Fort Karola w Górach Stołowych
Fort Karola w Górach Stołowych to wyjątkowo widokowe miejsce, będące jednocześnie pozostałościami pruskiego fortu z XVIII-wieku. Miejsce to położone jest na Górze Ptak (841 m n.p.m.), bardzo blisko Lisiej Przełęczy oraz praktycznie po sąsiedzku ze Szczelińcem Wielkim (oddalony o ok. 2 km), przez co uznawany jest za jeden z najlepszych punktów widokowych na najwyższy szczyt Gór Stołowych.
Historia tego miejsca zaczęła się pisać pod koniec XVIII wieku, kiedy to z rozkazu króla Prus Fryderyka Wilhelma II postanowiono wznieść w tym miejscu niewielką strażnicę na granicy Prus i Austrii. Miała ona wchodzić w skład szerszego systemu obronnego powiązanego z twierdzą w Srebrnej Górze a jej głównym zadaniem miało być strzeżenie drogi pomiędzy Kudową-Zdrój i Radkowem (tzw. Szosa Stu Zakrętów). Budowniczym Fortu Karola w Górach Stołowych był Bonawentura von Rauch (pomagał mu jego syn Gustav – późniejszy pruski generał i minister wojny). Swoja nazwę zawdzięcza cesarzowi Karolowi VI. Skaliste zbocza Góry Ptak doskonale nadawały się do wzniesienia fortu. Przy jego budowie wykorzystano piaskowcowe skały, na których wznoszono mury i inne konstrukcje, których pozostałości możemy oglądać do dzisiaj. Zmiany polityczne w Prusach w XIX-wieku spowodowały przerwanie prac przy budowie oraz jego rozbrojenie i opuszczenie.
Obecnie Fort Karola w Górach Stołowych jest atrakcją turystyczną i przede wszystkim dobrym punktem widokowym na okolice. Docierając do niego wchodzimy na dawny dziedziniec o wymiarach 10×14 metrów otoczony pozostałościami dawnych murów z resztkami bramy i okien. Z dziedzińca możemy wejść wykutymi w skale schodami na skalistą platformę – najlepsze miejsce do podziwiania widoków na pobliski Karłów, Szczeliniec Wielki, Narożnik czy Białe Skały.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Fort Karola w Górach Stołowych
Lokalizacja miejsca „Fort Karola w Górach Stołowych”: ok. 180 m na północny-zachód od Lisiej Przełęczy w Górach Stołowych i 1,6 km od Karłowa. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Fort Karola w Górach Stołowych w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
3/5
Fort Karola w Górach Stołowych to jeden z kilku punktów widokowych, które znajdziecie na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Wyróżnia go nie tylko piękna panorama i widok na Szczeliniec Wielki ale również ciekawa historia oraz relikty dawnego pruskiego fortu.
3/5
Fort Karola w Górach Stołowych to miejsce z którego widać jak na dłoni najbardziej charakterystyczne wzniesienie okolicy, czyli Szczeliniec Wielki. Poza tym to również świetny punkt widokowy na dalszą okolicę i mały kawałek historii regionu, umacnianego w XVIII i XIX wieku z rozkazu władców Prus.
Galeria zdjęć
Fort Karola w Górach Stołowych
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.5/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Wstęp do dawnego pruskiego fortu i na punkt widokowy nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 4/5
Porównując ilość turystów na pobliskim Szczelińcu Wielkim czy nieco dalej położonych Błędnych Skałach, na punkcie widokowym w Forcie Karola jest znacznie spokojniej. Mimo to, jest duża szansa że na szczycie czy szlaku spotkacie innych wędrowców.
Przygotowanie – 4.5/5
Na miejscu znajdziecie bezpieczny punkt widokowy, ogrodzony barierkami z tablicą informacyjną o tym, co widać na rozległej panoramie. Droga do Fortu Karola jest poprawnie oznakowana (nieco gorzej znakowe już samo dojście od szlaku do fortu), dzięki czemu dotrzemy do niego bez większych problemów. Brakowało mi tutaj jedynie tablicy przybliżającej historię tego miejsca i dawnego pruskiego fortu.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Fort Karola w Górach Stołowych
Parking – 4/5
Najbliższe parkingi znajdują się na Lisiej Przełęczy (ok. 190 metrów od fortu). Są one bezpłatne ale niestety małe, przez co trudno im pomieścić wszystkie auta, jakie chcą w tym miejscu zaparkować odwiedzający Góry Stołowe. Pamiętajcie, że jesteście na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych, gdzie dozwolone jest parkowanie tylko w wyznaczonych do tego miejscach a parkowanie na poboczu drogi może zakończyć się dla Was mandatem.
Potrzebny czas
Potrzebny czas zależny od tego, skąd wyruszacie do Fortu Karola. Najczęściej wybierana droga, to ta mająca swój początek na Lisiej Przełęczy z której na punkt widokowy idzie się ok. 20 minut w jedną stronę. W samym forcie spędzicie minimum 10 minut (widoki, pamiątkowe zdjęcia, chwila przerwy), choć oczywiście możecie zatrzymać się w tym miejscu na dłużej.
Sugerowany wiek
Podejście na Fort Karola w Górach Stołowych nie należy do najtrudniejszych i powinny je na własnych nogach (oczywiście z pomocą rodziców i opiekunów) pokonać nawet 3-letnie dzieci. Na samym punkcie widokowym, mimo barierek dzieci powinny być zawsze pod opieką rodziców.
Dostępność
Ze względu na położenie w terenie górskim, dostępność miejsca i punktu widokowego jest ograniczona. Dla osób poruszających się na wózkach lub mających poważne problemy z poruszaniem się, miejsce to jest niestety niedostępne.
Podobne umocnienia wznoszono jeszcze w kilku miejscach Ziemi Kłodzkiej. Jeden z nich znajdował się na Szczytniku (od. 10 km na południowy-wschód od Fortu Karola), gdzie obecnie na jego miejscu stoi Zamek Leśna Skała, niedawno udostępniony do zwiedzania. Możecie poczytać o nim w innym moim wpisie – Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalny widok,
- krótkie i nie należące do najtrudniejszych podejście,
- mniejsza ilość osób niż na pobliskim Szczelińcu Wielkim i Błędnych Skałach,
- bezpłatny parking w pobliżu,
- ciekawa historia miejsca i relikty dawnego pruskiego fortu,
słabsze strony
- za małe parkingi na pobliskiej Lisiej Przełęczy,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 18 lutego 2024Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz