Domki budnicze w Poznaniu

Domki budnicze w Poznaniu

Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań ma domki budnicze. I choć nazwa na pierwszy rzut oka, kojarzy się z budownictwem to tak na prawdę domki budnicze w Poznaniu, to troszkę inne Sukiennice.

Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza, są tak naprawdę unikalnym zabytkiem dawnej zabudowy handlowej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się budy śledziowe, gdzie oczywiście handlowano przede wszystkim rybami, ale również solą, świecami i przedmiotami codziennego użytku. Na przełomie XV i XVI wieku w miejscu drewnianych bud kupieckich, stanęły wąskie, jednookienne murowane kamieniczki z kramami na dole. Wejścia do kramów poprzedzały podcienia, które widoczne są również dzisiaj. Niestety dzisiejsze domki budnicze to budynki odbudowane niemal w całości. Powodem konieczności odbudowy pierwotnych zabudowań były zniszczenia wojenne za czasów II wojny światowej.

Nazwa “domki budnicze” nie ma nic wspólnego z budownictwem! Nazwa ta pochodzi od mieszczącego się niegdyś w budynku numer 17, siedziby Bractwa Budników, czyli pracowników “branży” drzewnej. Budnicy (wg Wikipedii) zajmowali się głównie wyrębem lasów oraz pozyskiwanie surowców, które swoje źródło miały w lesie. W Poznaniu natomiast Budnicy handlowali solą oraz solonymi i wędzonymi rybami.

Obecnie domki budnicze są razem z poznańskim ratuszem symbolem miasta. W ich podcieniach również dzisiaj odbywa się handel, co prawda główne pamiątkarski ale również i artystyczny.

Domki budnicze w Poznaniu

Poznań, Stary Rynek

Dokładną lokalizację miejsca: Domki budnicze w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Takich budynków w Polsce nie znajdziesz. Choć to mini kamieniczki, to mają one swój niepowtarzalny urok.

Domki budnicze w Poznaniu

Domki budnicze w Poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu
Domki budnicze w Poznaniu
3 / 5

Będąc już na poznańskim starym mieście, na pewno znajdziesz chwilę by obejrzeć z bliska domki budnicze w Poznaniu. Z samej ciekawości warto je zobaczyć.

Domki budnicze w Poznaniu
1.7 / 5

0 / 5

Nie dotyczy. Domki budnicze w Poznaniu są w dużej mierze wykorzystywane na prywatne kawiarnie, restauracje czy sklepy. Nie ma do nich wstępu na zasadach zwiedzania.

2 / 5

Ruch jak to na Rynku w dużym mieście, czyli spory.

1.5 / 5

Podobnie jak w przypadku poznańskiego ratusza i w przypadku domków budnicznych brakuje łatwej do odnalezienia informacji turystycznej. Może właśnie dlatego nawet rodowici poznaniacy, nie wiedzą pewnie skąd ich nazwa…

4 / 5

Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.

Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.

Domki budnicze możemy głównie oglądać z zewnątrz, to właśnie w takim wydaniu mają najwięcej uroku. Bo dokładnie je obejrzeć wystarczy 5 minut.

Dla każdego.

Miejsce dostępne dla każdego.

  • urokliwa i unikatowa zabudowa handlowa,
  • ciekawa historia,
  • dostępność,
  • słaba informacja turystyczna z opisem miejsca,
  • brak w którymkolwiek z domków jakiejś wystawy przybliżającej ich historię,
  • W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.

Domki budnicze w Poznaniu

Wpis opublikowano: 30 sierpnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl