Zamek w Osiecznej zamek osieczna

Zamek w Osiecznej

Na północno-zachodnim brzegu Jeziora Łoniewskiego w południowej Wielkopolsce, położony jest urokliwy zamek w Osiecznej. Jego historia sięga prawdopodobnie przełomu XIII-XIV wieku, kiedy to kasztelan santocki Wojsław Borek Gryżyński, ówczesny właściciel tych ziem wybudował w Osiecznej pierwszą warownię. Pierwsza wzmianka na temat zamku pochodzi jednak dopiero z 1472 roku. Od samego początku zamek był budowlą murowaną (na rzucie kwadratu), otoczoną kamienno-ceglanymi murami, wzniesioną na sztucznie usypanym kopcu co potwierdziły prowadzone dotychczas badania archeologiczne. Pierwsza znacząca rozbudowa zamku miała miejsce w XV wieku, za czasów Macieja Borka, który ufundował budowę trzech kolejnych murowanych skrzydeł oraz wieży.

W XVI w. Osieczna oraz miejscowy zamek, przeszedł w ręce rodziny Górków herbu Łodzia, jednego z najznamienitszych i najbogatszych wielkopolskich rodów tamtych czasów. Górkowie niestety traktowali zamek w Osiecznej drugorzędnie, nie inwestowali w jego rozbudowę a nawet przyczynili się do tego, że zamek lekko podupadł. Kolejny właściciel zamku – Andrzej Czarnkowski, podczas swojego 10-letniego władania majątkiem w Osiecznej przeprowadził odbudowę zamku i jego dalszą rozbudowę.  Z tego okresu zachowała się do dzisiaj m. in. sala rycerska, wiodący do niej kuty w piaskowcu manierystyczny portal a także kamienna tablica z napisem, datą 1601 r. i herbem Nałęcz Czarnkowskich. W 1655 roku zamek strawił pożar a jego odbudowę przeprowadził jeden z kolejnych właścicieli – Jan Opaliński z Bnina. Majątek oraz zamek w Osiecznej należał do polskich rodów do 1797 roku. W kolejnych latach niemieccy właściciele często się zmieniali, co przyczyniało się do dewastacji zamku. Dopiero pod koniec XIX wieku Henryk Hedebrand dokonał renowacji i kolejnej przebudowy zamku, która nadała mu dzisiejszy kształt.

Obecnie zamek składa się z trzech skrzydeł i okazałej 26-metrowej wieży. Po II wojnie światowej zamek przebudowano, przystosowując do nowych funkcji, znacząco innych niż pierwotne. Od 1959 roku w zamku mieszczą się obiekty medyczne, obecnie działające jako Szpital Rehabilitacyjno-Leczniczy dla Dzieci i Młodzieży.

Zamek w Osiecznej otoczony jest ponad dwuhektarowym parkiem, w którym dominuje starodrzew, m. in. lipy, platany, dęby. Od północy, główne wejście do parku stanowi trójdzielny budynek bramny z końca XIX wieku.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Zamek w Osiecznej

Konkrety

lokalizacja

Osieczna, ul. Zamkowa 3

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek w Osiecznej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Zamek w Osiecznej mimo niewątpliwie wyjątkowej urody i pięknemu położeniu jest jedną z wielu dawnych okazałych rezydencji ma terenie południowej Wielkopolski. Niestety obecne zagospodarowanie zamku, nie pozwala w pełni zobaczyć piękna tej budowli i poznać jej historii.

Galeria

Zamek w Osiecznej

Zamek w Osiecznej zamek osieczna
Zamek w Osiecznej zamek osieczna
osieczna herb płaskorzeźba
Zamek w Osiecznej zamek osieczna
brama wjazdowa osieczna szpital

Moim zdaniem

1 / 5

Trudno mi zawsze przyznać, że dane miejsce spodoba się tylko ambitnym podróżnikom. Niestety zamek, który dzisiaj jest szpitalem, choć jest jedną z atrakcji turystycznych w tych stronach trudno zwiedzić i zobaczyć z bliska. Jest oczywiście możliwe wejście na teren szpitala i zobaczenie budynku z zewnątrz, jednak musimy liczyć się z tym, że po zamkowym parku spacerują i odpoczywają pacjenci oraz odbywają się zajęcia w terenie. To u wielu może wprowadzić pewne zakłopotanie.

Ranking

Zamek w Osiecznej
3.8 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na teren zamkowego parku i podejście pod sam budynek nie wiąże się z żadnymi kosztami.

ilość turystów

4.5 / 5

Jeżeli chodzi o turystów, musicie mieć szczęście aby ich tutaj spotkać. Na miejscu najprawdopodobniej spotkacie za to pacjentów szpitala mieszczącego się w murach zamku.

przygotowanie

2 / 5

Choć zamek w Osiecznej jest miejscową atrakcją, prowadzą do niego tylko nieliczne drogowskazy. Praktycznie tylko one wraz z niewielką tablicą informacyjną przy zamku, ułatwiają nam dotarcie do niego i jego poznanie. Wielka szkoda, że przy bramie od ul. Zamkowej nie ma np. planu zamkowego parku, tablicy informacyjnej czy zasad wstępu na teren szpitala…

Praktyczne info

parking

3.5 / 5

Pod samym zamkiem nie znajdziecie miejsc parkingowych. Najbliższe parkingi znajdują się na ulicy Jeziornej (ok. 150 m od zamku) oraz miejscowym rynku (ok. 230 m od zamku). Parkowanie na nich jest bezpłatne.

potrzebny czas

Z racji, że nie można zwiedzać wnętrz zamku, na poznanie go z zewnątrz wystarczy Wam ok. 10-15 minut.

sugerowany wiek

Zamek w Osiecznej jest miejscem, które u nikogo nie powinno wzbudzić złych emocji. Niemniej z racji, że obecnie pełni funkcję szpitala należy liczyć się z tym, że w jego otoczeniu spotkamy pacjentów spacerujących czy odpoczywających w parku a także mających w nim swoje zajęcia. Z tego powodu uważam, że należny w tym miejscu zachowywać się szczególnie dyskretnie oraz z dużą wyrozumiałością, przez co miejsce to moim zdaniem nie jest odpowiednie dla małych dzieci.

dostępność

Zamkowy park z którego można zobaczyć zamek w Osiecznej z zewnątrz dostępny jest dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • urokliwe i malownicze położenie,
  • nietypowa architektura zamku,
  • piękny zamkowy park,

słabsze strony

  • ze względu na obecną funkcję szpitalna, jaką pełni zamek, jego zwiedzanie nie jest możliwe a dostęp do niego jest ograniczony,
  • mało rozbudowana informacja i oznakowanie z myślą o turystach,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Bywa że główna brama do zamku, znajdująca się od ulicy Zamkowej jest zamknięta. Wtedy podejdźcie do osób z ochrony, które mają swoją stróżówkę w budynku bramy, przedstawcie się, powiedzcie że chcecie zobaczyć zamek i poproście o wejście.

Zamek w Osiecznej

Poznajcie miejsca w okolicy!

Poznajcie okolice Leszna i Osiecznej z innych moich wpisów:

Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 5 marca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU