Pamiętasz ten moment gdy wyjeżdżasz z domu na wakacje? Nazwać to „chaosem” to jakby nazwać huragan zefirkiem. To wariactwo! Staramy się pamiętać o wszystkim, co związane z wyjazdem, o każdej walizce, butach na zmianę itd. Często w tym wszystkim trochę po „macoszemu” traktujemy wszystko co zostawiamy, czyli przede wszystkim nasz dom. Powiecie “szczegół”, „pierdoła”, wręcz drobiazg a zapominamy jaki jest ważny. Oczywiście ten „szczegół” ważny jest codziennie ale moim zdaniem w wakacje szczególnie, w końcu zostawiamy nasz dom na kilka-kilkanaście dni bez opieki, sami oddając się beztrosce gdzieś daleko. Dlatego w tym wpisie kilka porad, dzięki którym nie będziecie musieli się zastanawiać jak zabezpieczyć dom na wyjazd?
Dlaczego warto wiedzieć jak zabezpieczyć dom na wyjazd?
Kilka lub kilkanaście dni to czasami wystarczająco dużo czasu żeby np. “niedokręcony” kran zalał nasz dom czy mieszkanie. Czasami i sąsiadom niżej, jeżeli mieszkacie w bloku. To też dosyć czasu by nasz dom odwiedzili niechciani goście, którzy bez płacenia za cokolwiek biorą pamiątki jak leci (pewnie się domyślacie, ale dla pewności – mam na myśli złodzieji). Dlatego, mimo beztroskiego czasu wakacji, przypominam i daję Wam gotową checklistę rzeczy do zrobienia tuż przed zamknięciem drzwi i ruszeniem na upragnione wakacje.
Zatem jak zabezpieczyć dom na wyjazd?
Zacznijmy od podstaw
Nasz wyjazd nie musi przypominać burzy z gradem:) Wystarczy spakować się wcześniej a nie na ostatnią chwile a także założyć realną godzinę wyjazdu. Planowanie, że wyjedziemy o 4 rano nie zawsze jest wykonalne…
Takie chaotyczny opuszczanie domu nie sprzyja temu, by odpowiednio go zabezpieczyć na czas naszej nieobecności a także może być powodem, że po prostu czegoś zapomnimy zabrać. Dlatego warto zachować spokój🙂 By jednak jeszcze bardziej ułatwić Wam zadanie, poniżej gotowa lista, która powinna pomóc zostawić nasz dom bezpiecznym na dłuższy czas.
Zrób nim zamkniesz drzwi! [LISTA]
Na dłuższą chwilę przed wyjazdem (na przykład dzień wcześniej) możesz już wykonać część czynności, takich jak:
- zabezpiecz na zewnątrz luźne przedmioty, które mogą być “porwane” podczas wichury i uszkodzić inne przedmioty na twoim balkonie lub działce, ale również u sąsiadów,
- podlej kwiaty i inne roślinki, na których wam szczególnie zależy. Szkoda by uschły gdy Was nie będzie…
- zrób mały porządek w lodówce. Zjedz lub w najgorszym wypadku wyrzuć rzeczy które mogą się popsuć w czasie twojej nieobecności. Podobnie zrób w szafkach że świeżą żywnością. Dzięki temu po powrocie, pierwszym co zobaczysz nie będzie spleśniały chleb, owoc czy jogurt.
A tuż przed wyjściem i trzaśnięciem drzwiami, zrób jeszcze to:
- sprawdź czy zamknąłeś wszystkie okna w domu, szczególnie sprawdź okna na balkon i taras oraz te znajdujące się na parterze budynku,
- posprawdzaj czy wszystkie krany z wodą są “zakręcone”,
- upewnij się, że “zakręciłeś” gaz, jeżeli używasz go w swoim domu,
- sprawdź czy zamknąłeś piwnicę, oczywiście jeżeli taka masz,
- wyłącz z prądu niepotrzebnie działające urządzenia elektroniczne (np. routery, drukarki, radia, ładowarki, telewizory itp.). Zmniejszasz ryzyko awarii, zwarcia czy przepalenia a także oszczędzasz kilka groszy i dbasz o środowisko!
- sprawdź czy wyłączyłeś wszystkie lampy w domu (oświetlanie). Uważaj, ponieważ czasami w środku dnia nie widać włączonego oświetlenia,
- NAJWAŻNIEJSZE! Zamknij dom/mieszkanie na wszystkie zamki oraz aktywuj alarm jeżeli taki posiadasz.
Zostaw klucze bliskim lub znajomym!
Brzmi dziwnie na pierwszy rzut oka, jednak jest w tym ukryty sens. Przy okazji każdego wyjazdu zostawiam jeden komplet kluczy od mieszkania (domu), najbliżej mieszkającej i zaufanej osobie (w moim przypadku rodzicom) tak na wszelki wypadek. Dzięki temu zawsze mogą podjechać zamknąć przeoczone uchylone okno, wyłączyć światło czy zakręcić wodę.
Dobrze też zostawić też choć jednemu sąsiadowi swój numer telefonu. Dzięki temu, jeżeli wydarzy się coś naprawdę poważnego dowiesz się o tym możliwie szybko.
Na koniec dobra rada od inżyniera:)
Niemal pod koniec chcę Wam coś stanowczo odradzić! Spotykam się czasami z pozornie słusznym podejściem, które polega na zakręcaniu głównego zaworu wody, gazu czy wyłącznika prądu na czas wakacyjnego wyjazdu. Osobiście jako inżynier instalacji sanitarnych, odradzam Wam takie działania!
Możecie zrobić sobie tym więcej szkody niż pożytku i to dosłownie, stojąc u progu wakacyjnego wyjazdu. Rzadko używane urządzenia / zawory czy armatura, może po prostu popsuć się na skutek ich jednorazowego użycia. A to rączka pięknie, a to zawór “strzeli” itp. Jeżeli już bardzo chcecie odłączyć na czas nieobecności wszystko głównymi zaworami, kurkami czy wyłącznikami, spróbujcie zrobić to tydzień przed wyjazdem, żeby mieć czas na ewentualną naprawę.
Więcej niż tylko jak zabezpieczyć dom na wyjazd!
Ułatw sobie zadanie! Poradniki i pomysły!
Przyznacie, że jest trochę tych czynności które Warto wykonać by ze spokojem ruszyć na dłuższy wyjazd. Można wykonywać je mając przed sobą ten wpis, nie mam nic przeciwko:) Ale można również skorzystać z fantastycznej aplikacji na telefon, w której możemy stworzyć i zarządzać dowolnymi listami: zakupów, pakunków czy czynności. Jeżeli jesteście ciekawi tej aplikacji, przeczytajcie wpis: Listonic. Mobilna lista zakupów i nie tylko…
Poznaj również inne moje poradniki turystyczne oraz wpisy dotyczące bezpiecznego podróżowania.
Paragony grozy! Jak ich uniknąć?
„Paragony grozy” to jedno z głośniejszych haseł każdego sezonu urlopowego. Choć wiele w nim przesady i sensacji, można na nie…
Co zabrać na wyjazd wakacyjny?
Dobra ściąga zawsze się przydaje, bo choć wydaje się nam, że doskonale wiemy co zabrać na wyjazd wakacyjny, to pewnie…