Przyzwyczajony jestem do lasów iglastych, może dlatego „Grabina” czyli potężny i stary las liściasty zrobił na mnie tak duże wrażenie. Obszar ochrony ścisłej „Grabina” znajduje się w Wielkopolskim Parku Narodowym na wschodnim brzegu Jeziora Góreckiego i jest uznawany przez opiekunów parku narodowego za las, zbliżony najbardziej do pierwotnego drzewostanu na tych terenach.
Na terenie obszaru „Grabina” znajdują się nawet ponad 150-letnie, imponujące wielkością graby do tego liczne dęby, które wspólnie tworzą las zwany grądem. Las w „Grabinie” traktowany jest jako wzorzec dla pracowników Wielkopolskiego Parku Narodowego do wszelkich odnowień czy odtworzeń.
Dla upamiętnienia inicjatora działań, mających na celu ochronę tutejszej przyrody, obszar ochrony ścisłej „Grabina” został nazwany imieniem prof. Adama Wodziczki, związanego z Uniwersytetem Poznańskim. Obszar grądu położony jest blisko innych atrakcji Wielkopolskiego Parku Narodowego m. in.: Jezioro Góreckie, Kociołki czy studnia Napoleona. Przez grąd przebiega czerwony szlak turystyczny.
kategoria miejsca: natura i przyroda, parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty i pomniki przyrody
region: Wielkopolska
lokalizacja: na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, na południowo-wschodnim brzegu J. Góreckiego
Naturalny, pierwotny i wiekowy liściasty las, czyli grąd, to niezwykła rzadkość.
Na mnie zrobił on wrażenie, w takim miejscach widać wyraźnie jak bardzo różni się naturalny, dziki las o tego do czego jesteśmy przyzwyczajeni, mówiąc i myśląc o lesie. Warto zobaczyć!
Idąc przez „Grabinę” czerwonym szlakiem w stronę Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego miniemy po drodze dawną plażę na Jeziorem Góreckim, z której roztacza się przepiękny widok na jezioro.
Bez opłat.
Nie jest to miejsce, które przyciąga największą ilość turystów w Wielkopolskim Parku Narodowym, dlatego może być tutaj trochę mniej turystów, niż np. na pomoście widokowym z widokiem na zamek Klaudyny Potockiej.
Jak na tak niepowtarzalne i ważne dla parku narodowego miejsce, informacji jest mało.
Przejście przez obszar ochrony ścisłej „Grabina” to kwestia 10 minut.
Dla każdego.
Liczne i odpowiednio duże parkingi przy wejściach na szlaki turystyczne, niestety płatne.
Dostępne dla każdego, jednak dojście do obszaru „Grabina” może być trudne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz z wózkami dziecięcymi.
zobacz również!
najnowsze opisy miejsc
Uważasz, że to rzetelnie przygotowany, ciekawy i pomocny wpis – podaj go dalej!
Każdy, nawet najdrobniejszy gest z Waszej strony, którym doceniacie moją pracę strasznie motywuje i daje poczucie, że to co robię ma sens i jest wartościowe. Dlatego jeżeli w jakikolwiek sposób pomogłem Wam swoim blogiem, zachęcam do odwdzięczenia się komentarzem, udostępnieniem czy dołączeniem do społeczności kierunkowo.pl w social mediach. Wpis możesz udostępnić za pomocą poniższych przycisków, gdzie automatycznie zostaniesz przeniesiony do wybranego serwisu.
Dziękuje, że wpadłeś! Zapraszam częściej:)
Odkryj życie pełne pasji! To co robimy?
Zostań Patronem bloga!
Pomóż w rozwoju bloga symbolicznym 5 zł!
POWIADOMIENIA EMAIL!
Otrzymuj powiadomienia o nowych wpisach oraz dowiaduj się o nowościach na kierunkowo.pl wprost na swój adres emial! Bez żadnego spamu?
Dołącz do grona moich stałych czytelników!
You have successfully joined our subscriber list.
zobacz również!
Wszystkie wpisy w jednym miejscu!
Lubię ciasteczka! Ten blog też je lubi i dlatego wykorzystuje je (pliki cookies) by działać jeszcze lepiej! Dowiedz się więcej na ich temat – przeczytaj Regulamin i politykę prywatności.