sarbinowo plaża kościół promenada atrakcje w sarbinowie

Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!

Niewielkie na co dzień Sarbinowo w lato staje się największym letniskiem Gminy Mielno oraz jednym z popularnych kierunków wakacyjnych dla dziesiątek tysięcy turystów, wybierających właśnie Sarbinowo na swój letni urlop. Miejscowość położona jest na Wybrzeżu Słowińskim, ok. 7 km na zachód od Mielna i około 15 km na północny-zachód od Koszalina. Za sprawą piaszczystej plaży oraz długiej, nadmorskiej promenady dostępnej dla każdego Sarbinowo jest szczególnie lubiane przez całe rodziny, które spędzają tutaj swój urlop.

Pierwsze historyczne wzmianki o Sarbinowie pochodzą z początku XIV wieku, kiedy to osada należała do cystersów. W tym czasie nie była położona nad samym morzem, ale oddalona od niego o około 1,5 kilometra. Sarbinowo może pochwalić się podobną historią jak Trzęsacz (możecie przeczytać o nim tutaj: Trzęsacz. Poznaj miejsce, gdzie morze zabrało 2 km lądu!), bo również i tutaj morze na przestrzeni wieków wchłonęło ponad 1500 metrów lądu. Na przełomie XIX i XX wieku morze podeszło na tyle blisko zabudowań, że podjęto decyzję o budowie muru zabezpieczającego o ponad kilometrowej długości. Uratował on osadę przed dalszym niszczeniem przez morze, co zbiegło się w czasie z przemianą miejscowości w letnisko. Już od początku XX wieku wznoszono tutaj pensjonaty, domy gościnne i ośrodki wczasowe które przemieniały krajobraz dawnej rybackiej wioski w miejscowość wypoczynkową. Obecnie Sarbinowo jest największym letniskiem Gminy Mielno.

Główną atrakcją Sarbinowa jest piaszczysta plaża od długa na ponad kilometr promenada. Znajdziecie tutaj również nieliczną, zabytkową zabudowę z początków ubiegłego stulecia, kościół pw. Wniebowzięcia NMP ze strzelistą i wysoką na 40 metrów wieżą, dawny młyn oraz szereg innych atrakcji umilających wypoczynek w tym miejscu, jak np. gigantyczny park dmuchańców, trasy rowerowe, liczne punkty gastronomiczne czy przepełnioną sklepikami główną ulicę miejscowości – ulicę Nadmorską.

Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!

nad Morzem Bałtyckim, pomiędzy Chłopami a Gąskami, ok. 15 km na północny-zachód od Koszalina

Dokładną lokalizację miejsca: Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Sarbinowo nie wyróżnia się niczym szczególnym w porównaniu do innych nadmorskich miejscowości, przez co staje się jednym z dziesiątek tego typu miejsc nad polskim morzem. Dodatkowo nie sytuacji nie poprawia sklepikoza i staganoza, która powoduje że miejscowość traci swój charakter i urok, jeszcze bardziej upodobniając się do innych nadmorskich miejscowości.

Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!

sarbinowo promenada nadmorska atrakcje w sarbinowie
stary młyn w sarbinowie
plaża kamienie piasek falochron
kładka na plaży Morze Bałtyckie
plaża sarbinowo
zabytkowa zabudowa pensjonat budynek w sarbinowie
2 / 5

Mimo, że Sarbinowo wygląda jak dziesiątki innych nadmorskich miejscowości w Polsce, ma ono jeden niezaprzeczalny atut. Położone na Pomorzu Zachodnim Sarbinowo jest przede wszystkim dostępne dla każdego! Teren jest tutaj wyjątkowo płaski, przez co miejsce to będzie doskonałym wyborem dla osób o obniżonej sprawności, rodzin z dziećmi podróżującymi w wózkach czy osobach niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Nie znajdziecie tutaj zejść po klifach, mogących sprawiać trudności podejść czy podjazdów lub przejść przez piaszczyste wydmy a dodatkowym udogodnieniem jest długa promenada, biegnąca nad samą plażą.

Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!
2.5 / 5

3 / 5

Jak to zazwyczaj nad polskim morzem, również w Sarbinowie nie jest tanio. Ceny są jednak nieco niższe niż np. w Kołobrzegu a nieco wyższe niż w mniejszych miejscowościach, jak np. pobliskie Chłopy.

2.5 / 5

W sezonie letnim spodziewajcie się bardzo wielu wczasowiczów, którzy przybywają do Sarbinowa po nadmorski wypoczynek. Nieco lepiej sytuacja wygląda w tzw. sezonie niskim (maj-czerwiec i wrzesień), kiedy również jest tutaj wielu turystów ale znacznie mniej niż latem.

2 / 5

Na terenie miejscowości w kilku miejscach znajdziecie elementy informacyjne, przygotowane z myślą o odwiedzających Sarbinowo. Najwięcej z nich znajduje się przy zatoczce i przystanku autobusowym przy ul. Nadmorskiej. Oznakowane za pomocą tablicy jest również każde zejście na plażę, co ułatwia orientację i poprawia bezpieczeństwo. Mimo wszystko to tylko niezbędne minimum, które w żaden sposób dodatkowo nie zaciekawia ani zachęca do okrywania okolicy.

2.5 / 5

Przy głównej ulicy (Nadmorskiej) znajduje się praktycznie tylko jeden niewielki i drogi parking (przy kościele). Kilka innych również płatnych parkingów prywatnych znajdziecie w bocznych uliczkach. Największym parkingiem w okolicy jest jednak ulica Południowa, gdzie znajdziecie setki kolejnych miejsc parkingowych (płatnych). Ulica Południowa biegnie równolegle brzegu morza w odległości ok. 300 – 350 metrów od niego.

Do Sarbinowa przyjeżdża się głównie z myślą o odpoczynku nad morzem a czas jego trwania, wynika z waszych indywidualnych potrzeb.

Dla każdego.

Dostępność i przyjazność to wielki atut Sarbinowa. Trudno tu znaleźć jakieś miejsce trudno dostępne czy trudne do pokonania, dlatego miejscowość ta powinna spodobać się każdego kto poszukuje lub potrzebuje takich przyjaznych i dostępnych miejsc.

  • duża oferta miejsc noclegowych oraz punktów gastronomicznych,
  • długa promenada, biegnąca nad samą plażą,
  • niewymagający teren oraz ogólna dostępność i przyjazność miejsca,
  • piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza,
  • w sezonie przyjeżdża do letniska wielu wczasowiczów,
  • główna ulica dosłownie zastawiona straganami, sklepami, banerami, potykaczami itp. co burzy klimat miejscowości,
  • słabo rozwinięta ogólnodostępna informacja i infrastruktura turystyczna,
  • mała ilość atrakcji – konieczność dojazdu do ciekawych miejsc w okolicy, których również nie ma zbyt wiele,
  • niestety Sarbinowo to patrząc ogólnie, to typowe polskie letnisko…

W wietrzne dni nad promenadą możecie oglądać gigantyczne latawce, które jeżeli będą pojawiały się regularnie mogą stać się piękną wizytówką tego miejsca!

Sarbinowo. Nadmorskie letnisko dla każdego!

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 27 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl