Domki budnicze w Poznaniu
Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań ma domki budnicze. I choć nazwa na pierwszy rzut oka, kojarzy się z budownictwem to tak na prawdę domki budnicze w Poznaniu, to troszkę inne Sukiennice.
Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza, są tak naprawdę unikalnym zabytkiem dawnej zabudowy handlowej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się budy śledziowe, gdzie oczywiście handlowano przede wszystkim rybami, ale również solą, świecami i przedmiotami codziennego użytku. Na przełomie XV i XVI wieku w miejscu drewnianych bud kupieckich, stanęły wąskie, jednookienne murowane kamieniczki z kramami na dole. Wejścia do kramów poprzedzały podcienia, które widoczne są również dzisiaj. Niestety dzisiejsze domki budnicze to budynki odbudowane niemal w całości. Powodem konieczności odbudowy pierwotnych zabudowań były zniszczenia wojenne za czasów II wojny światowej.
Nazwa „domki budnicze” nie ma nic wspólnego z budownictwem! Nazwa ta pochodzi od mieszczącego się niegdyś w budynku numer 17, siedziby Bractwa Budników, czyli pracowników „branży” drzewnej. Budnicy (wg Wikipedii) zajmowali się głównie wyrębem lasów oraz pozyskiwanie surowców, które swoje źródło miały w lesie. W Poznaniu natomiast Budnicy handlowali solą oraz solonymi i wędzonymi rybami.
Obecnie domki budnicze są razem z poznańskim ratuszem symbolem miasta. W ich podcieniach również dzisiaj odbywa się handel, co prawda główne pamiątkarski ale również i artystyczny.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Domki budnicze w Poznaniu
Lokalizacja miejsca „Domki budnicze w Poznaniu”: Poznań, Stary Rynek. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Domki budnicze w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
4/5
Takich budynków w Polsce nie znajdziesz. Choć to mini kamieniczki, to mają one swój niepowtarzalny urok.
3/5
Będąc już na poznańskim starym mieście, na pewno znajdziesz chwilę by obejrzeć z bliska domki budnicze w Poznaniu. Z samej ciekawości warto je zobaczyć.
Galeria zdjęć
Domki budnicze w Poznaniu
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 1.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 0/5
Nie dotyczy. Domki budnicze w Poznaniu są w dużej mierze wykorzystywane na prywatne kawiarnie, restauracje czy sklepy. Nie ma do nich wstępu na zasadach zwiedzania.
Ilość odwiedzających – 2/5
Ruch jak to na Rynku w dużym mieście, czyli spory.
Przygotowanie – 1.5/5
Podobnie jak w przypadku poznańskiego ratusza i w przypadku domków budnicznych brakuje łatwej do odnalezienia informacji turystycznej. Może właśnie dlatego nawet rodowici poznaniacy, nie wiedzą pewnie skąd ich nazwa…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Domki budnicze w Poznaniu
Parking – 4/5
Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.
Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.
Potrzebny czas
Domki budnicze możemy głównie oglądać z zewnątrz, to właśnie w takim wydaniu mają najwięcej uroku. Bo dokładnie je obejrzeć wystarczy 5 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Miejsce dostępne dla każdego.
- W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.
Plusy i minusy
główne atuty
- urokliwa i unikatowa zabudowa handlowa,
- ciekawa historia,
- dostępność,
słabsze strony
- słaba informacja turystyczna z opisem miejsca,
- brak w którymkolwiek z domków jakiejś wystawy przybliżającej ich historię,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz