Podstawowe informacje
mały wstęp
Kraków ma swoje Sukiennice, a Poznań ma domki budnicze. I choć nazwa na pierwszy rzut oka, kojarzy się z budownictwem to tak na prawdę domki budnicze w Poznaniu, to troszkę inne Sukiennice.
Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie poznańskiego ratusza, są tak naprawdę unikalnym zabytkiem dawnej zabudowy handlowej. Pierwotnie w tym miejscu znajdowały się budy śledziowe, gdzie oczywiście handlowano przede wszystkim rybami, ale również solą, świecami i przedmiotami codziennego użytku. Na przełomie XV i XVI wieku w miejscu drewnianych bud kupieckich, stanęły wąskie, jednookienne murowane kamieniczki z kramami na dole. Wejścia do kramów poprzedzały podcienia, które widoczne są również dzisiaj. Niestety dzisiejsze domki budnicze to budynki odbudowane niemal w całości. Powodem konieczności odbudowy pierwotnych zabudowań były zniszczenia wojenne za czasów II wojny światowej.
Nazwa “domki budnicze” nie ma nic wspólnego z budownictwem! Nazwa ta pochodzi od mieszczącego się niegdyś w budynku numer 17, siedziby Bractwa Budników, czyli pracowników “branży” drzewnej. Budnicy (wg Wikipedii) zajmowali się głównie wyrębem lasów oraz pozyskiwanie surowców, które swoje źródło miały w lesie. W Poznaniu natomiast Budnicy handlowali solą oraz solonymi i wędzonymi rybami.
Obecnie domki budnicze są razem z poznańskim ratuszem symbolem miasta. W ich podcieniach również dzisiaj odbywa się handel, co prawda główne pamiątkarski ale również i artystyczny.
konkrety
region
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
lokalizacja
Poznań, Stary Rynek
kategoria
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
zdjęcia



najważniejsze
unikalność
★★★★★ 4/5
Lorem ipsum
Takich budynków w Polsce nie znajdziesz. Choć to mini kamieniczki, to mają one swój niepowtarzalny urok.
moim zdaniem
★★★★★ 3/5
Lorem ipsum
Będąc już na poznańskim starym mieście, na pewno znajdziesz chwilę by obejrzeć z bliska domki budnicze w Poznaniu. Z samej ciekawości warto je zobaczyć.
mapa
Konkretne info
moje oceny
średnia ocen
☆☆☆☆☆ 1.7/5
ceny
☆☆☆☆☆ 0/5
Nie dotyczy. Domki budnicze w Poznaniu są w dużej mierze wykorzystywane na prywatne kawiarnie, restauracje czy sklepy. Nie ma do nich wstępu na zasadach zwiedzania.
ilość turystów
☆☆☆☆☆ 2/5
Ruch jak to na Rynku w dużym mieście, czyli spory.
oznaczenia i informacja turystyczna
☆☆☆☆☆ 1.5/5
Podobnie jak w przypadku poznańskiego ratusza i w przypadku domków budnicznych brakuje łatwej do odnalezienia informacji turystycznej. Może właśnie dlatego nawet rodowici poznaniacy, nie wiedzą pewnie skąd ich nazwa…
cenne info
potrzebny czas
Domki budnicze możemy głównie oglądać z zewnątrz, to właśnie w takim wydaniu mają najwięcej uroku. Bo dokładnie je obejrzeć wystarczy 5 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
parking
☆☆☆☆☆ 4/5
Dwa duże podziemne i nowoczesne parkingi w najbliższej możliwej okolicy (ul. Za Bramką i Pl. Wolności) powinny załatwić problem z parkowaniem. Niestety postój jest płatny.
Można skorzystać również z parkingów „Park&Ride”, zlokalizowanych na obrzeżach miasta i dojechać doc centrum komunikacją miejską.
dostępność
Miejsce dostępne dla każdego.
podpowiedź
- W latach 2020 – 2023 płyta Starego Rynku będzie poddawana pracom remontowym. W związku z tym może być ograniczony dostęp do domków budniczych.
Jeszcze więcej!
inne źródła
dowiedź się więcej
(linki)
oficjalna strona
strona na Wikipedii
tripadvisor
plusy i minusy
mocne strony
- urokliwa i unikatowa zabudowa handlowa,
- ciekawa historia,
- dostępność,
słabe strony
- słaba informacja turystyczna z opisem miejsca,
- brak w którymkolwiek z domków jakiejś wystawy przybliżającej ich historię,
newsletter
[mailerlite_form form_id=1]
Więcej na blogu
ciekawe miejsca w pobliżu
0/5