wakacje z dzieckiem

Wakacje z dzieckiem. Pomysły wyjazdów i porady


Czy wakacje z dzieckiem na pokładzie mają sens? Chcę odpocząć, zwiedzić, zobaczyć coś ciekawego a nie tylko skakać nad swoim dzieckiem… Oczywiście, że wakacje z dzieckiem (czy dziećmi) mają sens! Powiem więcej, dobrze zaplanowane będą przyjemnością dla Was ale i dla dziecka. Jasna sprawa, że będziesz musiał iść na kompromis pogodzić swoje marzenia z możliwościami dziecka, ale wale nie oznacza to że rodzinne wakacje z całą ferajną, nie będą ciekawą przygodą, pełną wrażeń i niezapomnianych chwil.

Wakacje z dzieckiem? Oczywiście!

Dziecko nie jest balastem a towarzyszem! Z takiego wychodzę założenia i jako nadal młody tato, muszę przyznać, że wielu rzeczy pewnie bym nie zrobił i nie zobaczył gdyby nie moje dziecko! Gdyby nie obecność synka na naszych wczasach pewnie pędził bym po górskich graniach i przełęczach i nie odkrył uroków Lubniewic, czy docenił piękno polskiego morza i wybrzeża! Dlatego na pytanie czy warto jechać na wakacje ze swoimi dziećmi, mówię zdecydowanie TAK!

Jednak, aby być zadowolonym z wyjazdu należy dobrze go zaplanować, odpowiednio wybrać miejsce oraz zabrać to co potrzeba! W tym wszystkim postaram Was doradzić właśnie w tym wpisie!

Analiza pomysłów na wakacje z dzieckiem

Kluczem do sukcesu całego wyjazdu jest odpowiedni wybór miejsca na spędzenie wakacji. Im bardziej będzie dopasowane do możliwości waszego dziecka oraz Was samych, tym milej spędzicie czas oraz więcej zobaczycie. Liczę że pomocna dla Was będzie poniższa grafika, która spośród kilkunastu pomysłów wskazuje te najlepsze dla dzieci w różnym wieku. Bardziej szczegółowe uzasadnienie znajdziecie nieco niżej:)

wakacje z dzieckiem pomysły wyjazdów rady porady
(kliknij aby powiększyć)

Oczywiście zielonym kciukiem oznaczyłem, moim zdaniem, dobre pomysły. Czerwonym te, które mogą okazać się nietrafione a żółtym, te które zostawiam do Waszej oceny, bo nie można jednoznacznie wskazać możliwości i preferencji każdego z Was.

Pamiętajcie, że ostateczna decyzja i tak należy do Was! Mój poradnik jest tylko zbiorem (mam nadziej dobrych) rad, które ułatwia Wam wybór i spędzenie fajnych wakacji z dziećmi.

Niemowlęta (do 12 miesięcy)

Przyjąłem zasadę, że im spokojniej tym lepiej dla rodziców. Wiem to z własnego doświadczenia! Dlatego doradzam Wam wyjazd na wieś, nad jezioro, do uzdrowiska czy agroturystyki. Z drugiej strony odradzam góry wysokie, duże miasta i znane kurorty oraz zazwyczaj intensywne mikropodróże.

Małe dzieci (do 3 lat)

Dla małych dzieci (do 3 lat) idealne będzie wypoczynek z sipką w rączce! Dlatego polecam morze, jeziora, wieś, agroturystykę! Warto nadal wybierać spokojniejsze miejsca, dlatego też spokojna miejscowość uzdrowiskowa będzie dobrym wyborem. Odradzam, podobnie jak u niemowląt trudne góry wysokie, duże miasta oraz atrakcyjne, choć również głośne i oblegane kurorty.

Dzieci (do 6 lat)

Dzieci w wieku 3-6 lat są zdecydowanie ciekawsze świata, niż te młodsze. Właśnie dlatego, praktycznie tylko wysokie góry, mimo że ciekawe, są dla nich jeszcze niedostępne. Natomiast im więcej umiarkowanych atrakcji, tym lepiej dla Was wszystkich. Nie ma co jednak rzucać się od razu na wielkie atrakcje, bo co za dużo to niezdrowo.

Dzieci szkolne (do 10 lat)

Najbardziej wdzięczny wiek do podróżowania! Dzieci wczesnoszkolne jedyne na co mogą narzekać to nuda. Za to bez problemu powinny pokonać niższe góry a także bez bankructwa rodziców, pokonać ulicę “straganową” w nadmorskim kurorcie. Jeżeli chodzi o nudę, to do przemyślenia zostawiam wybór wsi, jezior i agroturystyk a zdecydowanie odradzam spokojne miejscowości uzdrowiskowe.

“Prawie” młodzież (starsze niż 10 lat)

Tytuł “prawie” młodzieży zobowiązuje! W tym wieku możemy oczekiwać już dużo od naszych pociech i spokojnie ruszyć w każde miejsce, które tylko będziemy chcieli zobaczyć. Im ciekawiej i im większa przygoda podczas podróży tym lepiej! Mocne notowania w tym wieku mają góry, miasta, kurorty a także kempingi i intensywne mikropodróże. Odradzam miejsca spokojniejsze, czyli tak gdzie może wiać nudą takie jak uzdrowiska, wsie i agroturystyki.

Co spakować na wakacje z dzieckiem?

O tym co warto spakować ruszając w podróż z dzieckiem, możecie przeczytać w osobnym wpisie na moim blogu: Co spakować na wyjazd z dzieckiem? Gotowa lista!. Znajdziecie w nim szczegółowe listy rzeczy do spakowania, dla dzieci w różnym wieku, od niemowląt aż po kilkulatków. Zapraszam do przeczytania!

Moje propozycje miejsc na wyjazd z dzieckiem?

Od teorii do praktyki! Poznajcie miejsca, które polecam Wam jako również młody tata, gdzie możecie zabrać swoje pociechy i spędzić udany urlop! Oczywiście znajdziecie tutaj tylko propozycje z Polski!

W kategorii tu byłem, znajdziecie praktyczne opisy miejsc w Polsce. W każdym z nich znajdziecie informacje o dostępności (wózki dziecięce, trudność dotarcia itp.) oraz sugerowanym wieku dziecka, by zabierać je w miejsca, które będą czuły się po prostu dobrze!

Góry niskie

Niskich gór w Polsce nie brakuje! Z mojej strony mogę polecić Wam Karkonosze, Beskid Śląski czy Masyw Ślęży! Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo kilka wpisów, dzięki którym poznacie te strony:

Polskie morze

Polskie morze oraz wybrzeże są piękne!  Z mojej strony mogę polecić Wam Gdańsk, Rowy, Ustronie Morskie, Kołobrzeg czy Ustkę! Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo dwa wpisy, dzięki którym poznacie te strony:

Jeziora

Niestety na Mazury jeszcze nie dotarłem… Jest jednak zakątek Polski położony wśród jezior, który warto poznać! To skryte na Ziemi Lubuskiej, Łagów oraz Lubniewice! Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo dwa wpisy, dzięki którym poznacie te strony:

Miasta

Mamy w Polsce miasta, będące perełkami na skalę Europy takie jak Kraków, Gdańsk czy Toruń. Ale również te mniej doceniane warte są odwiedzenia! Na szczególną uwagę zasługują Wrocław, Poznań, Bydgoszcz czy Zamość! Znajdziecie w nich oprócz pięknych starówek, unikalnych budynków także piękne ogrody zoologiczne, kina, miejsca rekreacji i wiele więcej! Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo trzy wpisy, dzięki którym poznacie lepiej same miasta jak i ich wybrane atrakcje:

Wieś

W Polsce mamy ponad 40000 wsi! Jest w czym wybierać. Ja chciałbym zaproponować Wam wieś unikalną, bo starającą się utrzymać charakter XVIII wiecznej osady. Chodzi o położony w Wielkopolsce Rogalin! Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo kilka wpisów, dzięki którym poznacie lepiej te strony:

Atrakcyjny kurort

Mając na myśli atrakcyjny kurort, myślę o miejscowościach mocno nastawionych na turystykę i jej obsługę. Takie miejsca wyróżniają się znaczną bazą noclegową, gastronomiczną, rozrywkową itp. Z miejsc tego typu wartych polecenia, wymienię chociażby Wisłę, Szklarską Porębę, Ustkę czy Rowy. Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo kilka wpisów, dzięki którym poznacie lepiej te strony:

Mikropodróż

A może zamiast jedynie kilkudniowych wakacji, warto ruszyć w krótką mikropodróż! To krótka lecz intensywna i pełna przygód forma podróżowania którą poznacie lepiej z mojego wpisu: Mikropodróż! Dowiedź się jak podróżować lepiej i taniej! Na krótką i ciekawą mikropodróż doskonale pasują np. Twierdza Srebra Góra, Masyw Ślęży czy jeden z polskich parków narodowych np. Wielkopolski PN. Poniżej znajdziecie linki do kategorii tu byłem, gdzie znajdziecie szczegółowe opisy ciekawym miejsc a dodatkowo kilka wpisów, dzięki którym poznacie lepiej te strony:

Uniwersalne porady na wakacje z dzieckiem!

Na koniec chciałbym Wam podsunąć kilka porad z własnego doświadczenia, które przydadzą się każdemu planującemu wakacje z dzieckiem. W zdecydowanej większości są to porady, które powstały z moich własnych doświadczeń, dlatego sądzę że są naprawdę warte poznania:)

 1. Znajdź kompromis i dostosuj się do swojego dziecka ze swoimi planami. Nie ruszaj w wymagające góry z trzylatkiem, licząc że wejdzie na Giewont ani nie ryzykuj rejsu jachtem po mazurskich jeziorach. Znajdź miejsce odpowiednie dla dziecka i ciekawe dla ciebie!
 2. Jeżeli możesz, zabieraj ze sobą łóżeczko turystyczne dla mniejszego dziecka. Dzięki temu i Ty i ono się wyśpicie.
 3. Dawkuj wrażenia. Za dużo atrakcji i tłumów na raz może skutkować brakiem atrakcji dla ciebie w dzień następny. No chyba że traktujesz noszenie i lulanie płaczącego maleństwa lub walkę z małym marudą jako atrakcja.
 4. Im młodsze dziecko tylko krótszy wyjazd planuj! Zacznij od 3-4 nocy (dla dzieci do 1,5 roku) i wydłużaj z każdym rokiem od 1-2 noce. Nie wierzysz? Spójrz na minę swojego dziecka po powrocie do domu!
 5. Unikaj wystawnych knajp i restauracji. Pamiętaj, że jesteś z dzieckiem. My jak tylko możemy jemy na zewnątrz baru czy restauracji. Nam nie robiło to różnicy bo poszliśmy zjeść a nie gościć się. Zresztą w środku marudne czy głośne dziecko może przeszkadzać co poniektórym wymagającym…
 6. Koniecznie nocleg z parkingiem. Z dzieckiem jest 3 razy więcej tobołków. Im bliżej masz do samochodu tym mniej roboty – Panowie na pewno rozumieją o co chodzi.
 7. Pamiętajcie nic nie musicie. Jak czegoś nie zobaczysz, bo nie pozwoli ci na to brzdąc to nic się nie dzieje. Góry się nie zapadną, jeziora nie

Dodatkowe porady dla rodziców najmniejszych dzieci

Dla rodziców najmłodszych dzieci (do dwóch lat) garść dodatkowych porad! Nie dziękujcie:)

 1. Nie rób rewolucji i staraj się współgrać z potrzebami dziecka! To proste: kiedy jest pora drzemki to jest pora drzemki, kiedy pora jedzenia to trzeba dać jeść – inaczej zapomnij o czymkolwiek.
 2. Nosidełko jest OK, jednak nie daj sobie wmówić, że przejdziesz z nim na plecach cały dzień bez bólu! Coś za coś… Szybko pokonujesz trasę bo dziecko masz na plecach lub klatce piersiowej, ale niesiesz dodatkowe kilogramy:)
 3. Krócej zazwyczaj znaczy lepiej! Moim zdaniem zdaniem 3-4 noce to maksimum, jakie zniesie dziecko do 18 miesiąca życia. Dla niego w domu jest najlepiej.
 4. Nie jedź daleko. Na własnej skórze przekonaliśmy się, że droga do dwóch, no maksymalnie trzech godzin jest optymalna. Dalsze podróże są męczące szczególnie dla maleństwa, Wy dacie radę na pewno.

Przeczytaj moje inne poradniki turystyczne!

kierunkowo.pl autor
Marcin Krawczyk

Mikropodróżnik kochający domową, najlepiej regionalną kuchnię! Człowiek wielu pasji, na które zawsze ma za mało czasu. kierunkowo.pl to moja sprawka, którą stworzyłem aby dzielić się z Wami setkami fantastycznych miejsc, dziesiątkami regionalnych przysmaków i niezliczoną ilość wspomnień! Bierzcie stąd pełnymi garściami a ciekawych mojej osoby zapraszam na stronę o mnie.

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

PODOBNE WPISY

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii poradnik!

Kilkaset wyjątkowych miejsc

Wszystkie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce!

Poznajcie MIKROPODRÓŻE

Dzięki nim będziecie podróżować lepiej, częściej i taniej!
PODRÓŻNICZE INSPIRACJE W KATEGORII

POMYSŁY

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

logo sublogo kierunkowo.pl o mnie społeczność współpraca