Zamek Wielkopolski w Rokosowie
Zamek Wielkopolski w Rokosowie to jeden z najokazalszych zamków Wielkopolski, będący obok zamku w Kórniku i pałacu w Jarocinie najwybitniejszym przykładem pałacowej architektury neogotyckiej w regionie. Rokosowski pałac wzniesiony blisko 200 lat temu w stylu romantycznego gotyku to również jedna z najokazalszych rezydencji ziemiańskich okolic Gostynia i Leszna.
Budowlę wzniesiono w połowie XIX wieku w miejscu, gdzie poprzednio stał renesansowy, murowany dwór obronny prawdopodobnie otoczony fosą, której pozostałości możemy oglądać do dzisiaj. Sama miejscowość Rokosowo ma jednak znacznie dłuższą historię niż miejscowy zamek. Pierwsza historyczna wzmianka w dokumentach pisanych pochodzi z 1310 roku. Przez stulecia była własnością rodu Rokossowskich herbu Glaubicz, którzy dopiero w XVII wieku sprzedali ją kolejnym właścicielom – chronologicznie: rodzinie Skoraczewskich, gen. Janowi Lipskiemu herbu Grabie (nabył Rokosowo pod koniec XVIII w.) i następnie Józefowi Mycielskiemu herbu Dołęga (został właścicielem Rokosowa w 1828 roku).
To właśnie Mycielscy postanowili wznieść w Rokosowie romantyczny pałac. Pomysłodawczynią wzniesienia rezydencji była żona hrabiego Mycielskiego – Karolina z hr. Wodzickich a budowa pałacu rozpoczęła się w 1849 roku. Pałac w Rokosowie wzniesiono według projektu jednego z bardziej znanych i cenionych architektów tamtych czasów – Fryderyka Augusta Stülera. Zasadnicze prace zakończyły się w 1850 roku, czego pamiątką jest frontowy ryzalit z datą „1850” i płaskorzeźbionym w kamieniu herbem Mycielskich. Prace wykończeniowe we wnętrzach pałacu ukończono w kolejnych latach.
Niestety pomysłodawczyni budowy pałacu nie doczekała jego ukończenia, ponieważ przedwcześnie zmarła na cholerę w 1849 roku. Mycielscy również nie zabawili w swojej nowej rezydencji zbyt długo, bo już w 1867 roku sprzedano ją księciu Adamowi Konstantemu Czartoryskiemu, który mieszkał tu do śmierci w 1880 r. Czartoryscy pozostali w pałacu aż do wybuchu II wojny światowej, a ostatnim właścicielem Rokosowa był Jan Roman Czartoryski. Po wojnie rokosowskie dobra znacjonalizowano. Pierwsze lata po wojnie to okres podupadania zamku, który dopiero w latach 80. ubiegłego stulecia doczekał się remontu generalnego, który przeprowadził Urząd Wojewódzki w Lesznie. W latach 90. XX-wieku na skuter zmian administracyjnych zamek przeszedł pod władanie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W 2002 roku powstał w nim Ośrodek Integracji Europejskiej funkcjonujący pod kuratelą Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W latach 2021 – 2023 zamek poddano rewitalizacji i rozpoczęto działalność pod zupełnie nową marką, jako Zamek Wielkopolski w Rokosowie. W nowej formule, Zamek Wielkopolski w Rokosowie ma aspiracje stać się ważnym w regionie ośrodkiem konferencyjno-hotelowym, realizując jednocześnie ważną funkcję społeczną, tworząc idealne warunki do realizacji inicjatyw lokalnych.
Zamek Wielkopolski w Rokosowie znajduje się w ponad 10-hektarowym parku zamkowym, utrzymanym w stylu angielskim. Na jego terenie znajdują się m. in. staw, wzgórze widokowe, kameralny mostek oraz urokliwe alejki wijące się pośród drzew, spośród których kilka to pomniki przyrody. Dla szukających aktywności na świeżym powietrzu przygotowano siłownię zewnętrzna oraz plac zabaw dla dzieci.
Obecnie (2023) Zamek Wielkopolski w Rokosowie zmienia swoje dotychczasowe oblicze. Końca dobiega generalny remont zamku. We wnętrzach zamku będzie funkcjonował obiekt konferencyjno-hotelowy z własną kuchnią, której specjalnością maja być potrawy z produktów od lokalnych producentów oraz dania z dziczyzny. Dzięki temu, będzie to doskonałe miejsce do zorganizowania spotkań biznesowych, kilkudniowych konferencji, uroczystości, przyjęć czy wesel, które dodatkowo można uatrakcyjnić np. ceremonią zaślubin w historycznym parku zamkowym.
Zamek Wielkopolski w Rokosowie
Konkrety
lokalizacja
Rokosowo 1, ok. 14 km na południowy-zachód od Gostynia w południowej Wielkopolsce
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Zamek Wielkopolski w Rokosowie wyróżnia się romantyczna neogotycką architekturą, która nadaje mu nieco warownego i obronnego kształtu i sprawia, że bez wątpienia jest jedną z ciekawszych i najbardziej okazałych rezydencji ziemiańskich w okolicach Leszna.
Galeria
Zamek Wielkopolski w Rokosowie
Moim zdaniem
Zamek Wielkopolski w Rokosowie po wielu latach pełnienia funkcji administracyjnych, powoli otwiera swoje wrota dla okolicznych mieszkańców i turystów. Dzięki temu zyskujemy okazję by zobaczyć z bliska i poznać jeden z najbardziej urokliwych zamków tej części Wielkopolski a także miło spędzić czas, spacerując pośród zieleni zamkowego parku.
Ranking
ceny
Wstęp do przestrzeni udostępnionych turystom, czyli otaczającego zamek parku jest bezpłatny.
ilość turystów
Miejsce to dopiero zyskuje popularność, przez co jeszcze niewielu turystów przybywa do Rokosowa. Wyjątkiem są weekendy, kiedy to coraz częściej organizowane są różne wydarzenia plenerowe w zamkowym parku.
przygotowanie
Póki co w kwestii informacji i zaplecza dla turystów jest jeszcze wiele braków i niedociągnięć, które wierzę że w ramach działań rewitalizacyjnych zostaną poprawione. Do zamku pomagają dotrzeć drogowskazy przy najważniejszych drogach w okolicy a na miejscu możecie liczyć tylko na niewielką tablicę informacyjną oraz rozmieszone w parku miejsca, gdzie można usiąść, odpocząć, poćwiczyć lub pobawić się z dziećmi.
Praktyczne info
parking
Na terenie parku zamkowego znajduje się kilkadziesiąt bezpłatnych i utwardzonych miejsc parkingowych. Brakuje niestety znaku informującego o tym, znajdującego się np. przy bramie wjazdowej.
potrzebny czas
Obecnie możecie odwiedzić Rokosowo aby pospacerować po zamkowym parku, zobaczyć z zewnątrz Zamek Wielkopolski w Rokosowie oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Warto zarezerwować sobie minimum 30 minut, choć możecie pobyć tutaj znacznie dłużej.
sugerowany wiek
Dla każdego, również dla najmłodszych dla których przygotowano w parku plac zabaw.
dostępność
Zamek Wielkopolski w Rokosowie dostępny jest jedynie w ograniczonym zakresie. Wnętrza okazałej rezydencji nie są w żaden sposób udostępnione dla turystów czy zwiedzających. Ogólnodostępny jest za to zamkowy park, który można odwiedzić codziennie i spędzić w nim wolny czas. Tym bardziej, że Zamek Wielkopolski w Rokosowie planuje ożywić park organizując liczne wydarzenia, szczególnie w weekendy.
Plusy i minusy
główne atuty
- wyjątkowa architektura rezydencji,
- okazały, około 10-hektarowy park zamkowy z cennym starodrzewem, siłownią zewnętrzną i placem zabaw dla najmłodszych,
- położenie na uboczu,
- parking pod zamkiem,
- możliwość zorganizowania w zamku uroczystości czy dowolnego spotkania za sprawą prowadzonego w zamku obiektu konferencyjno-hotelowego z restauracją,
- organizowane wydarzenia w zamkowym parku,
słabsze strony
- dostępny dla zwiedzających jedynie park zamkowy; nie ma możliwości zwiedzania wnętrz zamku,
- słabo rozbudowana informacja i zaplecze turystyczne,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Wielkim otwarciem parku zamkowego i symbolicznym rozpoczęciem nowego rozdziału w historii zamku był piknik „Otwarcie III Bram Rokosowa”, który odbył się we wrześniu 2023 roku. Z jednej strony miał symbolicznie zakończyć remont zamku a z drugiej, pokazać okolicznym mieszkańcom i gościom z dalszych zakątków jak wielką metamorfozę w ostatnich latach przeszła rokosowska rezydencja. Rozpoczął on również kalendarz wydarzeń, które będą organizowane w parku w kolejnych miesiącach, dlatego warto śledzić aktualności z Zamku Wielkopolskiego aby nie przegapić ciekawych wydarzeń, organizowanych w jego bezpośrednim otoczeniu.
Zamek Wielkopolski w Rokosowie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie okolice Leszna z innych moich wpisów:
- Malownicza Osieczna. Atrakcje i najciekawsze miejsca
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
- oficjalna strona internetowa Zamku Wielkopolskiego w Rokosowie – www.rokosowo.pl, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- wpis Zamek Rokosowo na stronie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- wpis Zamek w Rokosowie w serwisie www.regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- wpis Rokosowo na stronie www.galeriawielkopolska.info, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- wpis pałac Rokosowo na stronie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- artykuł Zamek w Rokosowie otwiera bramy parku dla zwiedzających na stronie www.radiopoznan.fm, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
- wpis Pałac w Rokosowie w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.09.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!