praktycznie tylko one wraz z niewielką tablicą informacyjną przy zamku, ułatwiają nam dotarcie do niego i jego poznanie. Wielka szkoda, że przy bramie od ul. Zamkowej nie ma np. planu zamkowego parku, tablicy informacyjnej czy zasad wstępu na teren szpitala…

3.5 / 5

Pod samym zamkiem nie znajdziecie miejsc parkingowych. Najbliższe parkingi znajdują się na ulicy Jeziornej (ok. 150 m od zamku) oraz miejscowym rynku (ok. 230 m od zamku). Parkowanie na nich jest bezpłatne.

Z racji, że nie można zwiedzać wnętrz zamku, na poznanie go z zewnątrz wystarczy Wam ok. 10-15 minut.

Zamek w Osiecznej jest miejscem, które u nikogo nie powinno wzbudzić złych emocji. Niemniej z racji, że obecnie pełni funkcję szpitala należy liczyć się z tym, że w jego otoczeniu spotkamy pacjentów spacerujących czy odpoczywających w parku a także mających w nim swoje zajęcia. Z tego powodu uważam, że należny w tym miejscu zachowywać się szczególnie dyskretnie oraz z dużą wyrozumiałością, przez co miejsce to moim zdaniem nie jest odpowiednie dla małych dzieci.

Zamkowy park z którego można zobaczyć zamek w Osiecznej z zewnątrz dostępny jest dla każdego.

  • urokliwe i malownicze położenie,
  • nietypowa architektura zamku,
  • piękny zamkowy park,
  • ze względu na obecną funkcję szpitalna, jaką pełni zamek, jego zwiedzanie nie jest możliwe a dostęp do niego jest ograniczony,
  • mało rozbudowana informacja i oznakowanie z myślą o turystach,

Bywa że główna brama do zamku, znajdująca się od ulicy Zamkowej jest zamknięta. Wtedy podejdźcie do osób z ochrony, które mają swoją stróżówkę w budynku bramy, przedstawcie się, powiedzcie że chcecie zobaczyć zamek i poproście o wejście.

Zamek w Osiecznej

Poznajcie okolice Leszna i Osiecznej z innych moich wpisów:

Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 5 marca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl