poznań atrakcje nowe zoo poznań ogród zoologiczny w poznaniu nowe zoo w poznaniu

Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)


opublikowano: 3 czerwca 2024
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Zawsze kiedy wracam z poznańskiego ZOO, mówię że to był piękny dzień! Nowe ZOO w Poznaniu to cudowne miejsce, doskonałe na rodzinną mikropodróż pełną przygód, wrażeń i przyrodniczej wiedzy! Spotkacie tutaj setki różnych zwierząt z całego świata, w tym te sprawiające największą radości najmłodszym: słonie, żyrafy, zebry, nosorożce a także tygrysy i lwy. Poznajcie ZOO w Poznaniu z mojego wpisu, gdzie oprócz najważniejszych informacji opisałem dla Was najciekawsze miejsca, pokazuję najpopularniejszych mieszkańców i dzielę się z Wami praktycznymi wskazówkami, szczególnie cennymi dla rodziców planujących wyjazd w to miejsce!

Rzetelny wpis!

Wpis został zweryfikowany przez opiekunów tego miejsca, dzięki czemu możecie mu w pełni zaufać!

Nowe ZOO w Poznaniu – podstawowe informacje

Nowe ZOO w Poznaniu to drugi z poznańskich ogrodów zoologicznych, który został otwarty w 1974 roku. Przyczyną jego powstania był brak możliwości dalszej rozbudowy Starego ZOO w Poznaniu, które mieści się niemal w ścisłym centrum miasta (możecie je poznać z innego mojego wpisu – Stare ZOO w Poznaniu. Zielony zwierzyniec w centrum miasta). Obecnie jest ono drugim co do wielkości ZOO w kraju (blisko 120 ha powierzchni), pełnym setek zwierząt z całego świata, dzięki czemu stało się jedną z największych atrakcji miasta!

Lokalizacja – Nowe ZOO w Poznaniu

Poznańskie Nowe ZOO znajduje się na terenie wschodniego klina zieleni miasta, we wschodniej części rekreacyjnych terenów nad Jeziorem Maltańskim na terenie morenowego wzniesienia Biała Góra.

Nowe ZOO w Poznaniu jest nieco oddalone od ścisłego centrum miasta. Od Starego Rynku, serca Starego Miasta dzieli je ok. 4 km, nieco bliżej, bo ok. 3 km jest do Ostrowa Tumskiego, najstarszej dzielnicy miasta.

Dojazd do ZOO w Poznaniu

Do poznańskiego Nowego ZOO możecie dotrzeć na kilka sposobów, m. in. komunikacją miejską, własnym autem czy wyjątkową wąskotorową kolejką parkową. Do ZOO można dotrzeć też rowerem. Niestety zabronione jest poruszaniem się rowerem po terenie ogrodu zoologicznego i trzeba je zostawić na parkingu przy wejściu głównym.

Samochód

Jedynym dojazdem do Nowego ZOO w Poznaniu dla wybierających się do niego własnym samochodem jest ulica Krańcowa, krzyżująca się z ul. Warszawską, będącą jedną z głównych “wlotówek” do miasta. Do samego Poznania możecie dotrzeć licznymi drogami, wśród których najwygodniejsze są autostrada A2 czy drogi ekspresowe S5 i S11.

Parking

Duży parking znajduje się na końcu ul. Krańcowej, tuż obok głównego wejścia do ZOO w Poznaniu. Niestety parking jest dodatkowo płatny (nie wlicza się w cenę wejścia na teren ogrodu zoologicznego). Opłata to kilka złotych za każdą godzinę postoju. Ważne! W najpopularniejsze dni, np. Dzień Dziecka, Majówka, parking potrafi się szybko zapełnić a ulica Krańcowa zakorkować…

Komunikacja miejska

Pod brama główną ogrodu zoologicznego znajduje się pętla autobusowa “Nowe ZOO“. Najbliższy przystanek tramwajowy znajduje się na ulicy Warszawskiej (przystanek “Krańcowa) ok. 1,4 km od głównego wejścia do ZOO. Szczegółowy rozkład znajdziecie na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Kolejka parkowa Maltanka

Najciekawszym sposobem dotarcia pod bramy ZOO jest kolejka parkowa Maltanka – jedna z najbardziej wyjątkowych atrakcji Poznania. Ok. 150 m od wejścia do ZOO znajduje się jej stacja końcowa “Zwierzyniec”. Więcej informacji o niej znajdziecie w dalszej części wpisu.

Lokomotywa spalinowa WLS-50 (nr fabryczny 1225) na stacji zwierzyniec

Bilety i ceny

Nowe ZOO w Poznaniu otwarte jest codziennie, przez cały rok! Bilety do poznańskiego ZOO kształtują się na średnim poziomie, jednak dzięki wielu dostępnym opcjom, dostępne są m. in. bilety rodzinne bilety ulgowe ulgowe, dzięki którym wydamy po prostu mniej. Aktualną ofertę i ceny biletów sprawdzajcie zawsze na stronach internetowych parku. Warto skorzystać z opcji kupna biletu online, dzięki czemu unikniemy kolejki do kas, już na miejscu.

mikropodróże ebook poradnik książka

Tylko na kierunkowo.pl!

Wyjątkowy e-book “MIKROPODRÓŻE” już dostępny! Ponad 700 podróżniczych inspiracji z Wielkopolski, Pomorza i Dolnego Śląska, blisko 260 kolorowych zdjęć, 5 gotowych planów mikropodróży, setki praktycznych porad i wskazówek tworzących najobszerniejszy poradnik, poświęcony krótkim formom podróżowania, liczący aż 294 strony!

Poznajcie Nowe ZOO w Poznaniu!

Najciekawsze miejsca ZOO w Poznaniu

Trudno wyróżnić najciekawsze miejsca, kiedy cały poznański ogród zoologiczny i każdy jego mieszkaniec jest ciekawy! Zobaczenie wszystkiego wymagało by jednak kilkunastu godzin zwiedzania, dlatego tym który nie mają tyle czasu, podpowiadam co w poznańskim ZOO trzeba zobaczyć!

Najciekawsze zwierzęta i miejsca oznaczyłem dla Was na mapce (możecie ją powiększyć – wystarczy w nią kliknąć). Wśród nich: zebry (1), pomost widokowy (2), niedźwiedzie (3), tygrysy (4), słonie (5), nosorożce (6), żyrafy (7), wielbłądy (8), lwy (9), punkt widokowy na staw (10), insektarium (11), żubry (12), kangury (13) i ogródek dziecięcy (14). Dodatkowo zaznaczyłem Wam przystanki parkowej kolejki, parking (P), autobusowy przystanek komunikacji miejskiej (A), toalety (WC) i gastronomię.

Niedźwiedziarnia

Jednym z najpopularniejszych miejsc parku oraz najbardziej znanymi zwierzętami poznańskiego ZOO zostały niedźwiedzie. Dzięki temu zainteresowaniu na terenie ZOO powstał dla nich nowy pawilon, który pozwala nam podglądać je w niemal w naturalnych warunkach.

Właściwie na terenie Nowego ZOO w Poznaniu utworzono azyl dla niedźwiedzi, którego częścią jest m. in. nowoczesny pawilon. Spotkacie tutaj niedźwiedzie “po przejściach”, często uratowane z cyrków czy prywatnych hodowli. Wśród nich bodaj najsławniejszy poznański niedźwiadek – Baloo.

Tygrysiarnia

Tygrysiarnia to kolejne, bardzo szczególne miejsce na mapie poznańskiego ZOO. Ten nowoczesny pawilon i wybieg dla pasiastych drapieżników, powstał dzięki charytatywnej zbiórce. Zorganizowano ją po głośnej akcji ratowania 10 tygrysów z tragicznie przygotowanego transportu z Włoch do Dagestanu, który utknął z przyczyn formalnych na granicy polsko-białoruskiej. Zebrano wtedy około 2 milionów złotych, które pozwoliły wybudować to miejsce i otoczyć należytą opieką uratowane tygrysy.

Tygrysy uratowano w 2019 i ze względu na swój fatalny stan, nazwano “Nieumarłymi”. W nowym domu zamieszkały w 2021 roku. Dzisiaj w Poznaniu mieszka już tylko jeden z “nieumarłych” tygrysów – Khan, drugi tygrys który pozostał w Poznaniu – Gogh, zmarł w 2022 roku (pozostałe uratowane tygrysy zostały przewiezione do innych europejskich azyli). W 2022 roku, po rosyjskiej agresji na Ukrainie, do poznańskiej tygrysiarni dołączyły jeszcze tygrysy z ukraińskich ogrodów zoologicznych.

Słoniarnia

Moim zdaniem słoniarnia to serce Nowego ZOO w Poznaniu i jego największa duma! Efektownie zaprojektowany budynek, który jest zarówno wygodny dla poznańskich słoni jak i wszystkich chętnych je zobaczyć! Jednak sam budynek to dopiero połowa zachwytów. W tym miejscu to figlujące słonie, które się bawią, jedzą i przechadzają się po rozległym wybiegu są główną atrakcją, szczególnie dla dzieci.

W Poznaniu mieszkają obecnie 3 słonie: Kizi, Ninio i Kinga. Ostatnia z nich dumnie podtrzymująca pamięć o najbardziej znanej, wręcz legendarnej słonicy w poznańskim ZOO – Kingi, która w Starym ZOO cieszyła odwiedzających przez blisko 50 lat (zmarła w 2003 roku).

Budynek słoniarni z widocznymi balkonami zewnętrznymi
nowe zoo w poznaniu zoo poznań ogróf zoologiczny w poznaniu
Wnętrze słoniarni

Architektonicznie budynek słoniarni zachwyca wewnątrz jeszcze bardziej niż z zewnątrz! Dodatkowo umożliwia oglądanie słoni z wygodnych balkonów, zarówno kiedy są na wybiegu jak i we wnętrzu słoniarni. Zdjęcia nie oddają jednak zapachu, jaki unosi się szczególnie w środku słoniarni – przekonacie się sami:)

Pawilon żyraf i nosorożców

Niemalże po sąsiedzku ze słoniarnią znajduje się otwarta w 2022 roku żyrafiarnia, w której obok długonogich i długoszyich żyraf zamieszkały także potężne nosorożce.

To nowoczesny, całoroczny pawilon, w którym można podglądać te afrykańskie zwierzęta również zimą.

Latem natomiast częściej spotkacie je na zewnętrznych wybiegach, które są duże i bezpieczne, zarówno dla zwierząt jak i dla nas:)

Insektarium

Insektarium, bo tak został nazwany pawilon z małymi “robaczkami”, to idealne miejsce dla fanów pająków, robaków i innych insektów. Oczywiście oglądamy je zza szyby, bo nie z każdym z nich chcielibyśmy się spotkać osobiście:)

Wśród mieszkańców tego niewielkiego, ale za to bogatego w mieszkańców pawilonu są m. in. skorpiony, ptaszniki, karaczany, szarańcze, patyczaki czy modliszki.

Ogródek dziecięcy

Przy samej bramie głównej znajduje się jeszcze jedno ciekawe miejsce, szczególnie dla dzieci! Ogródek dziecięcy to przygotowana z myślą o dzieciach, specjalna strefa ze zwierzętami, które dzieci doskonale znają i mogą zobaczyć z dużo bliższej odległości.

W tym miejscu możemy pozwolić naszym dzieciom pogłaskać alpakę czy osiołka. Mamy tutaj również, dosłownie na wyciągnięcie ręki kózki, kuce, “odstrojone” kurki czy papużki! Wszystkie zwierzątko przyzwyczajone i pokojowo nastawione do dzieci.

nowe zoo w poznaniu zoo poznań ogróf zoologiczny w poznaniu

Znajdujący się przy wejściu ogródek dziecięcy można odwiedzić na samym początku wizyty w ZOO. Z mojej strony mogę podpowiedzieć, że warto go zostawić na koniec, jako mała nagroda za przejście rozległego terenu ogrodu.

Punkty i widokowe

Nowe ZOO w Poznaniu położone jest w niezwykle malowniczym zakątków miasta, na obszarze niewielkiego wzniesienia morenowego Biała Góra. To nie tylko teren lekko pofałdowany ale również przepełniony zielenią i urozmaicony licznymi stawami i strumieniami.

Pomost na stawie przy wybiegu zebr
Widok na jeden ze stawów na terenie ZOO

Na jednym ze stawów w południowo-zachodniej części ogrodu wybudowano urokliwą kładkę widokową. Możemy z niej podziwiać nie tylko piękno tutejszej przyrody ale także okoliczne wybiegi zwierząt z Ameryki Południowej.

Poczuj się jak obserwator przyrody!

Drugim świetnym punktem obserwacyjnym, gdzie możemy się poczuć jak prawdziwy ornitolog są wieże obserwacyjne, zlokalizowane na grobli pomiędzy dwoma największymi stawami. Dojdziecie do nich odbijając na południe przy wybiegu dla makaków.

Wieże obserwacyjne nad stawami
Widok z jednej z wież obserwacyjnych na wschodni staw

Stawy poza cudownym widokiem i możliwością podglądania ptaków wodnych, być może uraczą Was również chóralnym rechotem żab! Mieliśmy szczęście tego doświadczyć – niesamowity koncert! Właśnie takie miejsca, jak wieże obserwacyjne w poznańskim ZOO są doskonałą okazją do przybliżenia najmłodszym sztuki obserwacji przyrody. Gdyby im się spodobało zachęcam do wybrania się do Wielkopolskiego Parku Narodowego, gdzie miejsc do obserwacji nie brakuje!

Najpiękniejsza panorama w poznańskim ZOO!

Ostatni punkt widokowy to moim zdaniem miejsce, gdzie ujrzycie najpiękniejszy widok, ukazujący piękno Nowego ZOO w Poznaniu! Na kładce, przerzuconej ponad wybiegiem dla słoni, koniecznie zatrzymajcie się na jej szczycie, pod kopulastym daszkiem. Z tego miejsca koniecznie zerknijcie w stronę słoniarni.

Właśnie taki widok powinien ukazać się Waszym oczom! Ja dodatkowo miałem szczęście być tutaj na przełomie maja / czerwca, kiedy dodatkowo niektóre krzewy przepięknie kwitły a zieleń miała, żywy, intensywny zielony kolor.

ZOO w Poznaniu to nie tylko zwierzęta!

ZOO w Poznaniu nie ogranicza się jedynie do przybliżania świata zwierząt ale również wykorzystuje swoje położenie i specyfikę terenu do edukacji nt. roślinności i środowiska. Położenie ZOO na terenie o bardzo zróżnicowanej przyrodzie, powoduje, że możemy poznawać tutaj różne ekosystem i oblicza natury.

Dodatkowo na terenie parku w najbardziej charakterystycznych przyrodniczo miejscach, postawione zostały tablice informacyjne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jeszcze więcej o przyrodzie, która nas właśnie otacza.

Militarna ciekawostka

W zachodniej części poznańskiego ogrodu zoologicznego, znajduje się dawny pruski fort, wybudowany pod koniec XIX wieku. Wraz z innymi kilkunastoma fortami, tworzył on rozbudowany system umocnień Twierdzy Poznań, który okalał miasto i liczył ok. 10 km średnicy.

Obecnie fort główny III Graf Kirchbach jest częściowo uszkodzony i opuszczony. Została wytyczona w nim trasa turystyczna, jednak ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo (z racji na stan obiektu), zalecane jest jego zwiedzanie z przewodnikiem. Na terenie ZOO znajduje się jeszcze jeden obiekt militarny z czasów pruskich – znacznie mniejszy schron mobilizacyjny U1 III.

Mała galeria zdjęć

Chcąc Was zachęcić do odkrycia poznańskiego ogrodu zoologicznego, poniżej mała galeria – zapowiedź tego, co w dalszej części wpisu:)

Spacer po Nowym ZOO w Poznaniu

W poznańskim Nowym ZOO byłem już kilka razy i niemal za każdym razem podążam tą samą, sprawdzoną trasą. Wytyczyłem ją tak, aby w moim przekonaniu przebiega przy wszystkich najciekawszych zakątkach i mieszkańcach ogrodu zoologicznego. A z racji, że spacer po ZOO ma być przede wszystkim atrakcyjny dla dzieci, optymalna trasa musi też uwzględniać ich potrzeby i oczekiwania.

W Nowym ZOO w Poznaniu nie ma zalecanej czy gotowej trasy zwiedzania. każdy z Was może odkrywać jego zakątki i mieszkańców w dowolnej kolejności.

Trasa, którą polecam!

Po poznańskim ZOO można wyznaczyć spokojnie kilkadziesiąt różnych tras, a każda z nich na pewno byłaby ciekawa. Zawsze jednak, któraś z nich okazuje się tą, która sprawdza się najlepiej. Poznajcie moją ulubioną trasę przez Nowe ZOO w Poznaniu.

Pokonanie jej to minimum 2 godziny, jeżeli skorzystacie z kolejki jeżdżącej po ZOO lub min. 3,5 godziny, kiedy zdecydujecie pokonać się ją całą pieszo. Oczywiście wliczam w ten czas zobaczenie wszystkich wybiegów i pawilonów po drodze.

Opis trasy po Nowym ZOO w Poznaniu

Początek trasy znajduje się oczywiście przy bramie głównej, spod której kierujemy się na południe. Odwiedzamy pawilon zwierząt nocnych, ogromną wolierę dla ptaków drapieżnych aby po kilku minutach spaceru dotrzeć do flamingów i zebr.

Woliera ptaków drapieżnych
Nowe ZOO w Poznaniu
Flamingi

W tym miejscu odbijamy w kierunku pawilonu gerez białobrodych i pomostu widokowego na stawie. Z niego warto wypatrywać część zwierząt na wybiegu fauny Ameryki Południowej. Zobaczycie na nim m. in. kapibary czy tapiry.

Kapibara
Tapir

Ku niedźwiedziom

Udajemy się dalej w kierunku niedźwiedziarni, po drodze mijając kilkustopniową i przyjemnie szumiącą wodną kaskadę. Kilka minut później dochodzimy do niedawno oddanego do użytku pawilony niedźwiedziarni, wokół którego znajduje się rozległy azyl dla niedźwiedzi po przejściach.

nowe zoo w poznaniu zoo poznań ogróf zoologiczny w poznaniu
Niedźwiedź Baloo

Idziemy dalej, kierując się ku tygrysom. Po lewej mijamy wyspę lemurów katta i po kilku kolejnych minutach spaceru, leśną ścieżką docieramy do chaty syberyjskiej, będącej częścią tygrysiarni. W niej za grubą szybką a na zewnątrz za gęstą i kilkurzędową siatką biegają potężne tygrysy. Robią one kolosalne wrażenie!

tygrys zoo poznań nowe zoo ogród zoologiczny co zwiedzić w poznaniu
Tygrys

Słoniarnia

Na przeciwko nowoczesnego pawilonu drapieżnych kotów w paski, znajduje się najbardziej charakterystyczny budynek Nowego ZOO w Poznaniu. To oczywiście słoniarnia do której w dalszej kolejności zmierzamy.

Wybieg dla słoni
Słoń

Słoniarnia to nie tylko budynek ale również ogromny wybieg dla słoni, rozciągający się na wschód od niego. Idąc wzdłuż niego dalej podglądamy poznańskie słonie a po dojściu do kładki, przechodzimy nią do sezonowej strefy gastronomicznej. Robimy w niej krótką przerwę, po której ruszamy dalej na spotkanie z żyrafami i nosorożcami.

Nosorożec
Żyrafa

Podążając dalej odwiedzamy m. in. susły moręgowane, oryksy południowe, domek mrówkojadów, wielbłądy aż w końcu dochodzimy do wybiegu lwów.

Oryksy południowe
Wielbłądy

Lwiarnia

Lwy znajdują się w ogrodzonym kilkoma rzędami siatki wybiegu, całkiem sporych rozmiarów. Z tego powodu zazwyczaj niełatwo odnaleźć poznańskie lwy, które najczęściej wylegują się w ustronnym miejscu. My mogliśmy zobaczyć je w trakcie południowej drzemki, kiedy odpoczywały na zewnętrznym legowisku. Zrobienie im zdjęcia też nie było łatwe, bo ogrodzenie wybiegu (co nie dziwi) jest naprawdę gęste:)

Lwy
Jelenie Alfreda

Tuż za wybiegiem lwów odwiedzamy potężne bizony leśne, a następnie czeka nas kilkuminutowy spacer wśród bujnej i niezmąconej zieleni. Po dojściu do makaków japońskich, odbijamy na groblę między stawami aby poobserwować ptaki wodne ze stojących w tym miejscu wież obserwacyjnych. Dalej ruszamy w kierunku insektarium, ponownie przemierzając spokojny, zielony las. Po minięciu insektarium wchodzimy w najbardziej różnorodną i przepełnioną wybiegami część ZOO. Po kolei mijamy m. in. żubry, jelenie milu, antylopy, wydry także bardzo przeze mnie lubianego a trudnego do zauważenia rysia.

Papugarnia

Ostatnie kroki

Idąc dalej spotkamy jeszcze kangury, emu, siki wietnamskie aż dotrzemy do niewielkiej ale pięknie ozdobionej papugarni. Tym samym dotarliśmy ponownie w okolice głównego wejścia do ZOO, co wcale nie oznacza końca atrakcji.

Wartownia kaprala Wojtka
Kury w ogródku dziecięcym

Przy alei wejściowej do ZOO znajdziecie niewielką wartownie kaprala Wojtka – niedźwiadka, który towarzyszył polskim żołnierzom w okresie II wojny światowej (jego historie możecie poznać tutaj). Ostatnim miejscem do której polecam wejść jest ogródek dziecięcy. Stworzono go z myślą o dzieciach, również tych najmniejszych. Mogą one tutaj nie tylko zobaczyć liczne zwierzęta udomowione, ale również wiele z nich pogłaskać czy nakarmić. Ogródek dziecięcy na końcu trasy, będzie świetną nagrodą dla brzdąców:)

poznań wielka mapa atrakcji i ważnych miejsc
Szukasz ciekawych miejsc w Poznaniu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 290 atrakcji i ważnych punktów w Poznaniu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Praktyczne informacje o ZOO w Poznaniu

Nowe ZOO w Poznaniu to jeden z największych ogrodów zoologicznych w kraju, który niemalże codziennie prezentuje się inaczej. Właśnie dlatego przygotowałem dla Was rozdział z praktycznymi informacjami i radami, aby jego poznanie było dla Was prostsze.

Mapa ogrodu zoologicznego

Najbardziej aktualną mapę znajdziecie na stronie internetowej ZOO w Poznaniu (link poniżej). Z racji wielu prac budowlanych, remontowych oraz po prostu codziennego życia zwierząt w ZOO, niektóre wybiegi czy pawilony mogą być chwilowo niedostępne. Właśnie dlatego za każdym razem, nim przybędziecie do ZOO, polecam sprawdzić aktualności z ogrodu zoologicznego.

Aktualna mapę ogrodu zoologicznego znajdziecie na stronie internetowej ZOO w Poznaniu a aktualności możecie śledzić w mediach społecznościowych: Facebook, X oraz Instagram. Dodatkowo ZOO w Poznaniu, przygotowało razem z SmartZOO wygodną aplikację na smartfony, w której znajdziemy mapę ogrodu. Możecie pobrać ją pod tym linkiem.

Potrzebny czas i dostępność

Czas zwiedzania

Poznańskie ZOO może być atrakcją nawet na cały dzień! Jednak patrząc realnie, absolutne minimum to 2 godziny, choć podczas tak krótkiego czasu zobaczysz jedynie najciekawszych mieszkańców. Optymalnie jest spędzić w ZOO około 3,5 – 4 godzin.

Dostępność oraz obecność zwierząt

Zwierzęta, podobnie tak jak My, również mają swoje humory, gorsze dni czy choroby. Zwierzęta pochodzące z całego świata, różnie znoszą również nasze pory roku a niektóre także obecność ludzi, szczególnie te przybywające z ogrodowych azylach. Przez to wszystko nie możemy z góry oczekiwać, że zobaczymy wszystkich mieszkańców ogrodu.

nosorożec nowe zoo w poznaniu
Nosorożec na starym wybiegu

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło! Warto potraktować wizytę w ZOO przede wszystkim do przeżycia fantastycznej lekcji przyrody i ekologi, a nie tylko podglądania zwierząt (podobnie jak w zjawiskowym Donkeyszot na Pomorzu). Dzieciom zwiedzającym ZOO koniecznie tłumaczcie to co mijacie i korzystajcie z przygotowanych na terenie ZOO informacji.

Dostępność dla osób o obniżonej sprawności

Poznańskie Nowe ZOO stale również rozbudowuje się i modernizuje, co wpływa na poprawę jego dostępności zarówno dla osób niepełnosprawnych jak i wózków dziecięcych. Wózkiem dziecięcym dotrzemy praktycznie w każdy zakątek ogrodu natomiast osoby poruszające się na wózku, mogą mieć problemy samodzielnie pokonać piaszczyste ścieżki a dodatkowymi trudnościami mogą być stopnie, krawężniki itp.

Małe dziecko w poznańskim ZOO

Poznańskie ZOO, jak i inne ogrody zoologiczne to głównie atrakcja dla najmłodszych. ZOO w Poznaniu to jednak bardzo rozległy teren i przemierzenie go z małym dzieckiem może być nie lada wyzwaniem. Są jednak sposoby i akcesoria, dzięki którym możemy pomóc sobie, jednocześnie w żaden sposób nie psując frajdy naszym pociechom.

Oto kilka praktycznych wskazówek dla rodziców:

  • zabierzcie wózek dla dziecka – przyda się on zarówno dla niemowlaka jak i kilkulatka; dobrze aby miał koła które poradzą sobie również na nieutwardzonej ścieżce,
  • po ZOO nie można poruszać się rowerem, rowerkiem dziecięcym, hulajnogą, deskorolką lub jeździć na rolkach,
  • nie narażaj dziecka na ryzyko czy strach – nie stawiaj go na balustradach, nie zmuszaj do zbliżenia się do wybiegu, nie ucz straszenia czy płoszenia zwierząt, poza ogródkiem dziecięcym nie pokazuj jak dokarmiać czy głaskać zwierzęta,
  • pamiętaj o kremie z filtrem UV oraz nakryciu głowy dla dziecka,
  • zabierz butelkę wody dla siebie i dziecka,
  • spakuj extra frykasy – przekonaliśmy się już nie raz, że smakołyk (mus, żelek, ciasteczko, truskawka, soczek, lizak itp.) potrafi dodać super siły i motywacji naszemu dziecku:)

Dodatkowe atrakcje i ułatwienia w ZOO

Nowe ZOO w Poznaniu chcąc uprzyjemnić i ułatwić Wam jego poznawanie, przygotowało kilka dodatkowych atrakcji i ułatwień.

Kolejka parkowa

Po Nowym ZOO w Poznaniu kursuje kolejka parkowa (nie mylić z “Maltanką”), którą możemy podróżować po terenie parku w ramach biletu wstępu do ZOO (nie jest dodatkowo płatna). Jest ona szczególnie pomocna, ponieważ teren ZOO w Poznaniu jest naprawdę rozległy.

nowe zoo w poznaniu zoo poznań ogróf zoologiczny w poznaniu

Na terenie ZOO zostało wyznaczonych kilka przystanków. Mają one nieprzypadkowe nazwy, które odpowiadają najciekawszym zwierzętom w ich okolicy. Stąd znajdziecie takie przystanki jak Flaming, Słoń czy Ryś.

nowe zoo w poznaniu zoo poznań ogróf zoologiczny w poznaniu

Jeden z wagoników kolejki umożliwia przewóz wózków dziecięcych. Kolejka jeździ w kółko po swojej stałej trasie i nie ma konkretnego rozkładu jazdy. Chcąc do niej wsiąść po prostu poczekajcie na jednym z przystanków, gdzie podczas krótkiej przerwy możecie coś przekąsić:)

Gastronomia

Bardziej głodnym osobom polecam punkty gastronomiczne na terenie ZOO. Jednym z nich jest czynny przez cały rok Bar Miś, znajdujący się w okolicach głównego wejścia. Drugim dużym punktem gastronomicznym jest wioska afrykańska, znajdująca się w sąsiedztwie wybiegu słoni. Funkcjonuje tam bar sezonowy, mający dużo miejsca aby usiąść.

Mniejsze punkty z lodami, kawą, street foodem itp. znajdziemy na terenie całego ogrodu, m. in. przy żyrafiarni, wybiegu makaków japońskich czy pomiędzy wolierą ptaków drapieżnych a wybiegiem dla zebr.

Dodatkowe atrakcje w okolicy

To jednak nie koniec ciekawych miejsc w tych okolicach, dlatego każdy spragniony dalszych atrakcji, nie powinien się nudzić w tej części Poznania. Dosłownie “za płotem” ogrodu zoologicznego znajduje się ścieżka w koronach drzew! Poznajcie ją z mojego wpisu: Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)

spacer w koronach drzew
poznańska kolejka parkowa maltanka w poznaniu Parowóz Borsig Bn2t (nr fabryczny 11458) trasa nad jeziorem maltańskim

Niezmienne zachęcam Was do przejażdżki kolejka parkową Maltanka, która dotrzecie do Nowego ZOO w Poznaniu z okolic Ronda Śródka. Urokliwa, licząca ok. 4 km trasa wiedzie wzdłuż jeziora Maltańskiego i będzie dla Was niezapomniana przygodą. Przekonajcie się tym z innego mojego wpisu: Kolejka Parkowa Maltanka. Rodzinna atrakcja i chluba Poznania

Jezioro Maltańskie

Samo Jezioro Maltańskie jest również wyjątkową atrakcją. To nie tylko popularne miejsce rekreacji ale również place zabaw dla dzieci, dmuchany plac zabaw Gigapark, kolejka górska a nawet stok narciarski!

dmuchany plac zabaw w Poznaniu dmuchańce poznań gigapark
malta poznań tereny rekreacyjne jezioro maltańskie kąpielisko plaża pomosty

Brzeg Jeziora Maltańskiego dodatkowo oddalony jest kilka kroków od dwóch historycznych dzielnic miasta, o których możecie przeczytać w poniższych wpisach:

Więcej atrakcji Poznania!

To tylko mały wstęp do długiej listy atrakcji w Poznaniu! Wśród nich znajdziecie jeszcze wiele atrakcji dla dzieci, m. in. Stare ZOO w Poznaniu, Ogród Botaniczny, magiczny Teatr Cortique czy ciekawe i bezpłatne place zabaw – sprawdźcie tutaj: Najfajniejsze place zabaw w Poznaniu (zdjęcia, mapy). Poznajcie je wszystkie z mojej strony – Poznań. Atrakcje i najciekawsze miejsca

ODKRYJ POZNAŃ Najobszerniejszy zbiór atrakcji Poznania!

Wszystkie najważniejsze zabytki, muzea, parki, atrakcje, dzielnice i instamiejsca warte zobaczenia, zebrane w jednym miejscu!

Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa ZOO w Poznaniu, link, dostęp z dn. 03.06.2024,
  • wpis Niedźwiedzi azyl w poznańskim ZOO na oficjalnej stronie Miasta Poznania, link, dostęp z dn. 02.06.2024,
  • wpis Nowe Zoo na stronie visitpoznan.pl, link, dostęp z dn. 03.06.2024,
  • artykuł Uratowane tygrysy z poznańskiego zoo otrzymały nowy wybieg w serwisie onet.pl, link, dostęp z dn. 02.06.2024,
  • wpis W Nowym Zoo powstaje całoroczny wybieg dla żyraf i nosorożców na stronie pim.poznan.pl, link, dostęp z dn. 03.06.2024,
  • wpis Nowe Zoo w Poznaniu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 03.06.2024,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu