kołobrzeg pomnik mieszkowskiego Latarnia morska w Kołobrzegu

Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!

Kołobrzeg to nadmorskie miasto położone na Pomorzu Zachodnim u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego. Jest to jedno z najstarszych miast Pomorza, które od wieków jest ważnym dla regionu ośrodkiem gospodarczym i handlowym a także uzdrowiskowymi i wypoczynkowym.

Historia Kołobrzegu sięga VIII wieku, kiedy na Wyspie Solnej istniała osada znana z pozyskiwania soli z miejscowych źródeł solankowych. W czasach Piastowskich miała miejsce rozbudowa kołobrzeskiego grodu, zainicjowana przez Mieszka I. Kilkanaście lat później, Bolesław I Chrobry utworzył w Kołobrzegu biskupstwo, które jednak upadło po kilku latach a wraz z nim, Kołobrzeg odzyskał niezależność i oderwał się od tworzonego przez Piastów państwa. Taki stan trwał przez kolejne 100 lat, po których Kołobrzeg został podbity przez Bolesława Krzywoustego i wraz z Pomorzem Środkowym ponownie włączony do państwa Piastów. Po śmierci Krzywoustego Kołobrzeg ponownie odłączył się od polskiej korony, pozostają na kolejne stulecia miastem pod obcym władaniem m. in. duńskim czy niemieckim. W XIV wieku Kołobrzeg dołączył jako miasto członkowskie do Hanzy a w XVII wieku, po przejęciu miasta przez Brandenburczyków przemienione zostało w twierdzę, co przyczyniło się powolnego podupadania miasta. Okres burzliwych wojen i walk, w których Kołobrzeg odegrał również swoją rolę, zakończył się w I poł. XIX wieku. Wtedy to Festung Kolberg przez ponad 2 miesiące oblegał sam Napoleon Bonaparte, który ostatecznie nie zdobył Kołobrzegu a jego obrona na stałe zapisała się w historii. W 2. poł. XIX wieku Kołobrzeg coraz bardziej przeobrażał się z ufortyfikowanego miasta w otwarte uzdrowisko z kąpieliskiem morskim. W 1911 roku miasto oficjalne zostało kurortem. W okresie I wojny światowej Kołobrzeg za sprawą wielu sanatoriów i bazy noclegowej, stał się gigantycznym szpitalem wojskowym a także kwaterą główną feldmarszałka Hindenburga. Podczas kolejnej – II wojny światowej, Kołobrzeg ponownie został ogłoszony twierdzą przez co toczyły się o niego zacięte walki w wyniku których zniszczono blisko 90% zabudowań… Po zakończonych walkach, 18 marca 1945 w Kołobrzegu miały miejsce zaślubiny Polski z morzem, które upamiętnia do dzisiaj pomnik stojący przy głównych bulwarach. Po wojnie trwała odbudowa miasta a dodatkowo w 1962 roku, Kołobrzeg został uznany uzdrowiskiem.

Obecnie Kołobrzeg to popularny wśród wczasowiczów kierunek wakacyjny, który może pochwalić się takimi atrakcjami jak np. ponad 200-metrowe molo, latarnia morska wraz z pozostałościami Fortu Ujście, kołobrzeskie Mewy Mariany, Muzeum Oręża Polskiego, Nowa Starówka z neogotyckim ratuszem, reduty dawnej Twierdzy, piękne plaże z kąpieliskami czy Ekopark Wschodni, położony na obrzeżach miasta. Dodatkowo jako uzdrowisko oferuje dla kuracjuszy kilkanaście obiektów wypoczynkowych wykonujących szereg zabiegów i kuracji.

 

Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!

Pomorze Zachodnie, u ujścia rz. Parsęty do Morza Bałtyckiego

Dokładną lokalizację miejsca: Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Kołobrzeg za sprawą swojej historii, położenia i dzisiejszej tożsamości na pewno zasługuje na wyróżnienie, spośród polskich nadmorskich miast. Przez wiele wieków było miejscem i świadkiem wielu ważnych wydarzeń a obecnie gości co roku setki tysięcy kuracjuszy i turystów, oferując im to wszystko to, co ma najlepszego.

Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!

plaża w kołobrzegu molo widok z wieży latarnii
mewa marian na deskorolce molo kołobrzeg atrakcje dla dzieci w sarbinowie i okolicy
widok na kołobrzeg z latarnii morskiej
kołobrzeg falochrony port wejście do portu latarnia morska w kołobrzegu
pomnik zaślubin polski z morzem w kołobrzegu
galeria molo ulica adama mickiewicza w kołobrzegu
3 / 5

Kołobrzeg to miasto, które w nietypowy sposób łączy wiele, różnych funkcji. Jest to z pozoru normalne, kilkudziesięciotysięczne miasto jakich w Polsce znajdziecie dziesiątki, jednak Kołobrzeg to również popularne uzdrowisko, letnisko, port morski, miejsce wielu wydarzeń i koncertów a także tętniący życiem kawał historii! To miasto można pokochać lub niewpasować się w jego klimat, jednak na pewno widok pociągu towarowego, przejeżdżającego przez dzielnicę uzdrowiskową, który jest symbolicznym obrazem miasta, zrobi wrażenie na każdym!

Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!
2.7 / 5

2.5 / 5

Mam wrażenie, że Kołobrzeg wykorzystuje swoją popularność oraz nieustanny ruch turystyczny, przez co rynek winduje swoje ceny w górę stając się nieznacznie droższym miejscem do wypoczynku, niż inne okoliczne nadmorskie miejscowości.

2 / 5

Kołobrzeg o każdej porze roku jest pełen kuracjuszy i turystów. W sezonie letnim na najpopularniejszych ulicach i bulwarach potrafi panować naprawdę spory tłok.

3.5 / 5

Kołobrzeg bardzo dobrze wywiązuje się z roli gospodarza dla etek turystów, kuracjuszy i odwiedzających. Na terenie miasta znajdziecie drogowskazy, kierujące do najciekawszych miejsc i atrakcji a także istotnych punktów na mapie miasta jak dworce, toalety itp. Brakuje jednak spójnej oferty turystycznej, biletów łączonych dla kilku miejsc czy turystycznego połączenia nadmorskich atrakcji z tymi znajdującymi się na Nowej Starówce. Z racji, że zawsze można coś poprawić i zrobić lepiej, ocena ogólna nieco na zachętę:)

3 / 5

W Kołobrzegu na terenie całego miasta znajdziecie wiele parkingów, jednak niemal wszystkie są parkingami płatnymi a cena postoju nie należy do najniższych. Na ulicach w centrum miasta obowiązuje strefa płatnego parkowania (w weekend parkowanie bezpłatne).

Aby odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca w Kołobrzegu, oddać się wypoczynkowi na plaży czy skorzystać z oferty zabiegów i kuracji tutejszych ośrodków uzdrowiskowych, warto przyjechać tutaj na kilka dni.

Tak naprawdę w Kołobrzegu nieco brakuje atrakcji dla najmłodszych, dlatego moim zdaniem nie jest to atrakcyjne miejsce na przyjazd z małymi dziećmi (do 5 lat). Drugą sprawą jest ogólny gwar miasta oraz oferta turystyczna, bardziej nastawiona na dorosłych turystów. Dlatego moim zdaniem choć Kołobrzeg teoretycznie jest dla każdego, najlepiej odnajdą i najbardziej skorzystają z tutejszych atrakcji dorośli turyści lub rodziny z dziećmi powyżej 5 roku życia.

Wiele obiektów, atrakcji i ciekawych miejsc przystosowanych zostało do potrzeb osób o obniżonej sprawności. Problemy sprawić mogą jedynie miejsca, które ze względu na swoją konstrukcję czy charakter, trudno przystosować w inny sposób, niż ten który jest obecnie.

  • szeroka oferta turystyczna,
  • duża liczka atrakcji, ciekawych i wyjątkowych miejsc,
  • unikalny charakter miasta,
  • dogodny dojazd, wieloma środkami transportu,
  • ciekawa historia miasta,
  • polityka parkingowa (drogo, większość parkingów jest prywatnych, strefa płatnego parkowania),
  • bardzo wielu turystów i kuracjuszy,

Najciekawszą dzielnicą Kołobrzegu może dla wielu okazać się Podczele. To najbardziej na wschód wysunięta dzielnica miasta, która praktycznie do 1992 roku była niedostępna dla większości z nas. Dzielnica powstała w latach 30. XX wieku jako zaplecze mieszkalne dla sąsiadującego z nią lotniska wojskowego. Po II wojnie światowej przejęła je Armia Radziecka, która rozbudowała osiedle praktycznie do stanu samowystarczalnego miasteczka. Na początku lat 90. wojska rosyjskie wycofały się z Polski a Podczele przekształcono w dzielnice mieszkalną i włączono do Kołobrzegu. W ostatnich latach na terenie dawnego lotniska wojskowego organizowany jest duży festiwal tanecznej muzyki elektronicznej.

Kołobrzeg. Uzdrowisko, twierdza i letnisko!

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 26 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 26 czerwca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl