wambierzyce atrakcje w wambierzycach bazylika wambierzycka ziemia kłodzka atrakcje

Wambierzyce. Poznajcie atrakcje dolnośląskiej Jerozolimy!


opublikowano: 23 marca 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Wambierzyce zachwycają pięknem swoich zabytków i bez wątpienia są duchowym centrum regionu. Trudno jednak mówić, że Wambierzyce mają jakieś szczególne atrakcje dla podróżników i turystów, bo to przede wszystkim miejsce kultu religijnego, odwiedzane przez wielu pielgrzymów od stuleci. Jednak z racji, że przybywają do niej coraz częściej podróżnicy poznajcie najciekawsze miejsca, zakątki i atrakcje w Wambierzycach, które warto zobaczyć będąc w miejscu, nazywanym dolnośląską Jerozolimą!

Wambierzyce – podstawowe informacje

Nim jednak poznacie to wszystko, co najciekawszego skrywają w sobie Wambierzyce: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca oraz unikalną kalwarię na pobliskich wzgórzach, przeczytajcie kilka podstawowych informacji o tej malowniczej miejscowości, streszczoną ale oddającą najważniejsze wątki historię oraz praktyczne wskazówki, cenne dla każdego podróżnika.

fasada sanktuarium bazylika w wambierzycach schody stopnie wejście
budynki otaczające sanktuarium w wambierzycach

Po krótkim wstępie, przybliżę Wam miejsca, które warto zobaczyć przybywając do śląskiej Jerozolimy. Najciekawsze miejsca i atrakcje w Wambierzycach niemal we wszystkich przypadkach związane są z duchową stroną tej miejscowości a dodatkowo wiele z nich nawiązuje (nieprzypadkowo) do starożytnej Jerozolimy!

Historia miejscowości

Historia miejsca, w którym znajdują się dzisiejsze Wambierzyce sięga XII wieku, kiedy to na jednym z rosnących tutaj drzew umieszczono figurkę Matki Boskiej, do której swojej modlitwy kierował ociemniały Jan z Raszewa i w 1218 roku cudownie odzyskał w tym miejscu wzrok. Miejsce to zaczęło przyciągać pielgrzymów, co spowodowało też założenie samej osady przez króla czeskiego Przemysła Ottokara II w 1253 roku, do której sprowadził osadników z Turyngii.

W kolejnych latach na miejscu cudownego uzdrowienia powstał pierwszy, drewniany kościół. W XIV wieku Wambierzyce stały sie własnością joannitów z Kłodzka a następnie w XIV wieku przeszły w prywatne rece rodu von Pannvitzów, którzy władali tymi ziemiami przez kolejne ponad 200 lat. Od 1677 roku Wambierzyce stały się własnością rodziny Osterbergów z czeskiej Opawy.

napis święte to jest miejsce dom boży brama niebos bazylika nmp w wambierzycach

Osterbergowie osiedlili się w pobliskim Ratnie, jednak dla jednego z nich – Daniela von Osterberga, Wambierzyce stały sie życiową przystania i pasją. Zainicjował od przeobrażenie całej miejscowości w „śląską Jerozolimę”, będąc fundatorem m. in. przebudowy wambierzyckiej świątyni czy budowy kalwarii. Pomysł ten się zrodził z jego fascynacji dawną Jerozolimę z czasów Salomona, którą postanowił odtworzyć właśnie na kłodzkiej ziemi.

Krótko po śmierci Osterberga rozbudowana świątynia zaczęła się rozpadać i konieczne było jej rozebranie i wybudowanie nowego, barokowego kościoła, co nastąpiło jeszcze w XVIII wieku. Miejscowość przez stulecia była ważnym celem pielgrzymek, co zostało docenione poprzez nadanie kościołowi w 1936 roku tytułu bazyliki mniejszej. W 1945 roku Wambierzyce znalazły się w granicach Polski, w związku z czym wysiedlono z miejscowości ludność niemiecką a sprowadzono osadników zza Bugu. Od tego też czasu nazwa miejscowości to Wambierzyce, co jest spolszczoną czeską nazwą Vambeřice, używaną przez pielgrzymów z Czech i Moraw. Niezwykle ważnym wydarzeniem w historii miasta była koronacja koronami papieskimi Wambierzyckiej Królowej Rodzin, której dokonał kardynał Stefan Wyszyński w dn. 17 sierpnia 1980 roku. Od tego czasu Wambierzyce rozwijają się dalej jako ośrodek pielgrzymkowy ale też jako atrakcja turystyczna.

Lokalizacja

Wambierzyce położone są w południowej części Dolnego Śląsku, w powiecie kłodzkim i gminie Radków, w zachodniej części Ziemi Kłodzkiej.

Od stolicy regionu – Wrocławia dzieli je ok. 80 km. Największe miasta regionów ościennych oddalone są od miejscowości o kolejno: 105 km od Opola, 170 km od Zielonej Góry i 215 km od Poznania.

Komunikacja i dojazd do atrakcji Wambierzyc

Do Wambierzyc nie dociera żadna linia kolejowa. Najbliższa stacja kolejowa (Ścinawka Średnia) oddalona jest o miejscowość o ponad 5 kilometrów a swoje połączenia realizują tam m. in. Koleje Dolnośląskie. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 388, którą dotrzecie bezpośrednio pod mury świątyni.

plan najświętszej Maryi panny w wambierzycach
wambierzyce brama siloe

Niestety droga wojewódzka miejscami pozostawia wiele do życzenia, pozwala jednak na realizacje kursów komunikacji autobusowej. Swoje połączenia oferuje tutaj m. in. PKS w Kłodzku oraz prywatni przewoźnicy. Ułatwieniem w dodarciu do Wambierzyc może być również sieć szlaków turystycznych, które pozwolą dostrzec do miejscowości m. in. z dworca kolejowego czy innych miast i atrakcji. Przez Wambierzyce przebiega m. in. Główny Szlak Sudecki (czerwony) oraz swój początek ma Sowiogórska Droga św. Jakuba. W ostateczności zawrze możecie dojechać w to miejsce własnym samochodem.

Parking

Jeden z parkingów, ten najwygodniejszy ale płaty znajduje się w samym centrum miejscowości, na placu Najświętszej Maryi Panny (przed bazyliką), trudno jednak znaleźć na nim miejsce. Kilka dodatkowych miejsc parkingowych (również płatnych) znajdzie w głębi placu Najświętszej Maryi Panny. Duży i bezpłatny parking znajduje się ok. 400 metrów na w północnej części miejscowości (bezpośrednio przy DW388).

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book „MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Wambierzyce – atrakcje, które trzeba zobaczyć!

W Wambierzycach byłem już kilkukrotnie i za każdym razem odkrywam w tym miejscu coś nowego. Wambierzyce to nie tylko miejsce ważne dla osób wierzących ale również perła architektury sakralnej o unikalnej skali, obejmującej praktycznie całą miejscowość.

kaplica zaparcie się piłata wambierzyce w tle bazylika
marcin krawczyk mikropodóróżnik bloger autor kierunkowo.pl

Wśród tego wszystkiego, co możecie zobaczyć odwiedzając Wambierzyce, są miejsca i atrakcje, które trzeba po prostu odwiedzić obowiązkowo! Poznajcie najważniejsze atrakcje w Wambierzycach.

Sanktuarium

Centralnym miejscem większości polskich miast i miejscowości jest ich główny plac, zazwyczaj rynek. W Wambierzycach sercem miejscowości jest jednak monumentalna bazylika, wzorowana na jerozolimskiej świątyni Salomona, która góruje nad miejscowością i wokół której od stuleci toczy się życie tej małej osady położonej na Ziemi Kłodzkiej.

bazylika w wambierzycach sanktuarium najświetszej maryi panny królowej rodzin patronki ziemi kłodzkiej
sanktuarium w wambierzycach detal fasady atrakcje w wambierzycach

Sanktuarium stoi w miejscu, gdzie w XII wieku niewidomy Jan z Ratna odzyskał wzrok a jego oczom ukazała się Matka Boża. Dla pielgrzymów jest celem wędrówki i miejscem, w którym kierują swoje modlitwy i prośby. Dla turystów to wyjątkowy zabytek architektury, który zachwyca swoim barokowym przepychem, ilością detali i zdobień a także niepowtarzalnym układem, gdzie tylna fasada świątyni jest bardziej rozpoznawalna niż jej front z wejściem głównym.

ołtarz główny wnętrze sanktuarium w wambierzycach
kopuła bazylika w Wambierzycach sanktuarium w Wambierzycach malowidła freski

Więcej o wambierzyckim sanktuarium przeczytacie w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl – Bazylika w Wambierzycach

Kalwaria w Wambierzycach

Wambierzycka kalwaria uznawania jest za najdłuższą i najbardziej rozbudowaną kalwarię w Polsce. Znajduje się ona na rozległym obszarze góry Tabor i góry Kalwaria, na wschód od Sanktuarium.

Pierwsze kaplice, ufundowane przez Osterberga powstały pod koniec XVII wieku, jednak ze względu że kaplice wykonano wtedy z drewna, nie dotrwały do naszych czasów. Obecnie przy kalwaryjskich ścieżkach znajduje się ponad 80 kaplic i kapliczek, powstałych od 2. poł. XVIII wieku aż 1. poł. XX wieku.

kalwaria wambierzyca atrakcje wambierzyce kaplica droga krzyżowa

Kalwaria to miejsce zadumy i rozważania biblijnego opisu męki i śmierci Jezusa, co ułatwiają malowidła znajdujące się w kapliczkach. Moim zdaniem nie jest to miejsce, które mogło by zainteresować najmłodsze dzieci, dlatego też nie ruszyliśmy na jej ścieżki kiedy odwiedziliśmy Wambierzyce i jego atrakcje ostatnim razem, podróżując razem z 5-latkiem. Znam jednak smak wejścia na jej szczyt, bo byłem na nim dwukrotnie – przepięknie stamtąd prezentuje się wambierzycka bazylika!

Wambierzyce – inne atrakcje i miejsca pełne sacrum

Tak naprawdę Wambierzyce to jedna wielka świątynia, odwiedzana od stuleci przez licznych pielgrzymów. W dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy turystyka dopiero nabierała rozpędu do Wambierzyc rocznie przybywało już od 100 do nawet 200 tys. pątników, głównie ze Śląska i Czech ale również Niemiec, Słowacji, Austrii i Polski (Wambierzyce nie były wtedy w granicach naszego kraju). Swoja popularność zawdzięcza zarówno cudownej figurze Matki Bożej jak i swojej symbolice, nawiązującej do Jerozolimy z czasów Chrystusa. Do dzisiaj potok przepływający przez miasteczko nosi nazwę Cedron, okoliczne wzgórza to m. in. Syjon, Tabor czy Horeb a miejscowość pełna jest budowli, nawiązujących dla dawnej Jerozolimy i nie tylko – oto kilka z nich.

Bramy

Wjeżdżając do miasta z kilku stron, będziecie musieli przejechać przez jerozolimskie bramy, których w całym miasteczku znajdziecie kilkanaście. Powstały one głównie w XVII wieku a przebudowane zostały w kolejnych, XIX-tym stuleciu.

wambierzyce atrakcje w wambierzycach brama gihon
brama w dolinie jozafata wambierzyce

Przybierają one rożne rozmiary i formy architektoniczne, a najbardziej rozpoznawalna jest Brama Gijon, którą mija się wjeżdżając do Wambierzyc od strony Polanicy-Zdrój. Wybudowano ją w neorenesansowym stylu w 2. poł. XIX wieku. Poznacie ją po balustradowym nadprożu na którym znajduje się relief św. Floriana.

Studzienka NMP

Na głównym placu Wambierzyc – placu Najświętszej Maryi Panny w miejscu gdzie w 1678 roku trysnęła woda ze źródełka, która okazała się ochroną przed straszliwą zarazą stoi obecnie studzienka Najświętszej Maryi Panny.

studnia matki bożej w wambierzycach

Budowla studzienki, która możemy oglądać do dzisiaj została wybudowana w 1894 roku. Nakrywa jest małą kopułą na szczycie której stoi figura Matki Bożej w koronie, trzymającej Jezusa.

Dom Pielgrzyma

Przy odejściu ulicy Wiejskiej od placu Najświętszej Maryi Panny, na południe od sanktuarium w Wambierzycach, znajduje się największy dom pielgrzyma w miejscowości. Obecny Dom Pielgrzyma im. Świętej Rodziny mieści się w budynku z 2. poł. XIX wieku i oferuje 60 miejsc noclegowych.

dom pielgrzyma w wambierzycach

Na parterze Domu Pielgrzyma im. Świętej Rodziny znajduje się również restauracja, odbiegająca wyglądem, menu i cenami od typowych barów dla pielgrzymów, które możecie spotkać w innych polskich sanktuariach i miejscach kultu religijnego. Osobiście jej nie polecam…

Pozostałe miejsca i atrakcje w Wambierzycach

Wambierzyce i ich atrakcje oraz ciekawe miejsca znajdują się w większości dookoła miejscowego sanktuarium. Jest jednak jeden ciekawy wyjątek! Ale nim on, to poznajcie jeszcze jedno ciekawe miejsce skryte wśród wambierzyckich kaplic i jerozolimskich nawiązań.

Ruchoma szopka

Przy ulicy Objazdowej we wschodniej części miejscowości będziecie mogli zobaczyć jedna z największych w kraju ruchomych szopek. Stworzył ją miejscowy zegarmistrz Longinus Wittig w 2. poł. XIX wieku, budując ją przez 28 lat! Szopka składa się z ponad 800 figurek, w tym ok. 300 poruszanych mechanizmem zegarowym, które zostały zgrupowane w kilka scen, m. in. z życia codziennego czy religijnych.

Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach

Ostatnie miejsce, które chciałbym Wam przybliżyć wymieniając atrakcje w Wambierzycach znajduje się ok. 2 kilometry na południowy-zachód od centrum miejscowości. W Górnych Wambierzycach, przy ulicy Wiejskiej znajduje się Skansen Dawnych Sprzętów w Wambierzycach. Ta wyjątkowa ekspozycja jest zbiorem tysięcy przedmiotów sprzed lat, m. in. maszyn rolniczych, narzędzi rzemieślniczych, sprzętów gospodarstwa domowego, dawnych pojazdów, wyposażenia dawnych domostw a nawet szopek bożonarodzeniowych. Wystawa znajduje się w kilku budynkach, otoczonych zielenią oraz zagrodami ze zwierzyną i ptactwem, m. in. strusiami, bażantami, jastrzębiami, jeleniami, danielami.

Okolice Wambierzyc – atrakcje warte uwagi!

Wambierzyce położone są na Ziemi Kłodzkiej, krainy gdzie atrakcje i ciekawe miejsca są na porządku dziennym! Będąc w tych stronach koniecznie odwiedźcie inne ciekawe miejsca, bo atrakcje w Wambierzycach to dopiero początek przygody!

Wśród najciekawszych miejsc w okolicy szczerze polecam odwiedzić:

Więcej ciekawych miejsc i atrakcji, w tym również atrakcji w Wambierzycach szukajcie we wpisach oznaczonych jako #kotlina kłodzka oraz na mapie atrakcji turystycznych w Polsce, którą tworze dla Was na kierunkowo.pl.

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • ilustrowany przewodnik z mapami ZIEMIA KŁODZKA, wyd. Wydawnictwo Turystyczne PLAN, Wydanie VII rozszerzone, 2021, ISBN 079-83-7868-632-3,
  • wpis Skansen i mini zoo na stronie internetowej Gminy Radków, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • wpis SANKTUARIUM W WAMBIERZYCACH na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • wpis Wambierzyce na stronie www.atrakcje-ziemiaklodzka.pl, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • wpis Studzienka Matki Bożej na stronie www.polskaniezwykla.pl, link, dostęp z dn. 22.03.2024,
  • wpis Wambierzyce w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • wpis Sanktuarium Wambierzyckiej Królowej Rodzin w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
  • wpis Daniel Paschasius von Osterberg w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 21.03.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu