Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
  • Marcin
  • 5 października 2021
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu to malowniczo położony i nietypowy architektonicznie kościół zlokalizowany na poznańskim Sołaczu. Świątynia wzniesiona została w latach 1928-30 na terenach przekazanych przez Właściciela dzielnicy willowej, berlińskiego bankiera, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie miejsce to było przewidziane na świątynię protestancką, jednak po odrodzeniu Rzeczpospolitej po I wojnie światowej, tereny zasiedlili polscy katolicy, którzy oczywiście dążyli do wzniesienia swojej świątyni.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu w dwóch elementach jest unikalny. Pierwsze to położenie na niewielkim wzgórku, które zamyka jeden z płacy dzielnicy willowej, rozciągający się aż od Parku Sołackiego. Drugi wyróżnik to forma architektoniczna, ponieważ kościół został zaprojektowany na planie centralnym, o rotundowej bryle, przykryty okazałą kopułą co czyni go  wyjątkowym na tle innych świątyń miasta. Choć kościół konsekrował w 1930 roku prymas kardynał August Hlond, to prace wykończeniowe trwały jeszcze w kolejnych latach. Niestety okres II wojny światowej nie był dla kościoła łaskawy, ponieważ od 1941 roku Niemcy przekształcili świątynie na magazyn czy stajnię. Dodatkowo kościół ucierpiał w wyniku ostrzału oraz grabieży. Po wojnie starano się kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu przywrócić do przedwojennego stanu, co głównie ze względu na finanse, rozciągnęło się znacznie w czasie i formalnie zakończyło się zamontowaniem w 2000 roku nowych organ kościelnych, drewnianego tabernakulum i ambony.

Przed kościołem, po drugiej stronie ul. Mazowieckiej w północnej części Placu Pomorskiego stoi rzeźba patrona świątyni i parafii – św. Jana Vianneya.

region
lokalizacja

Podlaska 10, 60-623 Poznań

GALERIA

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Wyjątkowa architektura, urokliwe położenie i willowe otoczenie sprawia, że kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu wyróżnia się na tle innych świątyń w mieście oraz szerszej okolicy. To jednak nadal za mało, by nazwać go niepowtarzalnym.

  • MOIM ZDANIEM

Będąc na poznańskim Sołaczu, bez wątpienia warto zobaczyć kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu, który jest swego rodzaju wisienką na torcie willowej dzielnicy miasta.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

Niewielu turystów dociera do kościoła na Sołaczu, mimo że wielu dociera do Parku Sołackiego, który leży tuz obok.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

2 / 5

Choć świątynie zawsze skrywają wiele historii oraz często są cennymi zabytkami oraz dziełami architektury, rzadko otwierają się na ruch turystyczny. Podobnie jest w przypadku kościoła na poznańskim Sołaczu, któremu również brakuje tablic informacyjnych oraz infrastruktury turystycznej. Jedyne co możemy znaleźć to pojedyncze i lakoniczne tablice pamiątkowe.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4.5 / 5

Kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych znajdziecie na ulicach w pobliżu świątyni.

POTRZEBNY CZAS

Do 10 minut.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego, choć do kościoła prowadzi kilka stopni.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu to popularny kościół wśród nowożeńców, przez co unikajcie lepiej typowych godzin ślubów, jeżeli chcecie go w spokoju zobaczyć.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

MOCNE STRONY

  • położenie wśród historycznych willi poznańskiego Sołacza,
  • rzadko spotykana architektura i bryła świątyni,

SŁABE STRONY

  • brak infrastruktury dla turystów,
  • kościół otwierany jedynie na msze i nabożeństwa,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!