pałac muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie muzeum rolnictwa w szreniawie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Ależ to unikat!


opublikowano: 11 września 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Będziecie zaskoczeni i zadziwieni jak obszerna, ciekawa i wyjątkowa jest ekspozycja Narodowego Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w podpoznańskiej Szreniawie, które przez wielu nazywane jest po prostu: Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. To miejsce unikatowe o wyjątkowej ekspozycji, które w dzisiejszych czasach wielu z Was przybliży i podkreśli znaczenie rolnictwa i terenów wiejskich, niedocenianych w dzisiejszych czasach. To również doskonała atrakcja dla małych jak i dużych, bo każdy może tutaj przeżyć wyjątkowe chwile i poznać wiele ciekawostek! Przeczytajcie, co czeka na Was w muzeum w Szreniawie.

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – podstawowe informacje

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, bo tak brzmi pełna nazwa muzeum, otwarto w 1964 roku. Choć formalnie jego historia liczy sobie trochę ponad 50 lat, jego tradycja sięga aż 1875 roku, kiedy powstało Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, którego idee kontynuuje Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

muzeum rolnictwa w szreniawie lokomobila
pałac muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Pierwotnie na potrzeby muzeum wyremontowano dawny pałac oraz wybudowano pierwszy pawilon wystawienniczy. W 1975 roku Muzeum Rolnictwa w Szreniawie otrzymało status muzeum narodowego a swoją obecną nazwę nosi od 1986 roku. Obecnie muzeum stara się swoją działalnością z jednej strony prezentować zgromadzone zbiory, osadzać je w naturalnym kontekście przez co uatrakcyjniać ekspozycję ale również w ramach Pracowni Ewidencji i Dokumentacji Zabytków Budownictwa Folwarcznego i Obiektów Przemysłu Rolno-Spożywczego, dokumentuje i inwentaryzuje, często niedostrzegalne obiekty architektury folwarcznej, gospodarskiej czy rezydencjonalnej na terenie całego kraju.

Lokalizacja Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie znajduje się na południe od stolicy Wielkopolski – Poznania.

Teren muzeum znajduje się bezpośrednio przy Wielkopolskim Parku Narodowym, w miejscu nieprzypadkowym – dawnym kompleksie rezydencjalno-folwarcznym z XIX wieku.

Dawny folwark

Tereny dzisiejszej wsi Szreniawa już od XIV wieku były cenionymi terenami na których szlachta lokowała swoje majątki. Sama Szreniawa została wyodrębniona z pobliskiego Rosnowa, około XV wieku jako Minor Rosnowo. Od XVIII wieku szreniawskie dobra trafiły w ręce rodu Gajewskich a następnie Pomorskich, od których w 1852 roku majątek zakupił Niemiec – Herrmann Bierbaum. To właśnie Bierbaum rozpoczął budowę kompleksu zabudowań folwarczno-rezydencjonalnych, które obecnie są częścią Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

W skład kompleksu wchodził okazały pałac, otoczony niewielkim parkiem oraz część folwarczna, na której zlokalizowano obiekty gospodarcze: spichrz, stodoły, oborę czy stajnię. Pomiędzy częścią pałacową a folwarczną stanął budynek rządcówki, gdzie urzędował rządca majątku. Od 1872 roku na terenie majątku funkcjonowała również gorzelnia, zlokalizowana na południowym krańcu zabudowań folwarcznych. Na wschód od zabudowań pałacowych i folwarcznych, na niewielkim wzgórzu Bierbaumowie wznieśli jeszcze jeden budynek – mauzoleum w formie budynku z kaplicą, zwieńczonego… wieżą widokową.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości majątek nabył Józef Glabisz. Rodzina Glabiszów była właścicielami majątku do II wojny światowej, podczas której zostali oni wysiedleni przez Niemców. Po II wojnie światowej szreniawski majątek upaństwowiono i częściowo wykorzystywano na potrzeby pobliskich Państwowych Gospodarstw Rolnych (tzw. PGR-ów) czy Państwowych Gospodarstw Ogrodniczych. Od lat 60. XX wieku, zabudowania byłej siedzimy właścicieli majątku przekształcono na obiekty muzealne.

Majątek w Szreniawie w swojej historii liczył nawet ponad 1100 hektarów, gdzie większość stanowiły grunty orne. W budynkach gospodarskich hodowano nawet blisko 100 koni, kilkadziesiąt sztuk trzody chlewnej a nawet ponad 300 sztuk bydła, co świadczy o wielkości tutejszego folwarku w przeszłości.

Dojazd, komunikacja i parking

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie położone jest niemal bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej DW311 (odcinek: Poznań – Stęszew), która jeszcze do niedawna była drogą krajową nr 5. Obecnie DK5 zamieniła się w drogę ekspresową S5, biegnącą około 4 km na zachód od Szreniawy (najbliższy węzeł Konarzewo – 36).

muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie parking

Dla gości przyjeżdżających do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie własnym samochodem, przygotowano sporych rozmiarów, utwardzony i bezpłatny parking (na ul. Dworcowej). Znajduje się on około 50 metrów na wschód od budynku wejściowego do muzeum.

Tuż przy terenie muzeum przebiega linia kolejowa nr 357 (odcinek Wolsztyn – Luboń), dzięki której do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie możecie dotrzeć również Kolejami Wielkopolskimi. Dodatkowym smaczkiem są jeżdżące okazjonalnie po tej trasie składy, ciągnięte przez parowozy z wolsztyńskiej parowozowni!

Do Szreniawy możecie dotrzeć również komunikacją autobusową. Do przystanku przy wejściu do muzeum dojeżdżają autobusy podmiejskie, o których więcej dowiecie się na stronach internetowych Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Bilety i czas zwiedzania Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

kasa budynek wejściowy wejście muzeum rolnictwa w szreniawie

Wstęp na teren Muzeum Rolnictwa w Szreniawie jest możliwy po zakupieniu biletów. Cena biletów wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za osobę. Dostępne w sprzedaży są bilety ulgowe oraz rodzinne. Szczegóły dotyczące biletów i godzin otwarcia znajdziecie na stronie internetowej muzeum.

Warto wspomnieć, że każda sobota jest dniem bezpłatnego wstępu do muzeum – grzechem byłoby nie skorzystać.

Optymalny czas zwiedzania to 3 godziny. Absolutne minimum to 2 godziny, choć wtedy musimy liczyć się z tym, że możemy nie zobaczyć wszystkiego.

Gastronomia i zaplecze sanitarne

karczma rządcówka muzeum szreniawa restauracja

Na terenie muzeum w budynku Rządcówki, znajduje się karczma oferująca tradycyjne dania obiadowe. Wiele z serwowanych dań jest typowych dla kuchni wielkopolskiej a na szczególną uwagę zasługują wielkopolskie plyndze, czernina czy golonki w kilku odsłonach.

Warto docenić również świetnie przygotowane zaplecze socjalne, co jest szczególnie pomocne gdy odwiedzamy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie z dziećmi. Oprócz 6 toalet rozmieszczonych po terenie muzeum, swoje miejsce znalazł również kącik z przewijakiem dla dzieci.

Poznajcie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie!

Czas przybliżyć to wszystko, co będziecie mogli zobaczyć i poznać odwiedzając Narodowe Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Ekspozycja muzeum jest bardzo duża i liczy sobie blisko 10000 metrów kwadratowych powierzchni! Mieści się ona w budynkach gospodarskich, pawilonach jak i na świeżym powietrzu.

Informacja dla odwiedzających

By móc poznać wszystkie elementy ekspozycji lub wybrać te najbardziej nas interesujące, na miejscu została przygotowana rozbudowana i czytelna informacja turystyczna.

tablica informacyjna mapa muzeum rolnictwa w szreniawie plan ekspozycji
drogowskazy kierunkowskazy informacja turystyczna szreniawa muzeum

Podczas zakupu biletów dostajemy równocześnie plan ekspozycji z sugerowanym kierunkiem zwiedzania w formie mapki formatu A5. Mapa została przygotowana w formie widoku 3D, z którym poradził sobie bez większego problemu mój 4 letni synek, co tylko dobrze świadczy o jej starannym i przemyślanym przygotowaniu.

Dla dodatkowej pomocy na terenie muzeum znajdziemy dziesiątki tablic, kierunkowskazów, oznaczeń itp., dzięki którym poruszanie się wśród pawilonów i ekspozycji zewnętrznych jest jeszcze prostsze. Oczywiście również poszczególne eksponaty, pojazdy czy okazy przyrody są starannie oznakowane i opisane.

informacja turystyczna drzewa opis szreniawa muzeum
muzeum szreniawa informacja na miejscu drogowskazy
oznaczenie budynków szreniawa muzeum

Dodatkowo Muzeum Rolnictwa w Szreniawie umożliwia zwiedzanie ekspozycji z audioprzewdnikiem, który bezpłatnie można pobrać w budynku kasy biletowej. Do wyboru mamy kilka audiowycieczek, które możecie poznać bliżej na stronach internetowych muzeum i wybrać najlepiej dopasowaną do siebie.

Ekspozycje w pawilonach

Pierwsza część ekspozycji po przekroczeniu progu muzeum to głównie ekspozycja w pawilonach wystawowych, wzniesionych już w czasie funkcjonowania muzeum. Poznajcie wybrane z nich!

Historia rolnictwa polskiego do XX wieku

Jednym z pierwszych pawilonów do których udamy się po wejściu na teren muzeum, będzie budynek mieszczący wystawę poświęconą historii rolnictwa polskiego do XX wieku.

muzeum rolnictwa w szreniawie ekspozycja pawilon historia rolnictwa

Nowoczesna forma ekspozycji potrafi zaciekawić nawet najbardziej wybrednego gościa. Oprócz prezentowanych na niej historycznych urządzeń i narzędzi, znajdziecie tutaj również modele maszyn rolniczych w skali czy makiety.

muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie historia rolnictwa pawilon ekspozycja
miniatura makieta maszyna rolnicza szrenaiwa muzeum
eksporyzcja koń muzeum szreniawa

Wszystko to wśród multimedialnych ekranów, które ułatwiają zapoznanie się z prezentowaną ekspozycją.

Rzemiosło wiejskie

Kolejna ekspozycja prezentuje wytwory rzemiosła wiejskiego. Będziemy mogli zobaczyć tutaj efekty pracy stolarzy, bednarzy, garbarzy, garncarzy i wielu innych rzemieślników wiejskich.

ekspozycja rzemiosło wiejskie muzeum rolnictwa
ekspozycja muzeum rolnictwa w szreniawie

Dzięki ich umiejętnościom i pracy, mieszkańcy wsi w pewnym okresie byli praktyczne samowystarczalni, ponieważ potrafili wytworzyć wszystko, co było im potrzebne do życia i pracy.

Piekarnictwo

Kolejne dwa pawilony poświęcone są już przemysłowi i przetwórstwu rolno-spożywczemu. Pierwsza część ekspozycji przybliża nam piekarnictwo, które zrobiło na mnie szczególne wrażenie.

piekarnictwo muzeum rolnictwa w szreniawie

Odtworzony tutaj piec, rodem z dawnej piekarni oraz zebrane maszyny i naczynia wyglądały dosłownie jak wyciągnięte z niewielkiej wiejskiej piekarni, która mieściła się na przeciwko domu mojej babci w niewielkim Choczu na południu Wielkopolski (więcej o nim już wkrótce!).

piekarnictwo wypiek chleba rzemiosło muzeum szreniawa
piec piekarnia wypiek chleba piekarnictwo muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Choć to jedynie muzealna ekspozycja, poczułem się w tym miejscu niemal tak samo, jak kilkadziesiąt lat temu, gdy razem z babcią zanosiło się do piekarni ciasta czy szło po świeże bułki lub chleb!

Dodatkowo na zewnątrz znajdują się dawne piece chlebowe, w których do dzisiaj przy okazji wydarzeń i imprez plenerowych wypiekany jest chleb.

Poznajcie moje przepisy na domowe chleby!

Moja słabość do zapachu świeżego chleba, smaku jeszcze ciepłych bułek i wspomnienia z dzieciństwa zachęciły mnie już jakiś czas temu do pieczenia własnego chleba w moim domu. Poznajcie kilka przepisów!

Chleb jak z piekarni na zakwasie
chleb na zakwasie pszenno-żytni
najprostszy chleb żytni na zakwasie

Moje przepisy na domowe chleby znajdziecie w przepiśniku kierunkowo.pl! Oznaczyłem je dla Was tagiem #domowe chleby i bułki.

Cukrownictwo

Po sąsiedzku z piekarnictwem znajduje się ekspozycja poświęcona cukrownictwu. Najstarsze eksponaty pochodzą z II poł. XIX wieku a wiele z prezentowanych urządzeń pochodzi również z wielkopolskich cukrowni, m. in. Witaszyc, Środy Wielkopolskiej czy Kościana.

cukrownictwo wystawa muzeum szreniawa

W tym miejscu ekspozycji będziecie mogli zobaczyć dużą makietę dawnej cukrowni z godną docenienia szczegółowością wykonania.

makieta miniatura cukrownictwo szreniawa muzeum
muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie cukrownictwo ekspozycja

Niewątpliwym plusem tego miejsca jest również sama forma ekspozycji, która choć prezentuje dawne urządzenia i techniki cukrownicze, zaprojektowana została w ciekawy, przestrzenny sposób z fajnym podkreśleniem za pomocą światła najciekawszych jej fragmentów.

Rozwój techniki w rolnictwie na przestrzeni wieków

W kolejnych pawilonach będziemy mogli poznać historię postępu technicznego w rolnictwie, w bardzo wielu rodzajach robót i prac na roli.

muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie postęp techniczny w rolnictwie

Poznając tę część ekspozycji Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, będziemy mieli okazję na własne oczy zobaczyć jak rozwijały się urządzenia i narzędzia rolnicze, służące do siewu, zbioru, prac ornych czy pielęgnacji upraw.

muzeum szreniawa ekspozycja maszyny rolnicze
postep techniczny w rolnictwie ekspozycja szreniawa muzeum

Szczególnie efektownie prezentują się potężne maszyny parowe oraz pierwsze kombajny, choć warto poznać historię techniki rolnej od samego początku, czyli narzędzi drewnianych, które również znajdują się na tej części wystawy.

Muzeum Tarpana

Czas na ekspozycję, która dla wielu z Was może na pierwszy rzut oka nie kojarzyć się z rolnictwem. Jednak każdy kto w latach 80. czy 90. XX wieku był na polskiej wsi, na pewno miał przyjemność spotkać Tarpana! W rzeczywistości był on samochodem rolniczym, produkowanym przez ponad 20 lat w Poznaniu!

muzeum tarpana muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Na otwartej w 2019 roku ekspozycji Muzeum Tarpana, będziecie mogli zobaczyć aż 18 Tarpanów w różnych wersjach i z różnych okresów. Dodatkowo pośród nich swoje wdzięki prezentują również doskonale znane na polskich wsiach Nyski, Syrenki, Żuki, Polonezy czy Polskie Fiaty!

muzeum tarpana muzeum rolnictwa w szreniawie
muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie pojazdy muzeum tarpana
muzeum szreniawa żur warszawa samochody

Dla mnie, poza Tarpanami oczywiście, szczególne były dwa samochody strażackie: Nysa z OSP Łęg (służyła tam w latach 1997 – 2009), położonego zaledwie kilka kilometrów od mojego rodzinnego domu na południu Wielkopolski oraz strażacki Żuk, dokładnie taki sam, jak przez lata służył w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczu, moim rodzinnym mieście o którym już wkrótce więcej na kierunkowo.pl!

Powozy pełne blasku!

W drugim budynku dawnej zabytkowej obory, prezentowane są piękne odrestaurowane powozy i dorożki konne. To okazja by z bliska zobaczyć 21 pięknie odrestaurowanych powozów z XIX i początku XX wieku.

muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie powozy
karety i powozy szreniawa

Niestety rozwój motoryzacji w XX wieku skutecznie położył kres transportowi konnemu, który nie tylko odbywał się wozami drabiniastymi ale również powozami, które nie rzadko były małymi dziełami sztuki rzemieślniczej. Zgromadzone w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie powozy przedstawiają najpopularniejsze powozy na polskich drogach przełomu XIX i XX wieku.

Pozostałe ekspozycje wewnętrzne

Przedstawiłem Wam około połowę przygotowanych w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, ekspozycji znajdujących się we wnętrzach pawilonów. Pozostałe ekspozycje poświęcone są m. in. weterynarii, transportowi wiejskiemu, melioracji, ogrodnictwu, gleboznawstwu czy ochronie roślin. W ostatnim czasie oddano do zwiedzania, kolejne nowocześnie zaprojektowane części wystawy muzealnej, dotyczące paszoznawstwa i hodowli roślin.

Ekspozycja czeka na Was również we wnętrzach najbardziej okazałej budowli muzeum, czyli w pałacu. Poznacie tam codzienne życie polskiego ziemiaństwa w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Ekspozycje zewnętrzne Muzeum Rolnictwa w Szreniawie

To co zobaczycie wewnątrz pawilonów to jedno, drugie czeka na Was na świeżym powietrzu. Ekspozycje zewnętrzne to w dużej mierze kontynuacja lub rozwinięcie ekspozycji, które poznać mogliście we wnętrzach muzeum. Są jednak i miejsca o całkowicie nowej tematyce.

Pszczelarstwo

pszczelarstwo muzeum rolnictwa w szreniawie

Pierwszą ekspozycją zewnętrzną, mijaną wśród pawilonów Muzeum Rolnictwa w Szreniawie jest wystawa oraz niewielki skansen poświęcony pszczelarstwu. Oprócz bardzo kolorowych i nietypowych uli, będziecie mogli poznać historię bartnictwa i pszczelarstwa na ziemiach polskich na przestrzeni kilkunastu wieków.

Traktory i maszyny rolnicze

Chciałby się powiedzieć, że maszyny rolnicze, głównie traktory i kombajny to wisienka na torcie Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, ale choć robią duże wrażenie, swoja atrakcyjnością nie wybijają się ponad inne, również ciekawe fragmenty ekspozycji.

kombajn bizon muzeum szreniawa
muzeum rolnictwa w szreniawie kombajn bizon wystawa ekspozycja

Niemniej zgromadzone maszyny rolnicze to jedne z największych eksponatów, jakie znajdują się na terenie muzeum. Wśród nich znajdziecie maszyny i narzędzia do zbioru roślin i plonów, m. in. legendarny wręcz kombajn Bizon Gigant. Pod wiatami znajdziecie również snopowiązałki, sadzarki, rozsiewacze, pługi, brony i wiele innych maszyn i narzędzi, wykorzystywanych głównie w dużych gospodarstwach.

siągniki traktory ursus muzeum rolnictwa w szreniawie

Pod drugą z wiat prezentują się maszyny, fachowo określane jako źródła energii w rolnictwie. Na 900 metrach kwadratowych będziecie mogli zobaczyć m. in. lokomobile parowe, ciągniki rolnicze, młocarnie czy silniki spalinowe.

dawny traktor ciągnik muzeum szreniawa
muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie ursus traktor
ciągnik ursus muzeum szreniawa

Prezentowane maszyny zostały wyprodukowane w większości w XX wieku, jednak najstarsze z nich powstały pod koniec XIX-stulecia.

Agrolotnictwo

Ekspozycja poświęcona agrolotnictwu powinna być dla Was największym zaskoczeniem, bo kto z Was przypuszczał, że w Muzeum Rolnictwa będzie miał okazję z bliska zobaczyć samoloty czy helikoptery?

argorolnictwo wystawa samolotów muzeum rolnictwa w szreniawie

Agrolotnictwo to jedna z najdłużej działających wystaw stałych w szreniawskim muzeum, która mieści się zarówno na wolnym powietrzu (między budynkiem spichlerza i gorzelni) oraz w pawilonie, wewnątrz stodoły przylegającej do spichrza.

agrolotnictwo helikopter muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie
agrolotnictwo muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Na zewnętrznej części ekspozycji możemy zobaczyć kilka samolotów oraz helikopter, które łączy to, że w czasie swojej pracy wykonywały zadania związane z rolnictwem. Dowodem tego są narzędzia, akcesoria i przyrządu zamontowane na pojazdach, służące m. in. do opylania, opryskiwania czy nawożenia.

samolot css-13 muzeum szreniawa
samolor css-13 muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Na ekspozycji wewnątrz dawnej stodoły znajduje się najstarszy i najcenniejszy eksponat tej części ekspozycji – dwupłatowy samolot CCS-13 o konstrukcji drewnianej. Wokół niego umieszczono gabloty w których prezentowane są dokumenty, mapy czy zdjęcia dotyczące agrolotnictwa.

Warto również podkreślić, że wystawa w szreniawskim muzeum dotycząca agrolotnictwa, to jedyna tak kompleksowa oraz jednocześnie największa ekspozycja poświęcona tej dziedzinie lotnictwa w kraju.

Kolej wąskotorowa

Gdyby nadal było Wam nietypowych atrakcji, obok samolotów stoi równie imponujący parowóz Px49-1792 z tendrem, który dawnej kursował to torach kolei wąskotorowej, obsługującej w dużej mierze gospodarstwa rolne i transport płodów rolnych.

kolejka wąskotorowa parowóz muzeum rolnictwa w szreniawie
lokomotywa parowóz z tendrem muzeum szreniawa

Parowóz, który możecie zobaczyć w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zbudowany został w Fabryce Lokomotyw w Chorzowie w 1949 roku. Rozstaw szyn po których poruszała się lokomotywa wynosił 750 mm. Pusty parowóz waży 20 ton a tender, kolejne 6 ton.

Przykładów linii wąskotorowych, po których transportowano płody rolne znajdziecie w Wielkopolsce bardzo wiele. Przeczytać o kilku z nich, możecie w moich wpisach czy opisach miejsc:

Woda w rolnictwie

Na południowym końcu ekspozycji znajduje się szczególnie mi bliski zakątek, poświęcony historii zaopatrzenia wsi i rolnictwa w wodę, czyli „branży” w której obecnie pracuję, o czym możecie przeczytać na stronie o mnie.

zaopatrzenie wsi i rolnictwa w wodę muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie
zaopatrzenie wsi i rolnictwa w wodę muzeum szreniawa

Na niewielkiej ekspozycji znajdziecie m. in. typowe ujęcia wody, takie jak żuraw czy kołowrót. Nad całością góruje największy eksponat, czyli czwórnóg wiertniczy, pod którym wystawiono również różnego rodzaju żerdzie wiertnicze. Kameralnie ale i efektownie prezentuje się również niewielki drewniany domek, w którym dawniej znajdowała się studnia i urządzenia pompowe.

Ogród

Na terenie muzeum znajdziecie również niewielki ogród, w którym będziecie mieli okazje przypomnieć sobie lub pokazać swoim pociechom m. in. jak rosną pomidory czy inne rośliny, które często gościły w polskich, wiejskich ogrodach.

muzeum rolnictwa uprawy warzywniak pomidory
drzewa owocowe muzeum szreniawa

Po za terenem części ekspozycyjnej muzeum, na tyłach parkingu dla gości znajdziecie dodatkowo sad starych odmian drzew owocowych, poletka demonstracyjne roślin uprawnych czy zielnik.

Tablice i upamiętnienia
pałac muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie to miejsce, gdzie upamiętniono wiele znakomitych osobistości, związanych z rolnictwem. Przypominają o nich popiersia rozmieszczone na terenie parku.

Dodatkowo wrażenie estetyczne podnoszą rzeźby o tematyce powiązanej z terenami wiejskimi czy rolnictwem, które stworzyli w większości wybitni krajowi artyści.

Zagrody i woliery ze zwierzętami

Czas na część wystawy, która dosłownie żyje! Duży fragment ekspozycji Muzeum Rolnictwa w Szreniawie został oddany zwierzętom gospodarskim, dzięki czemu My mamy okazję by zobaczyć je z bliska.

Woliery i ptactwo gospodarskie

zagroda gesi kaczki muzeum szreniawa

Pierwsza część muzealnego zwierzyńca to woliery, czyli wybiegi dla ptaków, zabezpieczone dodatkowo siatką. Są one na tyle duże, by zapewnić zarówno komfort ptakom i zwierzętom a jednocześnie dać nam możliwość ich zobaczenia.

Zagrody i zwierzęta gospodarskie

Sercem zwierzęcego zakątka jest bez wątpienia ukończony w 2013 roku budynek inwentarski, który od tego czasu jest domem dla kilkudziesięciu zwierząt gospodarskich, które cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających.

muzeum rolnictwa w szreniawie wybieg koza
obora wybieg owce muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

W oborze mieszkają m. in. kozy, owce, krowy czy koniki polskie. Z każdego gatunku zwierząt, budynek inwentarski zamieszkuje kilka ras, charakterystycznych dla rodzimych terenów wiejskich, m. in. polska owca wielkopolska, kuc szetlandzki czy krowa białogrzbieta – dla wielu wręcz symbol polskiej wsi!

krowa szreniawa muzeum

Przy każdym wybiegu znajdziemy tablicę informacyjną, dzięki której będziemy mogli poznać dokładniej mieszkańców muzealnej obory. Ale szreniawska zagroda, jest również doskonałym miejscem by najmłodszym wytłumaczyć czym jest krowi placek! Będziecie mieli tutaj rzadką okazję do zaprezentowania placka najmłodszym członkom swoich rodzin, na jednym z dostępnych „eksponatów”:)

muzeum rolnictwa w szreniawie wybieg krów bydła
krowi placek szreniawa

Ale uwaga! Zwierzęta mieszkające na terenie szreniawskiego muzeum, możemy oglądać nie tylko na wybiegach – zapraszam Was do wnętrza obory!

Obora od środka

To jest dopiero wyjątkowa sprawa! Dla wielu osób w obecnych czasach, takie miejsca jak obora, stajnia czy chlew są nieosiągalne, przez co tracą okazję na własnej skórze poczuć jak wygląda praca gospodarza czy hodowcy!

obora wnetrze muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie
obora wybieg bydła muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie

Gwarantuje Wam, że na pewno długo będziecie wspominać zapach tego miejsca:) Prawdziwy zapach wsi!

Dawna gorzelnia – obecnie Browar Szreniawa

Gorzelnia funkcjonowała w szreniawskim majątku już od końca XIX wieku a produkcja spirytusu odbywała się w niej aż do 1969 roku. Następnie przez kilka kolejnych lat budynek stał i niestety niszczał, by od 1977 roku ponownie być miejscem produkcji – tym razem ekstraktu słodowego na cele przemysłu farbiarskiego. Niestety po 15 latach, budynek ponownie stał niewykorzystywany.

gorzelnia szreniawa browa szreniawa muzeum rolnictwa w szreniawie piwo rzemieślnicze

Dopiero w XXI-wieku postanowiono wyremontować budynek i przystosować go do funkcji wystawienniczej ale i zlokalizować w nim instalację minibrowaru i minigorzelni. Nim o szreniawskich napojach wyskokowych, wypada w kilku słowach przybliżyć ekspozycję wewnątrz dawnej gorzelni.

gorzelnia browar szreniawa miedziane urządzenia
gorzelnia szreniawa wystawa ekspozycja

Część pomieszczeń wykorzystało na ekspozycję stałą, obrazującą technologię, która niegdyś była wyposażeniem gorzelni.

biuro kierownika gorzelni szreniawa
mieszkanie kierownika gorzelni muzeum szreniawa

Na piętrze odtworzono natomiast pomieszczenia mieszkalne oraz biuro kierownika gorzelni, w których poczujecie się jak podczas podróży w czasie! Wielu z Was będzie pamiętało taki wystrój i wyposażenie z domów swoich babć i dziadków…

kuchnia dawna kierownika gorzelni muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie
muzeum rolnictwa w szreniawie kuchnia mieszkanie kierownika gorzelni

Jednak dzisiaj największą atrakcją dawnej gorzelni są minibrowar i minigorzelnia, produkujące regionalne i wyrabiane w rzemieślniczy sposób napoje alkoholowe – głównie piwa oraz okowity.

Browar Szreniawa – rzemieślnicze piwo z centrum Wielkopolski!

W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie produkowane jest piwo marki „Browar Szreniawa”, którego nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu piw regionalnych z całej Polski, które znajdziecie we wpisie: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!

browar szreniawa stara gorzelnia piwo regionalne pils jakne polskie chmiele miodowe letnie kwasne

Do wyboru będziecie mieli kilka rodzajów piw, od klasycznych jasnych pilsów do piw smakowych czy ciemnych. W weekendy, będziecie mogli skosztować piw w samej gorzelni, gdzie regularnie otwiera się mały bar z ogródkiem piwnym. Codziennie będziecie mogli kupić tutejsze piwa w kasie biletowej!

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – atrakcja również dla najmłodszych!

kierunkowo.pl z dzieckiem

Gwałtowna zmiana tematu, bo warto wspomnieć po raz kolejny i raz jeszcze podkreślić, że Muzeum Rolnictwa w Szreniawie to doskonała propozycja na rodzinny wyjazd. Obecnie, kiedy coraz trudniej o zobaczenie prawdziwej wsi, takiej jaką pamiętamy My – dorośli, z czasów gdy byliśmy dziećmi, swoim pociechom możemy przybliżyć ten świat właśnie w tym miejscu!

Na pewno zaciekawią je imponujące kombajny, samoloty, unikatowy parowóz, ciekawe ekspozycje oraz oczywiście zagrody ze zwierzętami gospodarskimi! Mogę spokojnie polecić to miejsce i potwierdzić, że przetestowaliśmy je na własnej skórze, razem z moim 4-letnim synkiem:)

Plac zabaw

Gdyby atrakcji dla najmłodszych nadal było za mało, w północno-zachodnim krańcu terenu muzeum, przygotowano dla dzieci niewielki plac zabaw.

muzeum narodowe rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego w szreniawie plac zabaw
plac zabaw muzeum rolnictwa w szreniawie

To bardzo dobre miejsce na zakończenie zwiedzania muzeum wraz z najmłodszymi, bo kiedy one będą korzystały z przygotowanych zabawek i atrakcji, ich opiekunowie będą mogli chwilę odpocząć pod wiatą czy na ławce.

Poznajcie więcej ciekawych miejsc blisko Poznania!

Poznajcie atrakcje i najciekawsze miejsca w pobliżu Poznania na kierunkowo.pl! Wpisy z okolic stolicy Wielkopolski znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę a dwa z nich znajdziecie poniżej:)

Wpisów z najbliższych okolic Poznania szukajcie też pod hasztagiem #atrakcje blisko Poznania! Obserwujcie również kierunkowo.pl w socialmediach, by nie przegapić żadnych nowych wpisów na blogu!

Odkryjcie Wielkopolskę!

Swoich mikropodróży nie ograniczajcie jedynie do okolic Poznania, bo cała Wielkopolska warta jest odkrycia! Ciekawi Was co ciekawego można zobaczyć w tym regionie Polski? Poznajcie kilka kolejnych wpisów właśnie z Wielkopolski!

Po więcej wpisów z całej Wielkopolski zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę i tagu #województwo wielkopolskie.

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu