tu byłem

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

Jezioro Góreckie to niemal serce Wielkopolskiego Parku Narodowego. Znajduje się niemal w samym środku parku i choć nie jest największe to na pewno jest najcenniejsze przyrodniczo. Docenione jest przez przyrodników jak i turystów, ponieważ to ono i jego najbliższa okolica jest najchętniej odwiedzana. Na taki stan rzeczy składa się kilka spraw.

Ze względów turystycznych jest to pięknie położone jezioro, wśród potężnych i dzikich lasów, z wysokimi i stromymi brzegami oraz punktami, przygotowanymi dla turystów. Znajdziemy tutaj nieczynną już plażę, podest widokowy z widokiem na Wyspę Zamkową oraz szlak turystyczny biegnący przez długi czas wzdłuż brzegu. Dzięki temu wszystkiemu możemy podziwiać przyrodę, która w tym miejscu jest niewątpliwie unikatowa, co zresztą stało się podstawą do utworzenia parku narodowego.

Jezioro Góreckie to jezioro rynnowe bez stałych dopływów. Zasilane jest wodami opadowymi i przede wszystkim wodami podziemnymi. Tylko okresowo z jeziora wypływa strumień łączący je z niedalekim Jeziorem Dymaczewskim, również leżącym na terenie WPN. Oczywiście Jezioro Góreckie to również unikatowa przyroda, która wiąże się głównie z cenną roślinnością ale również ogromem ptactwa, które w okresach przelotów (głównie jesiennych) gromadzi tysiące osobników.

Na jeziorze znajdują się dwie wyspy: Kopczysko i Wyspa Zamkowa, na której znajdują się ruiny Zamku Klaudyny Potockiej.

region:

lokalizacja: na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

zdjęcia

unikalność

3/5

Dla zwykłego szaraczka takich jezior w Polsce są setki. Unikalność jeziora docenią przyrodnicy i wielcy miłośnicy natury. Zmienić ten stan rzeczy może jedynie edukacja i promocja tego miejsca.

moim zdaniem

2/5

Wędrówka szlakiem wzdłuż brzegów jeziora jest bardzo przyjemna i umila czas. Jednak trzeba przyznać, że są w naszym kraju miejsca i szlaki o wiele bardziej urokliwe, choć to jest również piękne. Jezioro Góreckie to atrakcja dla biegaczy i nizinnych wędrowców, innym może zabraknąć atrakcji.

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

mapa

oceny

średnia ocena
4.1/5

ceny

5/5

Wejście na teren Wielkopolskiego Parku Narodowego jest bezpłatne.

ilość turystów

3.5/5

My trafiliśmy na niemal pustki ale w weekendy przyjeżdża tutaj wiele osób z pobliskiego Poznania i okolicznych miejscowości, przez co może być miejscami trochę tłoczno.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Dobrze oznaczone szlaki, tablice informacyjne w najważniejszych miejscach oraz kilka miejsc do odpoczynku dla turystów to kawał dobrej roboty. Uważam jednak, że można tutaj wprowadzić jeszcze kilka ciekawym form informacji, dlatego nie daję najwyższej oceny.

przydatne informacje

potrzebny czas

Warto zarezerwować sobie minimum 2 godziny, by przejść czerwonym szlakiem wzdłuż brzegu jeziora.

sugerowany wiek

Od dwóch lat wzwyż. Głównie z racji na kleszcze i długość trasy.

parking

4/5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

dostępność

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą mieć miejscowe problemy z racji nieutwardzonych, leśnych szlaków oraz krótkich podejść lub zejść.

podpowiedź kierunkowo.pl

Koniecznie zabierz ze sobą środki odstraszające komary i kleszcze. Szczególnie tych drugich jest tutaj bardzo dużo.

zostań po więcej!

Jestem również na

Jesteś u mnie pierwszy raz? Pozwól, że przedstawię Tobie mojego bloga!

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

mocne strony

  • szlak turystyczny biegnący blisko brzegu jeziora,
  • pomosty i punkty obserwacyjne a także kilka miejsc do odpoczynku,
  • widoki,
  • parking,
  • dostępność,

słabe strony

  • kleszcze!!! i komary,
  • mało tablic informacyjnych przybliżających miejsce,
więcej o miejscu w internecie

Jezioro Góreckie w Wielkopolskim Parku Narodowym

zobacz w pobliżu
poradniki turystyczne
zwiedzam Polskę!
To ważne!

Pomogłem lub zainspirowałem?

Postaw mi wirtualną kawę lub podaj wpis dalej! By udostępnić go w social mediach, użyj jednego z poniższych przycisków!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens oraz jest da Was wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem, dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach czy postawieniem kawki!

Możesz również zapisać się newslettera, dzięki któremu zawsze będziesz wiedział o nowych wpisach a także otrzymasz dodatkowe korzyści jak rabaty i darmowe materiały!

Znajdziesz mnie również w social mediach: Facebook, twitter, Instagram. Bedzie mi bardzo miło jak dołączysz do obserwujących!

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x