chłopy nad morzem XIX wieczna zabudowa szachulcowa chata rybaka

Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka

Chłopy nad Morzem Bałtyckim to niewielka wioska rybacka, która do dnia obecnego zachowała wiele ze swojego XIX-wiecznego charakteru. Położone są na Pomorzu Zachodnim, geograficznie na Wybrzeżu Słowińskim pomiędzy Sarbinowem a Mielenkiem, około 12 kilometrów na północny-zachód od Koszalina. Obecnie Chłopy to popularne nadmorskie kąpielisko, z szeroką piaszczystą plażą oraz licznymi pensjonatami i ośrodkami wypoczynkowymi.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIII wieku. Początkowo ta słowiańska osada znana była z otaczających ją rozległych lasów. Od połowy XIX-wieku uznawana była za kurort a do tutejszego zakładu kąpielowego, bardzo chętnie przyjeżdżali kuracjusze z położonego nieopodal Koszalina. Od początku XX-wieku rosło znaczenie Chłopów jako nadmorskiego kąpieliska, które szczególnie w 20-leciu międzywojennym było bardzo cenione i lubiane. Rozwój turystyki spowodował, że Chłopy nad Morzem Bałtyckim ze wsi rybacko-rolniczej przekształciły się ostatecznie w letnisko, które jednocześnie mimo wszystkich zmian zachowało wiele ze swojego dawnego rybackiego charakteru.

Oprócz piaszczystej plaży, wielu pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych Chłopy nad Morzem Bałtyckim mogą pochwalić się również takimi atrakcjami jak m. in. 90-metrowe molo, przystań rybacka, zabytkowe XIX-wieczne zabudowania, muzeum “Skarbnica wioski rybackiej w Chłopach”, obelisk stojący na miejscu przebiegu 16. południka geograficznego oraz swojską atmosferę i klimat, który docenią szczególnie wypoczywający w rodzinnym gronie.

 

Dokładną lokalizację miejsca: Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Chłopy nad Morzem Bałtyckim to jedyna w swoim rodzaju osada rybacka, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny została w całości wpisana do rejestru zabytków. Znajdziecie w niej wiele niezwykłych zabudowań sprzed lat, setki historii i nadal kontynuowane rybackie rzemiosło, o którym niemal na każdym kroku przypomni Wam zapach świeżej i wędzonej ryby!

Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka

molo w chłopach
XIX wieczna zabudowa chłopów chata rybaka gospodarstwo
chłopy nad morzem skarbnica wioski rybackiej w chłopach muzeum
plaża w chłopach
plaża w chłopach przystań w chłopach chłopy nad morzem bałtyckim
ścieżka historyczna w chłopach
3 / 5

Nadmorskie Chłopy, położone nad samym Morzem Bałtyckim warto odwiedzić z kilku powodów: przepysznej smażonej i wędzonej ryby, przepięknych budynków o rybackiej historii, klimatycznemu molu i przystani rybackiej z kolorowymi kutrami. Do tego warto dodać piękne plaże i spokój małej nadmorskiej osady!

Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka
3.3 / 5

3 / 5

Niestety Chłopy podobnie jak inne nadmorskie kurorty nie należą do najtańszych miejsc na wakacyjny wypoczynek. Ceny w sklepach kształtują się na podobnym poziomie jak w innych pobliskich miejscowościach nadmorskich. Nieco korzystniej kształtują się ceny w restauracjach, barach i innych punktach gastronomicznych, szczególnie w smażalni w pobliżu przystani, gdzie możecie kupić pyszną rybkę nieco taniej niż w okolicy.

3 / 5

W sezonie turystów jest dużo, ale wydaje się jakby był tutaj mniejszy tłok niż w bardziej popularnych miejscowościach nad polskim morzem. Nieco lepiej sytuacja wygląda w sezonie niskim, kiedy ruch jest niewielki.

4 / 5

Jako ze Chłopy nad Morzem Bałtyckim są jedyną zachowaną w Polsce wsią rybacką z nadal czynną przystanią, wpisano całą osadę do rejestru zabytków. Aby móc poznać bliżej jej zabudowania i historię wytyczono w niej ścieżkę historyczną, której tablice informacyjne ustawiono przy najciekawszych budynkach, często szachulcowych domach rybackich z XIX wieku. Inicjatywa warta docenienia i na pewno podkreślająca charakter i wyjątkowość tej osady. Dodatkowym atutem jest zlokalizowanie w Chłopach niewielkiego muzeum “Skarbnica wioski rybackiej w Chłopach”.

1.5 / 5

Z parkowaniem w Chłopach jest kiepsko. Położony najbliżej centrum i jednocześnie największy parking znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Bosmańskiej i Jantarowej (parking jest płatny i otwarty tylko w sezonie). Jedyny bezpłatny parking znajduje się za ulicy Jachtowej ale przez to, że jest niewielki trudno trafić na wolne miejsce. Po za tym pozostaje parkowanie “na dziko”…

Przy przespacerować się uliczkami Chłopów, zobaczyć najciekawsze zabudowania, spojrzeć na morze i przystań rybacką z niewielkiego molo oraz skosztować rybki potrzebujecie około 1,5 – 2 godzin.

Dla każdego.

Zdecydowana większość osady jest dostępna dla każdego. Trudnością mogą być jedynie niewielkie schodki, krawężniki, nieutwardzone ulice czy czasami niechlujnie i bez namysłu porozstawiane banery czy tablice lokalnych knajp czy sklepów.

  • unikalna, zabytkowa zabudowa,
  • ścieżka historyczna, przybliżająca losy tego miejsc na przestrzeni lat,
  • kilka ciekawych atrakcji, m. in. molo, przystań rybacka, muzeum “Skarbnica wioski rybackiej w Chłopach”,
  • niepowtarzalny urok rybackiej osady,
  • bardzo mało parkingów,

W smażalni mieszczącej się w przystani rybackiej w Chłopach, możecie spróbować bardzo smacznych ryb smażonych (polecam flądrę, która najprawdopodobniej jest faktycznie prosto z kutra) a także obłędne ryby wędzone czy inne rybie przysmaki! Mają nawet swoje “firmowe” piwo, które znajdziecie we wpisie o piwach regionalnych: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!

Warto podkreślić, że nie tylko smakowo ale również cenowo wypadają lepiej niż smażalnie czy wędzarnie np. w pobliskim Sarbinowie, Gąskach itp. W tym przypadku, akurat “legenda”, że najtaniej i najlepiej w porcie w 100% się potwierdza.

Chłopy nad morzem. Wyjątkowa wioska rybacka

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 22 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl