Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy niesamowite punkty widokowe

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Grodzisko w Lubinie mnie osobiście zachwyciło! Imponujący był tutaj przede wszystkim widok, który niespodziewanie objawił się naszym oczom ale swoje do ogólnego wrażenia, dorzuciła lokalizacja i pomysł na to miejsce!

Lubin to jedna z najwcześniej wymienianych osad na Pomorzu, która funkcjonowała między X a XII wiekiem. Zlokalizowana została na najwyższym wzniesieniu, leżącym nad dzisiejszym Zalewem Szczecińskim i według zachowanych źródeł pisanych, była ważnym ośrodkiem we wczesnym średniowieczu na tych terenach. O jej znaczeniu świadczy również zlokalizowanie tutaj jednego z najstarszych kościołów na Pomorzu, którego relikty możemy podziwiać do dzisiaj. Niestety najprawdopodobniej w 1173 roku, gród został zdobyty i zniszczony przez wyprawę duńskiego króla Waldemara I. Zniszczeniu nie uległ kościół, który dotrwał do czasów nowożytnych i okresu budowy nowej świątyni, która obecnie znajduje się w pobliżu grodziska.

Grodzisko w Lubinie w XXI wieku badane było przez archeologów, który odsłonili podczas swoich badań relikty dawnej świątyni, cmentarzyska i średniowiecznej baszty. Przyjmuje się, że na terenie grodziska istniała dawniej budowla, która być może pełniła funkcję latarni morskiej dla żeglarzy, płynących Świną i Zalewem Szczecińskim. To właśnie dzięki pracy archeologów wiemy o Lubinie tak wiele.

Obecnie dawne grodzisko w Lubinie zostało zorganizowane jako miejsce otwarte dla turystów. Zabezpieczono relikty dawnych budowli osady, utworzono punkt widokowy na deltę Świny oraz wzniesiono jedną z najbardziej malowniczo położonych kawiarni na Pomorzu, z tarasu której możemy wpatrywać się z liczne wyspy na ujściu Świny. Dzisiejsze Grodzisko w Lubinie to również miejsce wielu wydarzeń np. historycznych. Oferta dla turystów jest wyjątkowa i jestem pewien, że wielu z Was znajdzie tutaj coś dla siebie, dlatego jeżeli wypoczywasz w Międzyzdrojach, Świnoujściu czy okolicach, odwiedź to miejsce!

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Lokalizacja miejsca „Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie”: Lubin, gm. Międzyzdroje. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Grodzisko w Lubinie to bez wątpienia unikalne miejsce. Na jego wyjątkowość wpływa położenie, niesamowity widok, ciekawa historia, relikty średniowiecznej osady, pełne uroku zaplecze dla turystów (caffe bar) i bardzo dobre przygotowanie miejsca do obsługi odwiedzających.

moim zdaniem

To miejsce zasługuje na odwiedzenie i stanie się jedną z najważniejszych atrakcji okolicy! Odwiedziny grodziska w Lubinie to była czysta przyjemność i jestem pewien, że dla wielu z Was będzie to podobnie przyjemne doznanie, dlatego jeżeli wypoczywasz w okolicach, np. Międzyzdrojach koniecznie odwiedź to grodzisko w Lubinie!

Galeria zdjęć

Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Grodzisko w Lubinie Woliński Park Narodowy niesamowite punkty widokowe
Grodzisko w Lubinie wycieczki z Międzyzdrojów
Grodzisko w Lubinie
Grodzisko w Lubinie wycieczki z międzyzdrojów niesamowite punkty widokowe

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4.2/5 – składowe oceny:

Ceny4/5

Wstęp jest płatny ale cena biletów jest bardzo atrakcyjna.

Ilość odwiedzających4/5

Miejsce to zyskuje popularność, dlatego też turystów powinno być coraz więcej. Mimo tego ogromnych tłumów nie musimy się spodziewać, choć zawsze może zdarzyć się, że trafimy na większą grupę wycieczkową czy godziny szczytu…

Przygotowanie4.5/5

Cała infrastruktura dla turystów została bardzo dobrze przemyślana i przygotowana. Dzięki niej dowiemy się wiele ciekawych faktów historycznych oraz bez problemu odnajdziemy się na rozległej panoramie.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Punkt widokowy i grodzisko w Lubinie

Parking – 5/5

Przy głównej ulicy znajduje się bezpłatny parking dla odwiedzających, dodatkowo (awaryjnie) drugi parking znajdziemy za tutejszym kościołem.

Potrzebny czas

Warto zarezerwować sobie minimum 20 minut, choć możecie zostać tutaj znacznie dłużej.

Sugerowany wiek

Dla każdego, choć oczywiście tutejszych wątków historycznych czy przyrodniczych nie wytłumaczymy najmłodszym dzieciom.

Dostępność

Dostępne dla każdego, także dla osób niepełnosprawnych.

podpowiedź

Wielu uważa, że wyżej położone Wzgórze Zielonka jest lepszym punktem widokowym na deltę Świny. Sam również tak zakładałem, rzeczywistość okazał się inna i to właśnie punkt widokowy i grodzisko w Lubinie zasługuje na miano najlepszego punktu widokowego w okolicy!

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikatowy widok,
  • ciekawa historia,
  • dostępność dla każdego,
  • zaplecze turystyczne z urokliwą kawiarnią nad klifem,
  • atrakcyjne ceny,
  • wygodny parking,

słabsze strony

  • nie zauważyłem…

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 21 czerwca 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl