Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej skrywają w sobie wyjątkową historię. Nie do końca rozumiem, dlaczego nazywa się ją romantyczną, ale jestem pewien że taka historia nie zdarza się zbyt często. Zamek powstał w latach 1824-1825 i był on prezentem ślubnym dla Klaudyny Potockiej, od jej brata Tytusa Działyńskiego. To się nazywa rozmach! Zamek został zlokalizowany na jednej z wysp na Jeziorze Góreckim, później nazwaną Wyspą Zamkową.

To właśnie Działyński zaprojektował zamek oraz w całości go ufundował. Nie przypadkowo wybrana została lokalizacja, ponieważ zgodnie z ówczesną „modą” takie odizolowane od wszystkiego i wszystkich rezydencje, były najbardziej pożądane przez zamożne rody. Sam zamek był architektonicznym cudeńkiem, ponieważ do dzisiaj uważany jest za jedną z pierwszych budowli neogotyckich z przeznaczeniem na funkcję mieszkalną. Dodatkowo zamek otoczony został parkiem, po którym do dzisiaj zostały ślady w formie drzew innych gatunków, niż te tutaj spotykane.

Niestety Klaudynie Potockiej i jej mężowi nie było dane mieszkać w tej rezydencji zbyt długo. W wyniku wybuchu powstania listopadowego (1830) opuścili oni zamek, który od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Potoccy nigdy już do zamku nie wrócili. Zamek jednak jeszcze raz zapisał się w historii, kiedy to w roku 1848 został ostrzelany przez wojska pruskie, ponieważ w jego murach ukryli się powstańcy. Wtedy to został również znacznie uszkodzony.

Obecnie zamek jest w ruinie. Jakiekolwiek prace konserwatorskie są mocno utrudnione z racji, że znajduje on się na Wyspie Zamkowej, która obecnie jest razem z Jeziorem Góreckim jednym z obszarów ochrony ścisłej Wielkopolskiego Parku Narodowego.

kategoria miejsca:

region:

lokalizacja: Wyspa Zamkowa na Jeziorze Góreckim

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

zdjęcia

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej
Ruiny zamku Klaudyny Potockiej
źródło: Wielkopolski Park Narodowy
źródło: wikimedia.org
Ruiny zamku Klaudyny Potockiej
źródło: Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

unikalność

4/5

Ruin w naszym kraju nie brakuje. Trzeba przyznać jednak, że ruiny zamku Klaudyny Potockiej to miejsce niepowtarzalne. Nie jest to zamek warowny, ale była rezydencja zamożnego rodu, dodatkowo zlokalizowana w bardzo nietypowym miejscu. To ruiny czegoś zupełnie innego, niż większość które mozemy podziwać w naszym kraju, np. ruiny warowni zamku Chojnik na Dolnym Śląsku.

moim zdaniem

1/5

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej możemy podziwiać jedynie z daleka, stojąc na drugim brzegu Jeziora Góreckiego. Przyznajmy, że zbyt wiele zobaczyć się nie da, dlatego nie marnujmy czasu bo jest wiele innych, ciekawszych i lepiej dostępnych miejsc.

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

mapa

podpowiedź kierunkowo.pl

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej najlepiej widoczne są zimą, gdy opadną już liście z drzew.

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

oceny

średnia ocena
4.3/5

ceny

5/5

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej możemy zobaczyć bez opłat.

ilość turystów

4/5

Nie powinno być problemu, by zobaczyć ruiny zamku Klaudyny Potockiej z pomostu widokowego na brzegu Jeziora Góreckiego. Choć pewnie są dni (szczególnie w weekendy) gdy będzie tam trochę osób.

oznaczenia i informacja turystyczna

4/5

Jedna, duża tablica informacyjna przy pomoście widokowym plus tablice na samym pomoście to dobra baza informacji dla turysty.

przydatne informacje

potrzebny czas

Niektórym wystarczy minuta, dla mnie optymalne są dwie minuty. Bo przecież ile można się wpatrywać w ceglane ściany oddalone o 100 metrów…

sugerowany wiek

Dla każdego, choć dojście do punktu widokowego wzdłuż Jeziora Góreckiego może być kłopotliwe dla osób o obniżonej sprawności i bardzo małych dzieci.

parking

4/5

Duży parking w Jeziorach, dedykowany właśnie turystom zmierzającym do Wielkopolskiego Parku Narodowego powinien pomieścić wszystkich chętnych. Niestety nie jest bezpłatny, opłata jest akceptowalna.

dostępność

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą mieć miejscowe problemy z racji nieutwardzonych, leśnych szlaków oraz krótkich podejść lub zejść.

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

mocne strony

  • ciekawa historia miejsca,

słabe strony

  • oglądanie z odległości 100 metrów,
  • godzinne dojście od parkingu,
  • ruiny mocno przysłonięte przez drzewa w sezonie letnim,

Ruiny zamku Klaudyny Potockiej na Wyspie Zamkowej

To ważne!

Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!

Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Share on whatsapp
WhatsApp

Przypominam również o powiadomieniach email, social mediach: Facebook, twitter, Instagram, gdzie również publikuje wiele ciekawostek, informacji oraz przemyśleń.

Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)

Odkryj życie pełne pasji!
To co robimy?

FACEBOOK

Najnowsze na blogu

Zostań Patronem bloga!

Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!

POWIADOMIENIA EMAIL!

Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!

.
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x