tu byłem

O znaczeniu i średniowiecznego miasta świadczyły jego fortyfikacje i umocnienia, dlatego Poznań jako jeden z ważniejszych ośrodków na ówczesnej mapie Polski powinien mieć się czym pochwalić. Dawne mury miejskie w Poznaniu liczyły sobie około 1700 metrów, miały 7 metrów wysokości (baszty miały wysokość 11 metrów) oraz 4 bramy i ponad 30 wykuszy. Niestety z racji tego, że z czasem wymagały coraz poważniejszych napraw oraz hamowały rozwój miasta, pod koniec XVIII wieku rozpoczęto ich rozbieranie. Na skutek tej decyzji do dzisiejszych czasów pozostały tylko nieliczne relikty dawnych murów miasta, które szczególnie efektownie zostały wyeksponowane pomiędzy ulicą Małe Garbary a ulicą Masztalarską i 23 Lutego.

Historia murów miejskich w Poznaniu sięga XIII wieku, kiedy to po lokacji miasta wzniesiono pierwsze umocnienia, wykonane z ziemi i drewna. Krótko później zastąpiono je ceglanymi fortyfikacjami, które dodatkowo umocniono aż ponad 30 basztami, co sprawiało, że Poznań był wówczas jednym z najsilniej ufortyfikowanych miast Polski! W XV wieku, kiedy następował rozwój artylerii, zdecydowano się rozbudować mury miejskie w Poznaniu o dodatkowy, zewnętrzny mur okalający niemal całe miasto oraz pogłębiono fosy. Ostateczny kształt mury miejskie przybrały w XVI wieku i od tego czasu ich znaczenie oraz rola spadały. W pewnym momencie w basztach rozwijała się działalność niemilitarna a „szczelność” umocnień osłabiały przebijane w międzyczasie furty.

Obecnie, jak wspominałem wcześniej, po większości murów nie ma już śladów. Największe zachowane ich fragmenty można zobaczyć na skwerze pomiędzy ulicą Małe Garbary a Masztalarską, kolejne mniejsze pozostałości w okolicach Zamku Przemysła oraz w pobliżu ul. Wrocławskiej. W miejscach dawnych murów miejskich w 2013 roku wmurowano w chodniki i ulice 17 pamiątkowych tablic, które przypominają o dawnych potężnych umocnieniach miasta i ich orientacyjnym przebiegu.

region:

lokalizacja: Poznań, rozlokowane dookoła ścisłego centrum miasta

Dawne mury miejskie w Poznaniu

zdjęcia

unikalność

3/5

Wyjątkowości poznańskim murom miejskim dodaje fakt, że dzięki ich potędze Poznań uznawany był swego czasu za jedno z najbardziej ufortyfikowanych miast Polski a co za tym idzie, jednym z najważniejszych ośrodków miejskich. Niestety ich los, podobnie jak w innych polskich miastach, nie pozwolił dotrwać do dnia dzisiejszego w większym fragmencie, przez co możemy podziwiać obecnie tylko nieliczne ich relikty.

moim zdaniem

4/5

Dawne mury miejskie w Poznaniu zostały świetnie i atrakcyjnie wyeksponowane, szczególnie na skwerze pomiędzy ulicami Małe Garbary i 23 lutego, który znajduje się dosłownie kilka kroków od Starego Rynku w Poznaniu. W związku z tym nie wypada przegapić tego miejsca na mapie miasta!

Dawne mury miejskie w Poznaniu

mapa

oceny

średnia ocena
3.7/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

Zaledwie pojedyncze osoby i turyści krążą przy wyeksponowanych dawnych murach miejskich.

infrastruktura turystyczna

2/5

Tablice które wmurowano w ulice i chodniki to bardzo ciekawa forma wyeksponowania trasy dawnych murów miejskich. Na mieście możemy natrafić również na drogowskazy prowadzące do skweru W. Dworzaka, gdzie możemy obejrzeć najwięcej reliktów fortyfikacji. Niestety to nadal za mało, ponieważ w miejscu, gdzie możemy zobaczyć odtworzoną Basztę Strażacką lub Basztę Katarzynek oraz relikty Baszty Narożnej brakuje dobrze przygotowanej informacji dla turystów, która uzupełniła by wiedzę ciekawych historii tego miejsca.

przydatne informacje

potrzebny czas

Zobaczenie na własne oczy wszystkich reliktów dawnych murów miejskich, rozsianych po centrum miasta to kwestia około godziny. Jeżeli jednak ruszycie tylko w okolice Małych Garbar i ul. 23 lutego to wystarczy Wam około 10 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

3.5/5

W centrum miasta znajdziecie wiele miejsc do zaparkowania, warto pamiętać jednak, że na pewno znajdują się w strefie płatnego parkowania, która do najtańszych nie należy.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Choć wielu może liczyć na wejście do odbudowanych baszt, niestety jest ono niemożliwe.

Dawne mury miejskie w Poznaniu

mocne strony

  • niewielki, ocalały fragment murów miejskich został wyeksponowany na skwerze pomiędzy ulicami Małe Garbary i 23 lutego,
  • przebieg dawnych murów został oznakowany stylowymi tablicami wmurowanymi w nawierzchnię chodników i ulic w centrum miasta,
  • bliskość centrum miasta oraz innych atrakcji i ciekawych miejsc,

słabe strony

  • za mało punktów informacji turystycznej, przybliżających te fortyfikacje i umocnienia,

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Dawne mury miejskie w Poznaniu

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

zwiedzam Polskę!
Odkryj więcej ciekawych miejsc w kategorii zwiedzam Polskę!
poradniki turystyczne
Przeczytaj poradniki turystyczne, aby być przygotowanym na każdą sytuację.
0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x