ryż do sushi

Idealny ryż do sushi

Stara prawda głosi, że najważniejszy w sushi jest ryż. Właśnie dlatego postanowiłem podzielić się z wami, powstałym na zasadzie prób i błędów, przepis na idealny ryż do sushi, oczywiście moim zdaniem:) Bo choć to zaledwie kilka składników, ostateczny smak ryżu może się bardzo od siebie różnić nie wspominając już nawet o jego stopniu ugotowania. Pocieszę Was jednak, że choć ryż do sushi to ważny składnik tego azjatyckiego dania, równie ważne moim zdaniem są pozostałe składniki, ich świeżość, jakość i dobór. Dlatego choć przygotowanie idealnego ryżu do sushi jest trudne, nie poddawaj się od razu, bo przecież nikt od razu nie został sushi masterem:) Najważniejsza jest chęć odkrywania nowych smaków i doskonalenia umiejętności kulinarnych!

oznaczenia

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność
autor bloga
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Reklama
Dzięki reklamom możliwe jest utrzymanie i rozwój bloga

SKŁADNIKI


  • 215 g ryżu do sushi (ok. 240 ml),
  • 210 ml wody do gotowania ryżu,
  • woda do namaczania i płukania ryżu,
  • marynata:
    • 5 łyżek octu ryżowego,
    • 2 łyżki cukru,
    • 1 łyżeczka soli

(ilość produktów dla przygotowania około 4-5 rolek sushi)

WYKONANIE


  1. Odmierz dokładną ilość ryżu, czyli 215 g. W tej wadze jest zapas (15 g) na ewentualne „straty” przy płukaniu.
  2. Ryż wsyp do przygotowanego garnka i zalej zimną wodą (ok. 500 ml) i zostaw do namoczenia na około 15 minut.
  3. Po 15 minutach odcedź ryż na sicie i rozpocznij płukanie.
  4. Aby wypłukać ryż, ponownie wsyp go do garnka, zalej wodą (ponownie około 500 ml – można na oko) i ucieraj ryż dłońmi, dokładnie tak jak na jednym ze zdjęć.
  5. Gdy woda zrobi się już bardzo mętna, odcedź ryż na sicie, ponownie wsyp do garna i zalej nową porcją wody. Ponownie ucieraj i powtarzaj taki cykl płukania aż do momentu, gdy mimo ucierania ryżu woda nie będzie się robiła mętna. Taki efekt w zależności od jakości ryżu, powinniście uzyskać po 7-10 płukaniach.
  6. Wypłukany ryż dobrze odcedź na sicie i wsyp do garnka. Dodaj dokładnie odmierzoną porcję wody (210 ml), przykryj garnek pokrywką i postaw garnek na maksymalnym ogniu.
  7. Gotuj na maksymalnym ogniu aż do momentu zagotowania wody i wtedy stopniowo zmniejszaj ognień na niemal minimalny (u nas to „2” w 12-punktowej skali). Zmniejszanie ognia powinno być łagodne a nie gwałtowne i trwać około 20-30 sekund.
  8. Po zmniejszeniu ognia, gotuj ryż dalej na wolnym ogniu przez kolejne 14 minut, koniecznie pod przykryciem.
  9. W międzyczasie gdy ryż do sushi się gotuje, przygotujcie zaprawę do ryżu. W tym celu do osobnego garnka wsypcie wszystkie składniki, postawcie garnek na średnim ogniu i stale mieszając podgrzejcie i doprowadźcie do całkowitego rozpuszczenia i połączenia wszystkich składników. Wtedy zaprawa jest już gotowa i możesz odstawić ją z ognia na bok.
  10. Gdy ryż się ugotuje nie podnosząc pokrywki z garnka, odstaw całość z ognia na bok i pozostaw na kolejne 15 minut a dodatkowo przykryj garnek kuchenną ściereczką.
  11. Dopiero po tym czasie podnieś pokrywkę i zamieszaj ryż drewnianą łyżką.
  12. Od razu dodaj do ryżu, przygotowaną wcześniej zaprawę i dokładnie wymieszaj. Po tym przykryj garnek i gotowe! Ryż do sushi możesz już nakładać na arkusze nori.

Idealny ryż do sushi

ryż do sushi
ryż do sushi
ryż do sushi
ryż do sushi
ryż do sushi

MIEJ POD RĘKĄ


  • średni garnek,
  • duże sito kuchenne,
  • mały garnek do przygotowania zaprawy,
  • kuchenna ścierka,
  • drewniana łyżka,

CENNE RADY


Podczas całego procesu gotowania ryżu, absolutnie nie wolno podnosić pokrywki z garnka!

Pamiętajcie, że przygotowanie ryżu do sushi nie jest najprostsze, dlatego nie zrażajcie się po pierwszym (być może nieudanym) razie:) Z każdym kolejnym będziecie mądrzejsi a to musi zaowocować prędzej czy później! Dodatkowo warto poeksperymentować z marynatą, ponieważ każdy z nas będzie miał inny idealny balans trzech smaków marynaty (słodki-słony-kwaśny) i każdemu może smakować ryż do sushi inaczej doprawiony, dlatego warto znaleźć swoje ulubione proporcje.

SPOSÓB PODANIA


Ryż do sushi to dopiero pierwszy z elementów, który w połączeniu z pozostałymi stanie się smaczna rolką, wszystkim doskonale znaną jako sushi. Jak je przygotować, przeczytasz w przepisie: Domowe sushi. Przepis dla początkujących

CO MYŚLISZ O TYM PRZEPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
logo przepiśnik przepisnik kierunkowo.pl