latarnia morska w gąskach polskie latarnie morskie

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach to jedna z najwyższych latarni na polskim wybrzeżu ale też jedna z tych najbardziej cennych, jeżeli spojrzymy na nią jako zabytek. Znajduje się pomiędzy latarnią morską w Kołobrzegu a latarnią w Darłowie a wzniesiono ją w latach 1876-1878. Ta charakterystyczna budowla w wysokości 49,8 metrów, została wzniesiona z cegły, którą dostarczano do Gąsek drogą morską i wyładowywano na brzegu wykorzystując specjalnie wybudowany w tym celu pomost. U podstawy budowlę wzniesiono na rzucie ośmiokąta na którym następnie wzniesiono cylindryczną wieżę w której zamontowano kręcone, granitowe schody wiodące na szczyt budowli. Aby dostać się na taras widokowy, znajdujący się tuż pod laterną musimy najpierw pokonać ponad 200 stopni! Z tarasu widokowego można podziwiać rozległą panoramę tej części wybrzeża, przede wszystkim Gąsek ale bez problemu powinniście dostrzec również pobliskie Sarbinowo czy Ustronie Morskie.

Latarnia morska w Gąskach jak już wspomniałem, jest również cennym zabytkiem techniki. Cały kompleks zabudowań latarni, w skład którego poza latarnią wchodzą również: dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur, stanowi rzadko już dzisiaj spotykany zespół obiektów o wysokich walorach historyczno-architektonicznych. Praktycznie od czasów powstania, wygląd i charakter kompleksu budynków latarni nie uległ żadnym zmianom czy przebudową a dodatkowo uniknął znaczących zniszczeń czy uszkodzeń w czasach wojen i zachował się on do naszych czasów w bardzo dobrym stanie, jeszcze bardziej podkreślając swoją wartość jako zabytek. Obecnie w zabudowaniach u podstawy latarni znajdują się punkty gastronomiczne oraz sklepiki z pamiątkami.

Sercem latarni jest jednak laterna ze źródłem światła, które pomaga w nawigacji i orientacji przepływającym w okolicy statkom. Pierwotnie w latarni zainstalowany został naftowy aparat Fresnela, który pełnił swoją służbę blisko 40 lat. W 1927 roku zastąpiono go optyką zasilaną energią elektryczną wraz z zegarowym urządzeniem przesłonowym, które pozwoliło utrzymać jednolity sygnał świetny. Obecnie na szczycie latarni zainstalowana jest soczewka pierścieniowo-bębnowa i żarówka o mocy 1500 W, która pozwala nadawać sygnał świetlny na odległość 43,5 km!

Latarnia morska w Gąskach

Gąski, ul. Latarników 7 (ok. 80 metrów od brzegu Morza Bałtyckiego)

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska w Gąskach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Mimo, że latarnia morska w Gąskach to trzecia co do wysokości latarnia w Polsce (tuż za latarnią w Świnoujściu oraz Gdańsku), nadal to tylko jedna z 15 latarni na polskim wybrzeżu.

Latarnia morska w Gąskach

latarnia morska w gąskach taras widokowy
dom latarnika gąski widok z wiezy
latarnia morska w gąskach miniatura stojąca pod latarnią
widok na morze gąski z wieży latarni morskiej latarnia morska w gąskach
latarnia morska w gąskach widok z wieży z tarasu widokowego
wejście na latarnię morską w gąskach schody na taras widokowy
4 / 5

Każda latarnia morska, również latarnia morska w Gąskach skrywa w sobie wiele historii, ciekawostek i pięknych widoków. Właśnie dlatego, moim zdaniem podczas pobytu w okolicy nie wypada jej przegapić.

Latarnia morska w Gąskach
2.7 / 5

3 / 5

Cena biletów wstępu do latarni morskiej, dzięki któremu wejdziecie na taras widokowy to koszt około kilkunastu złotych za bilet normalny dla jednej osoby.

3 / 5

Latarnia morska w Gąskach cieszy się sporą popularnością i jest licznie odwiedzana przez wypoczywających nad Bałtykiem turystów. Mogą zdarzyć się momenty, kiedy robi się w niej tłumnie.

2 / 5

Pod latarnią znajduje się tablica informacyjna, z ciekawie przygotowaną treścią. Poza nią nie znajdziecie nic więcej, co trochę rozczarowuje. Takie miejsce aż prosi się o tablice informacyjne na tarasie widokowym z opisem tego co widzimy a także nieco więcej ciekawostek, informacji o oznaczeń o otaczających latarnię zabudowaniach i dawnym jej funkcjonowaniu.

3.5 / 5

Pod samą wieżą znajduje się płatny parking, gdzie możecie bezpiecznie zaparkować. Niestety nie jest on wystarczająco duży by pomieścić w szczycie sezonu wszystkie samochody, którymi turyści docierają do latarni w Gąskach. Alternatywnie można poszukać miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Nadbrzeżnej, choć to również nie będzie łatwym zadaniem.

Wejście na latarnię zajmuje od 2 do 4 minut, w zależności od Waszej formy. Tak samo długo trwa zejście. Dodając czas na podziwiane widoków na jej szczycie oraz kupno pamiątek u jej podstawy, myślę że 30 minut to wystarczający czas by w całości skorzystać z uroków tego miejsca.

Ze względu na ilość schodów do pokonania i ogólną wysokość latarni, uważam że latarnia morska w Gąskach poza osobami dorosłymi miejsce to jest odpowiednie dla dzieci powyżej 4 roku życia.

Ze względu na charakterystyczną konstrukcję miejsce to nie jest dostępne dla wszystkich. Pokonanie ponad 200 schodów wymaga nieco wysiłku i na pewno będzie zbyt dużym wzywaniem dla większości osób niepełnosprawnych. Dodatkowo ze względu na wysokość budowli, osoby z lękiem wysokości również powinny podejść do latarni morskiej w Gąskach z rozwagą i rozsądkiem (taras widokowy znajduje się na wysokości około 45 metrów ponad terenem).

  • taras widokowy na szczycie latarni, udostępniony dla turystów,
  • przepiękne widoki,
  • stanowi cenny zabytek wraz z otaczającymi ją zabudowaniami,
  • rozczarowująca informacja turystyczna na miejscu,
  • niewiele miejsc parkingowych w pobliżu, dodatkowo płatnych,

Większość schodów do pokonania, to granitowe, kręte schody (jest ich około 190). Dojdziecie nimi do pomieszczenia tuż pod tarasem widokowym, z którego do góry prowadzą stalowe schody (mające kilkanaście stopni). Na stalowych schodach nie ma szans się minąć (są zbyt wąskie) ale na pozostałych, granitowych schodach bez problemu ruch odbywa się w dwie strony.

Latarnia morska w Gąskach

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 19 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl