Nowy Tomyśl to najmniejsze w Polsce miasto, które posiada swoje własne ZOO, będące również jego największą atrakcją! Oczywiście nie jest ono tak wielkie jak np. ZOO w Poznaniu czy Wrocławiu, ale doskonale dopasowane do wielkości tego wielkopolskiego miasta, słynącego głównie z wikliniarstwa, chmielu i szparagów! Dzięki temu jest to świetne miejsce na rodzinny wyjazd, nawet z najmłodszymi dziećmi, które bez większych problemów powinny pokonać parkowe alejki, ciągnące się pomiędzy wybiegami zwierząt. Odwiedzając ZOO Nowy Tomyśl nie tylko będziecie mieć okazję zobaczyć z bliska około 200 zwierząt z całego Świata ale również sprawić sobie i swoim bliskim nieco rozrywki i przygody!

ZOO Nowy Tomyśl – podstawowe informacje

Położony na terenie nowotomyskiego Parku Feliksa i po sąsiedzku z Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, niewielki ogród zoologiczny to miejsce, gdzie będziecie mieli okazje spędzić miłe chwile w rodzinnym gronie, podglądając z bliska dziesiątki zwierząt z całego Świata!

woliery klatki dla zwierząt ogród zoologiczny w nowym tomyślu
wybiegi dla zwierząt zoo nowy tomyśl

Blisko 5 hektarowy ogród to dom dla około 200 zwierząt różnych rodzajów i gatunków. Całość zlokalizowana jest pośród drzew, tworzących park dający wiele cienia i ochłody, szczególnie w ciepłe, letnie dni.

Historia ZOO w Nowym Tomyślu

ZOO w Nowym Tomyślu powstało w 1974 roku. Początkowo ogród zajmował niecałe 4 ha powierzchni, na której utworzono wybiegi, gdzie jako pierwsze zamieszkały m. in. dwa niedźwiedzie brunatne, pochodzące z warszawskiego cyrku. Kolejnymi mieszkańcami ZOO Nowy Tomyśl zostały zwierzęta przekazane z likwidowanych ogrodów zoologicznych, m. in. w Zielonej Górze, Śremie czy Wrześni.

owca śrubroga nowy tomyśl
wiata piknikowa nowy tomyśl ogród zoologiczny

Na przestrzeni lat funkcjonowania ogrodu zoologicznego zmienił się również dobór gatunków zwierząt. Zrezygnowano przede wszystkim z dużych gatunków drapieżników a na ich miejsce sprowadzono różne gatunki małp. Postawiono przede wszystkim na hodowlę zwierząt, dla których łatwo spełnić warunki bytowe i żywieniowe. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem remontów i modernizacji, dzięki czemu stale poprawiają się warunki dla zwierząt mieszkających w ZOO w Nowym Tomyślu.

Mimo prowadzonych w ostatnich latach prac i wyremontowaniu wielu wybiegów, nadal wiele obiektów wymaga dalszych modernizacji lub czeka na swój remont. Odwiedzanie ZOO w Nowym Tomyślu i kupno biletów na pewno pozwoli szybciej zebrać potrzebne środki finansowe, aby w jak najkrótszym czasie zrobić to, co potrzeba aby wszyscy mieszkańcy ZOO w Nowym Tomyślu mieli jak najlepsze warunki do życia i sprawiania nam wszystkim radości! Życzę aby jak najszybciej było tutaj niczym w nadmorskim Mini ZOO Donkeyszot!

ZOO Nowy Tomyśl na mapie

Kameralne ZOO w Nowym Tomyślu znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, położonego około 50 kilometrów na zachód od Poznania – stolicy regionu.

ZOO Nowy Tomyśl znajdziecie w blisko 30-hektarowym Parku Kultury i Wypoczynku – Parku Feliksa, położonym z daleka od centrum miasta, najbardziej ruchliwych ulic oraz przemysłowych części miasta.

Komunikacja i dojazd do ZOO w Nowym Tomyślu

Nowy Tomyśl mimo, że położony jest w pewnej odległości od doskonale skomunikowanego Poznania, również może pochwalić się wieloma wygodnymi opcjami dotarcia do miasta. W południowej części miasta, niecały kilometr od ZOO Nowy Tomyśl znajduje się dworzec kolejowy, do którego możecie dojechać pociągami m. in. POLREGIO, Kolei Wielkopolskich oraz InterCity. Dzięki temu dojedziecie do miasta pociągiem nawet z bardzo odległych zakątków Polski.

Do Nowego Tomyśla możecie dotrzeć również komunikacja autobusową, której kursy obsługuje PKS Poznań.

pomnik kotwica ogróg zoologiczny w nowym tomyślu

Dla podróżujących własnych samochodem najwygodniejszą opcją dojazdu jest przebiegająca ok. 5 kilometrów na północ od miasta autostrada A2 (odcinek Świecko – Poznań, najbliższy węzeł: Nowy Tomyśl), po zjechaniu z której do miasta dojedziecie lokalnymi drogami. Całość uzupełniają przebiegające w pobliżu miasta drogi wojewódzkie nr 302, 305 i 308, łączące Nowy Tomyśl z pobliskimi miastami.

Parking

Przy nowotomyskim ogrodzie zoologicznym, w ciągu ulicy Olchowej znajduje się duży parking na którym możecie bezpiecznie pozostawić swój samochód. Parkowanie w dni robocze jest płatne.

Bilety, zwiedzanie i godziny otwarcia

Wejście na teren ZOO Nowy Tomyśl jest możliwe po wcześniejszym zakupie biletów, które nie należą do najdroższych (ok. 10 zł za normalny bilet dla 1 osoby). W sprzedaży dostępne są również bilety ulgowe i grupowe. Dzieci do 3 lat na teren ogrodu wchodzą bezpłatnie. Bilety możecie kupić w biletomacie, znajdującym się przy bramie głównej.

brama glówna wejście do ogrodu zoologicznego w nowym tomyślu
biletomat bilety nowy tomyśl

Ogród zoologiczny zwiedzamy samodzielnie, spacerując pomiędzy wybiegami zwierząt. Możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, jednak jest to opcja dodatkowo płatna. ZOO w Nowym Tomyślu otwarte jest każdego dnia a godziny otwarcia ZOO Nowy Tomyśl są różne w zależności od pory roku. Najbardziej aktualne informacje dot. godzin otwarcia oraz cen biletów znajdziecie na stronie internetowej nowotomyskiego ZOO.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

ZOO Nowy Tomyśl moim okiem!

Czas przybliżyć Wam to, co zapewne najciekawsze, czyli sam ogród zoologiczny w nowotomyskim Parku Feliksa, który odwiedziliśmy podczas słonecznego majowego weekendu.

Poznajcie mieszkańców ZOO w Nowym Tomyślu!

Największymi gwiazdami w ZOO Nowy Tomyśl są oczywiście jego mieszkańcy! Mieszka tutaj około 200 zwierząt z blisko 50 różnych gatunków.

zoo nowy tomyśl wybiegi klatki woliery
zoo nowy tomyśl woliery

Teren ZOO z racji urozmaicenia jego mieszkańców został podzielony na 3 działy: zwierzęta kopytne, drapieżne i ptaki. W dalszej części wpisu postaram się pokrótce przybliżyć Wam każdy z nich.

Zwierzęta kopytne

Najliczniejszą gatunkowo grupę zwierząt stanowią te, które posiadają kopyta, przeróżnego rodzaju. Wśród nowotomyskich kopytnych znajdziecie m. in. daniele, jaki, jelenie, kozy, lamy, osły i przepiękne kuce szetlandzkie.

byk jak nowy tomyśl
osioł domowy ogród zoologiczny w nowym tomyślu

Największe wrażenie zapewne i tak zapewne zrobi na Was potężny wielbłąd dwugarbny, pasiasta zebra czy imponujące ogromnymi rogami watussi.

Ptactwo

Drugą co do liczebności grupą zwierząt w ZOO Nowy Tomyśl są ptaki. Możecie zobaczyć tutaj zarówno największe ptaki jak strusie czy emu oraz znacznie mniejsze, mieszkające w wolierach np. kolorowe papugi, kury i wielobarwne bażanty.

zoo nowy tomyśl paw
emu zoo nowy tomyśl

Jeżeli będziecie mieć tyle szczęścia co i My, spotkacie spacerującego po parkowych alejkach przepięknego pawia! Szkoda tylko, że tak wielu ze zwiedzających nie potrafi się przy nim zachować odpowiednio…

Drapieżnicy i zwierzęta egzotyczne

Najmniej liczną grupą zwierząt w nowotomyskim ZOO są zwierzęta drapieżne oraz egzotyczne. Większość z nich znajdziecie w pawilonach i wolierach w centralnej części parku. Bez problemu powinniście odnaleźć lemury katta czy naszego największego kociego drapieżnika – rysia, który niestety najczęściej dobrze ukrywa się na swoim wybiegu.

lamury lemur zoo nowy tomyśl
małpa szympans makak zoo nowy tomyśl

Największym z tej grupy zwierząt jest kangur rdzawoszyi Walabia Benetta, którego poszukujcie na otwartym wybiegu, pośród kopytnych przyjaciół.

Mini ZOO

Niewielka część zwierząt zamieszkuje mini ZOO, stworzone na terenie ogrodu w pobliżu placu zabaw i wejścia głównego. Znajdują się tutaj najbardziej przyjaźnie i pogodnie nastawione zwierzęta, m. in. kozy i owce śruborogie.

owca śrubroga w nowym tomyślu
karmienie kozy domowej zoo nowy tomyśl

Dzięki temu możemy podejść do nich bardzo blisko, pogłaskać a nawet nakarmić. Karmę kupić można w automacie znajdującym się przy wejściu głównym za symboliczne kilka złotych.

Pozostali mieszkańcy ZOO

Rodzinkę zwierząt z nowotomyskiego ZOO zamykają przedstawiciele innych gatunków, m. in. świnki morskie, króliki, żółwie, jeżozwierz czy koszatniczki, które wielu z Was pomyli z myszami czy nawet szczurami:)

koszatniczka zoo w nowym tomyślu

Podobnie jak w przyrodzie, również z ZOO w Nowym Tomyślu ilość zwierząt może ulegać zmianie. Stale trwają działania w celu pozyskania nowych gatunków, dlatego odwiedzając ZOO Nowy Tomyśl możecie zostać zaskoczeni nowymi mieszkańcami, których ja nie miałem przyjemności poznać. Aktualny wykaz zwierząt znajduje się na stronie internetowej ogrodu zoologicznego.

Edukacja pod gołym niebem!

Nowotomyski ogród zoologiczny to poza fajną atrakcją dla całej rodziny, również doskonała lekcja przyrody, zoologi i geografii na świeżym powietrzu!

tabliczka informacyjna zoo w nowym tomyślu
tablica informacyjna ryś nowy tomyśl

Aby łatwiej było poznawać mieszkańców ZOO, ich pochodzenie i historię korzystajcie z przygotowanych tablic informacyjnych, które zostały rozmieszczone na terenie ogrodu. Ich ilość i przygotowanie nie zawsze zaspokajają naszą ciekawość ale i tak pozwalają się bardzo wiele dowiedzieć o milusińskich z ZOO w Nowym Tomyślu.

Atrakcja dla najmłodszych

Nie ukrywajmy, że nowotomyskie ZOO to atrakcja głównie dla najmłodszych, choć równie miło swój wolny czas spędzą w nim ich rodzice i opiekunowie. Mając na względzie głównych gości ZOO w Nowym Tomyślu, stworzono dla nich kilka dodatkowych atrakcji.

Plac zabaw

W centralnej części ZOO w Nowym Tomyślu znajduje się niewielki plac zabaw z huśtawkami, drabinkami, zjeżdżalnią i innymi atrakcjami dla dzieci.

plac zabaw w zoo nowy tomyśl
plac zabaw nowy tomyśl zoo

Na pewno wasze pociechy z przyjemnością spędzą na nim kilka a może nawet kilkanaście minut, oddając się nieskrępowanej zabawie!

To też spodoba się dzieciom!

Choć najmłodsi na pewno będą bardzo zainteresowani mieszkańcami ZOO w Nowym Tomyślu oraz uradowani zabawą na placu zabaw, przygotowanym specjalnie dla nich, znajdziecie w tym miejscu również inne zakątki, które powinny spodobać się Waszym pociechom!

zoo nowy tomyśl nural malowidło zwierzeta z bajek
wystawa jaj zoo nowy tomyśl

Pierwszym z nich będzie mural – malowidło na jednym z budynków, na którym bez problemu rozpoznacie bohaterów z bardzo znanego filmu “Madagaskar”. Kolejnym miejscem obok którego najmłodsi na pewno nie przejdą obojętnie będzie również gablota z wystawionymi jajami różnych ptaków, dzięki czemu będą one mogły sobie porównać ich wielkość i przekonać się jak wielkie w rzeczywistości jest strusie jajo!

Galeria zdjęć

Na koniec porcja kilku dodatkowych zdjęć, które udało się wykonać podczas wizyty w ZOO Nowy Tomyśl.

Bibliografia
  • oficjalna strona internetowa Ogrodu Zoologicznego w Nowym Tomyślu, link, dostęp z dn. 17.05.2023,
  • wpis Ogród Zoologiczny w Nowym Tomyślu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 17.05.2023,
kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca