Kaplica Czaszek w Czermnej

kaplica czaszek w czermnej kudowa-zdrój atrakcje
 • Marcin
 • 26 lipca 2022
Kaplica Czaszek w Czermnej

Kaplica Czaszek w Czermnej, północnej dzielnicy Kudowy-Zdroju to jedyny tego typu obiekt w Polsce i zaledwie jeden z trzech podobnych w całej Europie! Niewielka kaplica wzniesiona w 1776 roku jest de facto ogromnym cmentarzem, w którym spoczywają szczątki być może nawet 30 000 osób. Na odwiedzających robi wrażenie za sprawą wystroju wnętrza, do którego użyto tysięcy czaszek i kości ludzkich.

Inicjatorem powstania kaplicy był proboszcz ówczesnej parafii Czermna, czeski ksiądz Wacław Tomaszek (właś. Václav Tomášek), który przypadkowo natrafił na ludzkie kości i czaszki w pobliżu kościoła. Wraz z miejscowym grabarzem i kościelnym zaczęli wygrzebywać z ziemi ludzkie szczątki, których okazało się znacznie więcej niż się spodziewali. Zbierane przez kilka lat kości były przez nich dezynfekowane, impregnowane i gromadzone w powstałej kaplicy. Zebrane kości i czaszki częściowo zostały wykorzystane do wykonania wystroju kaplicy (około 3000 czaszek i kości), tworząc niezwykły grobowiec skłaniający każdego z nas do zadumy i chwili zastanowienia nad kruchością życia. Pozostałe szczątki znajdują się w krypcie pod podłogą kaplicy. W ten sposób Kaplica Czaszek w Czermnej stała się miejscem spoczynku do tysięcy ofiar wojen i epidemii, które miały miejsce na Ziemi Kłodzkiej w XVII i XVIII wieku.

lokalizacja

Kudowa-Zdrój, Stanisława Moniuszki 8a

GALERIA

Kaplica Czaszek w Czermnej

kaplica czaszek w czermnej
kaplica czaszek w czermnej kudowa-zdrój atrakcje
kaplica czaszek w czermnej

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Kaplica Czaszek w Czermnej to jedyne takie miejsce w Polsce! Nigdzie indziej nie zobaczycie niczego podobnego.

 • MOIM ZDANIEM

Nie każdy musi być zainteresowany tego typu miejscami, które, trzeba to przyznać – potrafią wstrząsnąć i poruszyć najbardziej twardych. Jeżeli jednak czujecie się na siłach zobaczyć i poznać to miejsce, warto je odwiedzić.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kaplica Czaszek w Czermnej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.1 / 5

Kaplica Czaszek w Czermnej


CENY

3.5 / 5

Wstęp do kaplicy jest płatny. Koszt biletów nie jest wysoki, wynosi kilka złotych od osoby.

ILOŚĆ TURYSTÓW

2 / 5

Miejsce choć przyprawia o ciarki i wprowadza w nieco nostalgiczny nastrój, jest chętnie odwiedzane.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Kaplicę zwiedzamy w obecności przewodnika, który przybliża nam ze szczegółami jej historię oraz najcenniejsze eksponaty. Sama kaplica jest w wystarczającym stopniu oznakowana, by do nie trafić bez większego problemu natomiast brakuje nieco informacji dla turystów na zewnątrz, którzy chcieli by ją poznać bez oglądania wnętrza.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Najbliżej kaplicy znajduje się płatny (drogi) parking przy ul. Kościuszki. Bezpłatne miejsca parkingowe znajdziecie w okolicy wejścia na cmentarz parafialny przy ul. Moniuszki.

POTRZEBNY CZAS

Zwiedzanie kaplicy trwa około 15 minut. Warto mieć zapas kilkunastu minut, bo ilość osób wchodzących do środka jest ograniczona i bywa, że trzeba poczekać do kolejnego wejścia.

SUGEROWANY WIEK

Ze względu na charakter miejsca oraz jego wygląd, uważam, że do kaplicy nie powinny wchodzić dzieci oraz młodzież do lat 12.

DOSTĘPNOŚĆ

Mimo, że do kaplicy prowadzą pojedynce schody, miejsce to powinno być dostępne dla każdego. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą potrzebowały niewielkiej pomocy.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Czermna to nie tylko Kaplica Czaszek ale również piękna i urokliwa dzielnica Kudowy-Zdroju, będąca wcześniej odrębną miejscowością. Będąc tutaj warto zrobić sobie spacer wąskimi uliczkami wśród często malowniczych domków.

Kaplica Czaszek w Czermnej

MOCNE STRONY

 • wyjątkowość i niepowtarzalność miejsca,
 • częste godziny zwiedzana kaplicy,
 • dobre oznakowanie dojazdu,
 • akceptowalna cena biletów,

SŁABE STRONY

 • drogi parking tuż pod kaplicą,
 • miejsce ze względu na swoją specyfikę nie jest odpowiednie dla wszystkich,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:

Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii tu byłem. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka.

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!