„Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
Przyzwyczajony jestem do lasów iglastych, może dlatego „Grabina” czyli potężny i stary las liściasty zrobił na mnie tak duże wrażenie. Obszar ochrony ścisłej „Grabina” znajduje się w Wielkopolskim Parku Narodowym na wschodnim brzegu Jeziora Góreckiego i jest uznawany przez opiekunów parku narodowego za las, zbliżony najbardziej do pierwotnego drzewostanu na tych terenach.
Na terenie obszaru „Grabina” znajdują się nawet ponad 150-letnie, imponujące wielkością graby do tego liczne dęby, które wspólnie tworzą las zwany grądem. Las w „Grabinie” traktowany jest jako wzorzec dla pracowników Wielkopolskiego Parku Narodowego do wszelkich odnowień czy odtworzeń.
Dla upamiętnienia inicjatora działań, mających na celu ochronę tutejszej przyrody, obszar ochrony ścisłej „Grabina” został nazwany imieniem prof. Adama Wodziczki, związanego z Uniwersytetem Poznańskim. Obszar grądu położony jest blisko innych atrakcji Wielkopolskiego Parku Narodowego m. in.: Jezioro Góreckie, Kociołki czy studnia Napoleona. Przez grąd przebiega czerwony szlak turystyczny.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – „Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
Lokalizacja miejsca „„Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym”: na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na południowo-wschodnim brzegu J. Góreckiego. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
„Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
4/5
Naturalny, pierwotny i wiekowy liściasty las, czyli grąd, to niezwykła rzadkość.
3/5
Na mnie zrobił on wrażenie, w takim miejscach widać wyraźnie jak bardzo różni się naturalny, dziki las o tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni, mówiąc i myśląc o lesie. Warto zobaczyć!
Galeria zdjęć
„Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.2/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Nie jest to miejsce, które przyciąga największą ilość turystów w Wielkopolskim Parku Narodowym, dlatego może być tutaj trochę mniej turystów, niż np. na pomoście widokowym z widokiem na zamek Klaudyny Potockiej.
Przygotowanie – 3/5
Jak na tak niepowtarzalne i ważne dla parku narodowego miejsce, informacji jest mało.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – „Grabina” w Wielkopolskim Parku Narodowym
Parking – 4/5
Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.
Potrzebny czas
Przejście przez obszar ochrony ścisłej „Grabina” to kwestia 10 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dostępne dla każdego, jednak dojście do obszaru „Grabina” może być trudne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi.
Idąc przez „Grabinę” czerwonym szlakiem w stronę Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego miniemy po drodze dawną plażę na Jeziorem Góreckim, z której roztacza się przepiękny widok na jezioro.
Plusy i minusy
główne atuty
- wyjątkowość i unikalność,
- pierwotność i dzikość przyrody,
- imponujące okazy drzew,
- mniejsza ilość turystów niż w innych, ciekawych miejscach Wielkopolskiego Parku Narodowego,
słabsze strony
- mało informacji turystycznej na miejscu,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj lepiej te okolice dzięki wpisom:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz