atrakcje dla dzieci w sarbinowie latawce

Atrakcje w Sarbinowie i okolicy, które warto odwiedzić!


opublikowano: 3 lipca 2023
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Sarbinowo to jedna z najpopularniejszych miejscowości nad polskim morzem. Jednak ile można wylegiwać się na plaży i moczyć stopy w słonych wodach Bałtyku! Poznajcie najciekawsze atrakcje w Sarbinowie oraz okolicach i sprawcie, aby Wasz pobyt w tych stronach był długo i miło wspominany. Oto gotowa lista propozycji i kierunków turystycznych, dzięki której odpoczywając w okolicach Sarbinowa poznacie wyjątkowe miejsca i przeżyjecie niezapomniane przygody!

Sarbinowo – podstawowe informacje

Sarbinowo to nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim, słynąca z długiej nadmorskiej promenady i pięknej plaży, która co roku zajmuje wysoką pozycję w rankingach polskich plaż. Ze względu na bardzo przyjazny, niemal płaskie ukształtowanie terenu oraz dużą ilość pensjonatów oraz ośrodków wczasowych Sarbinowo jest szczególnie popularne wśród rodzin, które podróżują i wypoczywają nad polskim morzem.

kierunkowo.pl autor
sarbinowo plaża kościół promenada atrakcje w sarbinowie

Rodzinnemu odpoczywaniu w Sarbinowie sprzyja nie tylko bogata oferta miejsc noclegowych ale również atrakcje, które znajdziecie na miejscu a także szeroka oferta gastronomiczna oraz atrakcyjne ceny, które w Sarbinowie są nieco niższe niż w bardziej znanych miejscowościach nad Bałtykiem.

Sarbinowo na mapie

Sarbinowo położone jest na Pomorzu Zachodnim, około 15 kilometrów na północny-zachód od Koszalina. Miejscowość znajduje się nad samym morzem a jej główna ulica przebiega około 60-70 metrów od wód Morza Bałtyckiego.

Administracyjnie Sarbinowo jest jedną z miejscowości Gminy Mielno, sąsiadując od zachodu z Gąskami (znanymi z latarni morskiej) a od wschodu z Chłopami, pełną uroku wioską rybacką. Od Mielna, czyli najbardziej znanej nadmorskiej miejscowości w okolicy dzieli je zaledwie 6 kilometrów.

Komunikacja i dojazd

Najwygodniejszym sposobem dotarcia do Sarbinowa jest bez wątpienia własne auto, dlatego na początek krótko o drogach w okolicy. Około 5 kilometrów na południe przebiega droga ekspresowa S6 a równolegle do niej biegnie droga krajowa nr 11. Obie one pozwalają nam dotrzeć do Sarbinowa szybko i komfortowo. Do samej miejscowości należy dotrzeć jednak lokalnymi drogami, które w wielu miejscach nie zachwycają swoim stanem….

przystanek autobusowy pks sarbinowo

W okolice Sarbinowa możecie dotrzeć również koleją. Najbliższa stacja znajduje się w miejscowości Będzino (ok. 4 km na południe od Sarbinowa) i dojeżdżają do niej pociągi POLREGIO, których rozkład jazdy znajdziecie w Portalu Pasażera PKP. Opcje komunikacji zbiorowej uzupełniają autobusy. Połączenia dalekobieżne obsługuje m. in. FlixBus i dojeżdżają one do samego Sarbinowa. Połączenia lokalne obsługuje m. in. PKS Koszalin, jednak dojeżdżają one jedynie do pobliskiego Będzina. Oczywiście istnieje jeszcze opcja dotarcia do Sarbinowa rowerem (przez miejscowość przebiega trasa EuroVelo – Velo Baltica), jednak to raczej trudne zadanie kiedy planujecie dotrzeć do miejscowości w większym, np. rodzinnym gronie.

Najpopularniejsze atrakcje w Sarbinowie

Sarbinowo to przede wszystkim letnisko, które za sprawą dużej bazy noclegowej i gastronomicznej oferuje dogodne warunki do odpoczynku nad polskim morzem. Nieco gorzej Sarbinowo prezentuje się, jeżeli chodzi o atrakcyjność i mnogość atrakcji. Mimo to, w samej miejscowości jak i jej okolicach znajdziecie kilka wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić. Poznajcie zatem atrakcje w Sarbinowie i jego okolicy.

Promenada

Sarbinowska promenada to największa atrakcja w tej nadmorskiej miejscowości oraz coś, z czego Sarbinowo może być szczególnie dumne. Ten wyjątkowy ciąg spacerowy, liczący sobie ok. 1200 metrów, wybudowano w 2013 roku na miejscu ponad stuletniego muru oporowego, który miał powstrzymać niszczące działanie wzburzonego morza.

Obecnie promenada to nie tylko miejsce na nadmorski spacer ale również najważniejsza arteria letniska z kilkoma wygodnymi zejściami na plażę, wieloma punktami gastronomicznymi oraz miejscami do chwili wytchnienia. Więcej o niej przeczytacie w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl: Promenada w Sarbinowie

Plaża w Sarbinowie

Drugim powodem do dumy a także miejscem, które na pewno każdy z Was odwiedzi przybywając do Sarbinowa jest miejscowa plaża. Rozciąga się na całej długości Sarbinowa (czyli na ponad 3 km) i ma od 20 do 60 metrów szerokości.

Miejscowa plaża od lat zajmuje bardzo wysokie miejsca w krajowych rankingach plaż, co tylko potwierdza jej przygotowanie, czystość i przyjazny charakter. Więcej przeczytacie o niej w opisie tego miejsca: Plaża w Sarbinowie

Pozostałe atrakcje w Sarbinowie

Choć to plaża i promenada są najpopularniejszymi i najbardziej atrakcyjnymi miejscami Sarbinowa, do którego każdy z odwiedzających to miejsce na pewno się uda, warto poznać jeszcze inne ciekawe miejsca i atrakcje w Sarbinowie.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Jednym z nich jest na pewno neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP, stojący we wschodniej części miejscowości i zdecydowanie górujący nad nią. Jest jednym z najciekawszych obiektów sakralnych w pasie nadmorskim Pomorza Zachodniego, głównie za sprawą swojej strzelistej, 40-metrowej wieży. Dawniej była ona również wieżą widokową ale oprócz tego, pełniła również funkcje sygnalizacyjne. Sarbinowski kościół wzniesiono z czerwonej cegły w latach 1856-1857 jako kościół ewangelicki, który zastąpił wcześniejszą, gotycką świątynię.

atrakcje w sarbinowie kościół Wniebowzięcia Najświętrzej Maryii Panny w sarbinowie wieża strzelista
kościół w sarbinowie wieża kościoła strzliska

W swoim wnętrzu skrywa zabytkowe XIX-wieczne organy, na których co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy, organizowany przez Filharmonię Koszalińską.

Zabytkowa zabudowa

Sarbinowo od przełomu XIX i XX wieku przeobrażało się z wioski rybackiej w popularne letnisko, co powodowało że powstawały w tym czasie pierwsze sarbinowskie pensjonaty i obiekty noclegowe. Kilka z nich zobaczyć możecie oglądać do dnia dzisiejszego przy głównej ulicy letniska – ulicy Nadmorskiej.

stary młyn w sarbinowie
zabytkowa zabudowa pensjonat budynek w sarbinowie

Dodatkowo na terenie Sarbinowa przetrwał również ceglany budynek dawnego młyna (obecnie restauracja) a także szachulcowa zabudowa dawnego gospodarstwa rybackiego (ul. Nadmorska 106), w której obecnie mieści się jeden z wielu obiektów noclegowych. Więcej o Sarbinowie przeczytacie w opisie: Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!

Największy dmuchany plac rozrywki

Zdecydowanie młodszą atrakcją od zabytkowych pensjonatów jest ogromny dmuchany park rozrywki, który znajduje się przy ulicy Południowej w Sarbinowie. Na kilku tysiącach metrów kwadratowych powierzchni znajdziecie m. in. ogromne zjeżdżalnie, dmuchane labirynty, trampoliny, skocznie, ścianki wspinaczkowe, tory przeszkód, suche baseny z kulkami czy mniejsze ale równie fajne atrakcje dla najmłodszych dzieci.

Gigapark Sarbinowo dmuchańce dmuchane zamki dmuchany plac zabaw morze bałtyckie pomorze atrakcje dla dzieci w sarbinowie i okolicy atrakcje w sarbinowie
Gigapark Sarbinowo dmuchańce dmuchane zamki dmuchany plac zabaw atrakcje dla dzieci w sarbinowie i okolicy

Na rodziców i opiekunów czeka strefa odpoczynku z niewielką ale dobrze zaopatrzoną kawiarenką ale również możliwość skorzystania z dmuchanych atrakcji, pokonując dmuchane labirynty wraz ze swoimi dziećmi, jako ich opiekunowie. Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie: Gigapark Sarbinowo. Dmuchana kraina zabaw!

Zachody Słońca

Polskie wybrzeże to kraina zachodów Słońca! W Sarbinowie możecie podziwiać je wyjątkowo komfortowo za sprawą długiej promenady, biegnącej nad samą tutejszą plażą.

atrakcje w sarbinowie zachód słońca w Sarbinowie nad morzem bałtyckiem
kładka na plaży Morze Bałtyckie
atrakcje w sarbinowie zachód słońca nad morzem

Dodatkowo znajdziecie w zachodniej części plaży, niewielki drewniany pomost zawieszony nad szumiącym morzem z którego widok to tylko woda i topiące się w nim Słońce.

Atrakcje w Sarbinowie to dopiero początek – poznajcie okolicę!

Atrakcje w Sarbinowie dopiero otwierają moją listę propozycji najciekawszych miejsc w tej części wybrzeża. Oto kilka kolejnych miejsc, wartych odwiedzenia.

latarnia morska w gąskach widok z wieży z tarasu widokowego
wzburzone morze fale bałwany na morzu molo w chłopach

Wiele z nich opisałem dla Was w osobnych wpisach, które znajdziecie na kierunkowo.pl m. in. pod oznaczeniami #sarbinowo i okolice oraz #polskie morze. Linki do ich opisów znajdziecie również w dalszej części wpisu.

Najciekawsze atrakcje w okolicy Sarbinowa

Na początek poznajcie miejsca i atrakcje, które położone są zaledwie kilka kilometrów od nadmorskiego Sarbinowa. Oto kilka propozycji.

Niesamowite Ogrody Hortulus

Około 9 kilometrów na południe od Sarbinowa w niewielkiej Dobrzycy, znajdziecie ogromny kompleks malowniczych i klimatycznych ogrodów pokazowych udostępnionych do zwiedzania przez turystów. Zapewniam Was, że piękno tego miejsca na pewno wprawi Was nie raz w zachwyt!

Ogrody Hortulus zajmują blisko 20 hektarów powierzchni i składają się z dwóch kompleksów: Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis. Oba z nich poznacie z mojego wpisu: Ogrody Hortulus. Najpiękniejsze ogrody Pomorza!

Latarnia morska w Gąskach

Na zachód Od Sarbinowa, dosłownie po sąsiedzku położone są Gąski, które znane są za sprawą swojej latarni morskiej. Wysoka na ponad 50 metrów latarnia to nie tylko znak nawigacyjny dla statków na morzu ale również punkt widokowy, udostępniony dla turystów.

latarnia morska w gąskach polskie latarnie morskie
latarnia morska w gąskach taras widokowy

Wejście na szczyt latarni wymaga pokonania ponad 200 stopni ale trud wynagrodzi widok z galerii widokowej. Więcej o latarni przeczytacie w opisie tego miejsca: Latarnia morska w Gąskach

Chłopy – wyjątkowa wioska rybacka

Położone po drugiej, wschodniej stronie Sarbinowa Chłopy to niezwykle klimatyczna i urokliwa miejscowość, która do dzisiaj zachowała swój dawny, rybacki charakter.

chłopy dawna łódź rybacka pirat
chłopy nad morzem XIX wieczna zabudowa szachulcowa chata rybaka

Znajdziecie w niej wiele zabytkowych budynków, ścieżkę historyczną oraz muzeum, przybliżające historię tej rybackiej osady. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka a teraz poznajcie dwa wyjątkowe miejsca w Chłopach, o których nie można nie wspomnieć.

Molo w Chłopach

Molo w Chłopach to długi na 90 metrów pomost spacerowy, który umożliwi Wam na na wejście wgłąb morza nawet nie dotykając wody. Z mola w Chłopach nie tylko możecie podziwiać piękne zachody Słońca ale również przy odrobinie szczęścia oglądać z bliska wypływające w morze lub wracające z niego kutry rybackie.

molo w chłopach atrakcje w sarbinowie
molo w chłopach
Przystań rybacka w Chłopach

A skoro już wspomniałem o kutrach, to przy molo znajduje się również miejscowa przystań rybacka. Jest to jedna z największych przystani kutrów rybackich na polskim odcinku Morza Bałtyckiego, w której cumuje nawet kilkanaście kolorowych jednostek.

kutry rybackie chłopy atrakcje w sarbinowie
przystań rybacka w chłopach kuter rybacki bałtyk morze bałtyckie

Jeżeli chcecie lepiej poznać przystań rybacką w Chłopach, koniecznej przeczytajcie mój opis tego miejsca – Przystań rybacka w Chłopach

Pozostałe atrakcje w okolicy Sarbinowa

Poznaliście już najważniejsze atrakcje w Sarbinowie i jego najbliższych okolicach, ale to nie zmienia faktu, że również nieco dalej znajdziecie kilka ciekawych kierunków na wycieczkę po okolicy. Oto kilka kolejnych propozycji!

Kołobrzeg

Jedno z największych miast nad polskim morzem, będące jednocześnie lubianych i cenionym uzdrowiskiem to nie tylko kawał historii, piękne apartamentowce, dawne fortyfikacje ale również nadmorski bulwar z długim molo oraz kameralny port, z którego możecie wypłynąć na krótki rejs po Zatoce Pomorskiej np. łodzią wikingów czy dawnym torpedowcem Marynarki Wojennej.

Poznajcie Kołobrzeg nieco lepiej z moich opisów, które znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oto kilka z nich:

Papugarnia w Koszalinie

Poznajcie również moje największe odkrycie i miejsce, które absolutnie najbardziej pozytywnie mnie zaskoczyło! Nie spodziewałem się, że przebywanie wśród swobodnie latających kolorowych papug sprawia tyle wrażeń, radości ale i… przerażenia:)

Papugarnia w Koszalinie kolorowa papużka papuga na gałezi atrakcje w sarbinowie
Papugarnia w Koszalinie papuga ara atrakcje dla dzieci w sarbinowie i okolicy

Jestem przekonany że papugarnia w Koszalinie na długo zapadnie Wam w pamięci, dlatego wstąpcie do niej koniecznie, jeżeli tylko jesteście w jej okolicy. Więcej o niej możecie przeczytać w opisie tego miejsca na kierunkowo.pl: Papugarnia w Koszalinie

Kilka kolejnych miejsc wartych poznania

Powoli zbliżamy się do mojej listy, na której podpowiadam Wam ciekawe miejsca i atrakcje w Sarbinowie i jego okolicach. Choć to co najciekawsze już w większości mamy za sobą, warto poznać jeszcze kilka miejsc, które nie powinny Was zawieść!

Nasz Zwierzogród alpaka mini zoo koszalin czersk koszaliński atrakcje dla dzieci w sarbinowie i okolicy atrakcje w sarbinowie
mewy na falochronie morze bałtyckie

Poza kilkunastoma miejscami i kierunkami wymienionymi powyżej, warto planując wycieczkę w okolicach Sarbinowa sprawdzić również:

 • Jezioro Jamno – przybrzeżne jezioro, po którym możecie popływać tramwajem wodnym lub wybrać się na wędrówkę po ścieżce edukacyjnej “Nad Jamnem”,
 • Mielno – popularne letnisko z długą promenadą, ciekawą ścieżką edukacyjną “Leśna Pętla”, pomnikiem Morsa na cześć amatorów zimowych kąpieli czy reliktami słowiańskiego grodziska.
 • Nasz Zwierzogród w Czersku Koszalińskim – mini zoo z milusińskimi alpakami, wesołymi kózkami i innymi zwierzątkami a także atrakcjami dla dzieci,
 • Zagroda Jamnieńska w Jamnie oraz Skansen Kultury Jamneńskiej w Koszalinie,
 • Koszalin – największe miasto w okolicy z majestatyczną katedrą, okazałym Pałacem Młynarzy – siedzibą muzeum oraz wieżą widokową w Centrum Pielgrzymkowym na Krzyżance (najwyższym wzniesieniu Góry Chełmskiej), do którego możecie dotrzeć jednym z kilku szlaków turystycznych,
Słoneczna Sarbinówka – idealna na rodzinne wakacje
MATERIAŁ REKLAMOWY

Mimo, że odnajdziecie ciekawe atrakcje w Sarbinowie i okolicy, warto również wybierając się na rodzinny urlop zarezerwować nocleg w miejscu, gdzie zarówno na najmłodszych i Was samych czeka dodatkowa porcja wrażeń i atrakcji! Poznajcie Słoneczną Sarbinówkę, czyli klimatyczne apartamenty z ogromnym ogrodem pełnym atrakcji dla dzieci i miejsc do odpoczynku dla dorosłych. Sami odpoczywaliśmy właśnie w tym miejscu i możemy je Wam z czystym sercem polecić!

Do dyspozycji gości czeka tutaj kilkanaście bardzo dobrze wyposażonych apartamentów, każdy z własnym tarasem lub balkonem. Dodatkowo znajdziecie tutaj ogromny ogród a w nim m. in. trampoliny, dużą piaskownicę, boisko do siatkówki i piłki nożnej a nawet basen z podgrzewaną wodą! Do tego wszystkiego przygotowano również leżaki i hamaki dla rodziców, altanki oraz kilkanaście rowerów, dzięki czemu możecie również ruszyć na małą wycieczkę rowerową! Fantastyczne miejsce za bardzo rozsądne pieniądze. Więcej o nim dowiecie się z ich strony internetowej – www.slonecznasarbinowka.pl oraz strony Słonecznej Sabinówki na Facebooku.

Bibliografia
 • informator Gmina Mielno w pigułce, wyd. Wydawnictwo PressForum s.c. na zlecenie Ekowspólnota LOT, ISBN 978-83-65914-05-7,
 • strona internetowa www.sarbinowo.com.pl, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • oficjalna strona internetowa Miejskiej Informacji Turystycznej miasta Kołobrzeg – www.kolobrzeg.eu, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • oficjalny serwis internetowy Gminy Kołobrzeg – www.gmina.kolobrzeg.pl, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Ścieżka edukacyjna nad Jamnem na stronie www.mielno.com.pl, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Nadmorskie Sarbinowo w serwisie www.sarbinowo.com.pl, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Sarbinowo – miejscowość i okolice w serwisie www.sarbinowo.com, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Sarbinowo w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Góra Chełmska w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
 • wpis Jamno w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 03.07.2023,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu