Dawne mury miejskie w Poznaniu

mury miejskie w Poznaniu
  • Marcin
  • 29 września 2021
Dawne mury miejskie w Poznaniu

O znaczeniu i średniowiecznego miasta świadczyły jego fortyfikacje i umocnienia, dlatego Poznań jako jeden z ważniejszych ośrodków na ówczesnej mapie Polski powinien mieć się czym pochwalić. Dawne mury miejskie w Poznaniu liczyły sobie około 1700 metrów, miały 7 metrów wysokości (baszty miały wysokość 11 metrów) oraz 4 bramy i ponad 30 wykuszy. Niestety z racji tego, że z czasem wymagały coraz poważniejszych napraw oraz hamowały rozwój miasta, pod koniec XVIII wieku rozpoczęto ich rozbieranie. Na skutek tej decyzji do dzisiejszych czasów pozostały tylko nieliczne relikty dawnych murów miasta, które szczególnie efektownie zostały wyeksponowane pomiędzy ulicą Małe Garbary a ulicą Masztalarską i 23 Lutego.

Historia murów miejskich w Poznaniu sięga XIII wieku, kiedy to po lokacji miasta wzniesiono pierwsze umocnienia, wykonane z ziemi i drewna. Krótko później zastąpiono je ceglanymi fortyfikacjami, które dodatkowo umocniono aż ponad 30 basztami, co sprawiało, że Poznań był wówczas jednym z najsilniej ufortyfikowanych miast Polski! W XV wieku, kiedy następował rozwój artylerii, zdecydowano się rozbudować mury miejskie w Poznaniu o dodatkowy, zewnętrzny mur okalający niemal całe miasto oraz pogłębiono fosy. Ostateczny kształt mury miejskie przybrały w XVI wieku i od tego czasu ich znaczenie oraz rola spadały. W pewnym momencie w basztach rozwijała się działalność niemilitarna a “szczelność” umocnień osłabiały przebijane w międzyczasie furty.

Obecnie, jak wspominałem wcześniej, po większości murów nie ma już śladów. Największe zachowane ich fragmenty można zobaczyć na skwerze pomiędzy ulicą Małe Garbary a Masztalarską, kolejne mniejsze pozostałości w okolicach Zamku Przemysła oraz w pobliżu ul. Wrocławskiej. W miejscach dawnych murów miejskich w 2013 roku wmurowano w chodniki i ulice 17 pamiątkowych tablic, które przypominają o dawnych potężnych umocnieniach miasta i ich orientacyjnym przebiegu.

region
lokalizacja

Poznań, rozlokowane dookoła ścisłego centrum miasta

GALERIA

Dawne mury miejskie w Poznaniu

mury miejskie w Poznaniu
mury miejskie w Poznaniu
mury miejskie w Poznaniu
mury miejskie w Poznaniu stare miasto w poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Wyjątkowości poznańskim murom miejskim dodaje fakt, że dzięki ich potędze Poznań uznawany był swego czasu za jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast Polski a co za tym idzie, jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. Niestety ich los, podobnie jak w innych polskich miastach, nie pozwolił dotrwać do dnia dzisiejszego w większym fragmencie, przez co możemy podziwiać obecnie tylko nieliczne ich relikty.

  • MOIM ZDANIEM

Dawne mury miejskie w Poznaniu zostały świetnie i atrakcyjnie wyeksponowane, szczególnie na skwerze pomiędzy ulicami Małe Garbary i 23 lutego, który znajduje się dosłownie kilka kroków od Starego Rynku w Poznaniu. W związku z tym nie wypada przegapić tego miejsca na mapie miasta!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Dawne mury miejskie w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Dawne mury miejskie w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Zaledwie pojedyncze osoby i turyści krążą przy wyeksponowanych dawnych murach miejskich.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Tablice które wmurowano w ulice i chodniki to bardzo ciekawa forma wyeksponowania trasy dawnych murów miejskich. Na mieście możemy natrafić również na drogowskazy prowadzące do skweru W. Dworzaka, gdzie możemy obejrzeć najwięcej reliktów fortyfikacji. Niestety to nadal za mało, ponieważ w miejscu, gdzie możemy zobaczyć odtworzoną Basztę Strażacką lub Basztę Katarzynek oraz relikty Baszty Narożnej brakuje dobrze przygotowanej informacji dla turystów, która uzupełniła by wiedzę ciekawych historii tego miejsca.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3.5 / 5

W centrum miasta znajdziecie wiele miejsc do zaparkowania, warto pamiętać jednak, że na pewno znajdują się w strefie płatnego parkowania, która do najtańszych nie należy.

POTRZEBNY CZAS

Zobaczenie na własne oczy wszystkich reliktów dawnych murów miejskich, rozsianych po centrum miasta to kwestia około godziny. Jeżeli jednak ruszycie tylko w okolice Małych Garbar i ul. 23 lutego to wystarczy Wam około 10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Choć wielu może liczyć na wejście do odbudowanych baszt, niestety jest ono niemożliwe.

Dawne mury miejskie w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • niewielki, ocalały fragment murów miejskich został wyeksponowany na skwerze pomiędzy ulicami Małe Garbary i 23 lutego,
  • przebieg dawnych murów został oznakowany stylowymi tablicami wmurowanymi w nawierzchnię chodników i ulic w centrum miasta,
  • bliskość centrum miasta oraz innych atrakcji i ciekawych miejsc,

SŁABE STRONY

  • za mało punktów informacji turystycznej, przybliżających te fortyfikacje i umocnienia,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Interesuje Was Poznań i jego najciekawsze miejsca, poznajcie je dzięki poniższym wpisom:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!