Domowe sushi. Przepis dla początkujących

domowe sushi przepis prosty Przekąski na imprezę na zimno
  • Marcin
  • 29 sierpnia 2021

Domowe sushi, obok ramenu, spaghetti carbonara czy pad thai-a to kolejny przepis, wokół którego toczy się wojna kulinarnych tradycjonalistów z tymi, którzy z zamiłowania do gotowania, modyfikują te przepisy pod własne możliwości i upodobania. Smutna prawda jest taka, że nawet zdobywając najlepsze jakościowo produkty nie jesteśmy w stanie idealnie odtworzyć smaku i charakteru tych dań w naszej, domowej kuchni. Dlatego właśnie wychodzę z założenia, że róbmy je tak jak lubimy i potrafimy!

Mój przepis na domowe sushi, właśnie taki jest! Nie trzymam się tutaj sztywnych zasad, dobieram składniki tak by całość najbardziej mi smakowała i nie spinam się, że robię coś “nieoryginalnie”. Dobór składników uwzględnia to, co możemy dostać na sklepowych półkach w naszym kraju i nie zostawić przy okazji tych zakupów całych oszczędności. Jednak mimo tego, możecie stworzyć takie domowe sushi, jakie przypadnie do Waszych gustów! Zatem nie ma co czekać, do dzieła!

SKŁADNIKI


  • 5 arkuszy nori,
  • 1 porcja ugotowanego wcześniej ryżu do sushi (możecie go przygotować według mojego przepisu),
  • dodatki:
    • świeże warzywa: ogórek, papryka, rzepa, sałata, awokado itp.
    • ryby: świeże ryby, ryby z puszki (np. tuńczyk, makrela), ryby wędzone czy pieczone itp.
    • marynowane warzywa: ogórek, marchewka itp.
    • serki: ser typu feta, serek śmietankowy itp.
    • inne dodatki: świeży koperek, świeży szczypiorek itp.
  • do podania:
    • sos sojowy,
    • marynowany imbir,
    • pasta wasabi lub sos chrzanowy,

(ilość produktów dla przygotowania około 30-35 maków (hosomaków lub futomaków))

domowe sushi
domowe sushi
domowe sushi
domowe sushi
domowe sushi
domowe sushi

WYKONANIE


Domowe sushi. Przepis dla początkujących

  1. Przygotuj ryż do sushi, korzystając na przykład z mojego przepisu.
  2. Następnie przygotuj dodatki, które znajdą się w środków maków. Ważne jest to by w momencie gdy rozpoczniecie zawijanie rolek, wszystkie składniki były już przygotowane.
    1. Warzywa obierz ze skórki i pokrój w podłużne słupki, o grubości około pół centymetra. W przypadku sałaty, opłucz jej liście i porwij na podłużne kawałki.
    2. Ryby w zależności od rodzaju, przygotuj według uznania. Świeże lub wędzone ryby podziel na mniejsze kawałki, usuwając jednocześnie ości. Ryby z puszki, dobrze odcedź z zalew lub sosów i podziel na mniejsze kawałki a w przypadku np. tuńczyka możesz go wymieszać z serkiem śmietankowym lub majonezem, tworząc coś na wzór pasty.
    3. Sery twarde (np. typu feta) pokrój w słupki o grubości około 1 centymetra.
    4. Inne dodatki jak np. koperek czy szczypiorek, opłucz, osusz a następnie podziel lub pokrój na kawałki maksymalnie 10-15 centymetrowe.
  3. Rozpocznij formować maki. Na macie bambusowej ułóż arkusz nori, matową stroną do góry (śliską i błyszczącą do maty). Zamocz dłonie w zimnej wodzie i nabierz porcję przygotowanego wcześniej ryżu, którą połóż na nori i rozprowadź dłońmi, tak by pokrył on około 2/3 powierzchni arkusza. Oczywiście jeżeli ryżu będzie za mało, dokładaj tyle ile potrzeba by na końcu warstwa ryżu miała 3-4 mm grubości.
  4. Na ryżu (mniej więcej na jego środku) układaj dowolne składniki w zależności od własnego gustu, smaku i oczekiwań. Sugestie z mojej strony? Proszę bardzo:
    1. Hosomak: pasta z tuńczyka,
    2. Hosomak: świeża papryka,
    3. Futomak: pasta z tuńczyka + sałata + ogórek marynowany + szczypiorek,
    4. Futomak: ser typu feta + sałata + świeży ogórek + koperek,
    5. Futomak: wędzona makrela + marchewka marynowana + sałata + szczypiorek
    6. Futomak: pasta z tuńczyka + serek śmietankowy + marynowana marchewka + szczypiorek
  5. Gdy na ryżu ułożycie już wszystkie dodatki, zwińcie wszystko w rolkę, wykorzystując do tego bambusową matę. Oczywiście zwijanie zacznijcie od strony, gdzie na nori znajduje się ryż.
  6. Ostatnie centymetry nori, na których nie znajdują się żadne składniki zwilżcie delikatnie wodą i zwińcie do końca.
  7. Uformowane domowe sushi w rolkach, odkładajcie na bok, np. drewnianą deskę.
  8. Gdy przygotujecie już wszystkie rolki, weźcie jedną z nich na deskę do krojenia i używając ostrego noża pokrójcie rolkę na maki o grubości około 2-4 cm.
  9. Gotowe maki, czyli domowe sushi układaj na przygotowanej tacy, desce lub talerzu.

MIEJ POD RĘKĄ

  • matę bambusową,
  • miseczkę z zimną wodą,
  • bardzo ostry nóż,

CENNE RADY

Bardzo trudno znaleźć w naszym kraju świeżego tuńczyka czy łososia, a jeżeli już uda Wam się takie ryby dostać ich cena będzie kosmiczna! Dlatego nie bójcie się używać ryb już przetworzonych np. wędzonych, pieczonych czy zamkniętych w puszkach.

SPOSÓB PODANIA

Domowe sushi, niezależnie czy hosomaki, futomaki czy jakiekolwiek inne podawaj razem z sosem sojowym, pastą wasabi i marynowanym imbirem.

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!