Łabski Szczyt
Mijany z jednej, jak i z drugiej strony wierzchołka przez setki turystów dziennie. Niedostępny i niewyróżniający się, taki właśnie jest Łabski Szczyt. Mimo swojej niepozorności jest czwartym najwyższym szczytem Karkonoszy. Zawdzięcza to przede wszystkim swojemu położeniu w Głównym Grzbiecie Karkonoszy, między Szrenicą a Śnieżnymi Kotłami.
Jego wysokość wynosi 1471 m n. p. m., niestety nie dane będzie nam osiągnąć ten pułap, ponieważ sam wierzchołek nie jest dostępny dla ruchu turystycznego. Uwarunkowane jest to ochroną przyrody o obrębie wierzchołka, dlatego też szlak czerwony mija wierzchołek z odległości kilkuset metrów.
Łabski Szczyt swoją nazwę zawdzięcza źródłom Łaby, które znajdują się na jego zboczach. Łaba to jedna z najdłuższych rzek Europy, przepływająca przez Czechy i Niemcy. Swoją długością nieznacznie pokonuje naszą polską Wisełkę (Łaba 1165 km, Wisła 1047 km).
Mimo tych wszystkich ciekawostek, Łabski Szczyt jest po prostu jedną z setek gór i szczytów. Nie wyróżnia się niczym, co mogłoby zaintrygować turystę, jest jedynie punktem orientacyjnym przy szlaku.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Łabski Szczyt
Lokalizacja miejsca „Łabski Szczyt”: główne pasmo Karkonoszy. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Łabski Szczyt w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Miejsce jak wiele innych, nawet tych w pobliżu. Mimo wyjątkowości swojego położenia i źródeł Łaby, Łabski Szczyt nie wyróżnia się niczym więcej.
Mijaj go jak większość pozostałych turystów. Ani na niego nie wejdziesz, ani z niego nie obejrzysz imponującej panoramy. Nie trać czasu, idź dalej.
Galeria zdjęć
Łabski Szczyt
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3/5 – składowe oceny:
Ceny – 4/5
Rozsądna opłata za wejście na teren Karkonoskiego Parku Narodowego.
Ilość odwiedzających – 2/5
Położenie przy głównym szlaku Karkonoszy – Drodze Przyjaźni Polsko-Czeskiej, powoduje, że w tym miejscu na pewno nie będziesz sam.
Przygotowanie – 3/5
Na miejscu tablica informacyjna. Koniec.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Łabski Szczyt
Parking – 3/5
Parking ciągnący się wzdłuż ulicy Uroczej w Szklarskiej Porębie, pewnie nie raz okazał się za mały. Brak dużych parkingów, które mógłby przyjąć duże ilości turystów przy wejściach na szlak.
Potrzebny czas
Stajesz, pstrykasz zdjęcie, idziesz dalej. Minuta wystarczy.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.
- Szczytowe partie Łabskiego Szczytu są niedostępne dla turystów. Jest to spowodowane ochroną unikalnych porostów, które porastają skały na wierzchołku góry. Tak, to właśnie ten zielonkawy „nalot” na kamieniach. Niestety są turyści, którzy zakaz mają w głębokim poważaniu…
Plusy i minusy
główne atuty
- ciekawa historia i pochodzenie nazwy,
- nietypowa przyroda, chroniona w obrębie wierzchołka
słabsze strony
- niedostępny wierzchołek dla ruchu turystycznego,
- słaby punkt widokowy,
- sporo turystów,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Karkonosze są piękne! Sprawdź najciekawsze miejsca we wpisie:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz