przystań rybacka w chłopach kuter rybacki bałtyk morze bałtyckie

Przystań rybacka w Chłopach

Przystań rybacka w Chłopach to serce tej bardzo klimatycznej wioski rybackiej na Morzem Bałtyckim, która od stuleci związana jest z poławianiem morskich ryb. Znajduje się ona w centrum osady, na końcu ulicy Portowej. Dzisiejsza przystań powstała w 1994 roku. Od tego momentu w Chłopach znajduje się dalba wyciągowa, plaża do bazowania łodzi oraz akwatorium o szerokości 100 m liczonej od linii brzegu. Dodatkowo przystań przebudowano w 2015 roku przy okazji czego w jej sąsiedztwie wybudowano dwupoziomowe molo, służące zarówno rybakom jak i spacerowiczom.

W przystani możecie spotkać kilkanaście jednostek rybackich o długościach od 8 do 12 m. Najstarsza z nich liczy sobie ponad 40 lat a najmłodsza została zwodowana kilka lat temu. Stacjonują tutaj niewielkie jednostki o pojemności od 1,88 GT do blisko 16 GT. Tutejsi rybacy najczęściej poławiają flądrę oraz dorsza a rzadziej m. in. śledzia, stornię, węgorza, turbota, gładzicę czy troć. Wiele z tych ryb możecie skosztować w smażalni, która znajduje się tuż nad przystanią rybacką. Oprócz ryby smażonej, serwowane są tam również inne rybne specjały, np. zupa rybna, ryby w zalewach, sałatki rybne czy oczywiście ryba wędzona!

Przystań rybacka w Chłopach

Chłopy, na końcu ulicy Portowej

Dokładną lokalizację miejsca: Przystań rybacka w Chłopach, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Przystań rybacka w Chłopach to obok przystani w Międzyzdrojach, pobliskim Ustroniu Morskim czy Unieściu, jedna z kilku przystani na Pomorzu Zachodnim. O jej wyjątkowości stanowi jednak liczba kutrów, które wypływają w morze właśnie z tego miejsca. Obecnie na plaży cumuje aż 12 łodzi rybackich, które wyruszają na połowy przez cały rok.

Przystań rybacka w Chłopach

przystań rybacka w chłopach kuter rybacki bałtyk morze bałtyckie
przystań rybacka w chłopach dalba akwatorium
kutry rybackie chłopy atrakcje w sarbinowie
przystań rybacka w chłopach kuter rybacki bałtyk morze bałtyckie
przystań rybacka o zachodzie słońca chłopy
przystań rybacka w chłopach kuter rybacki bałtyk morze bałtyckie
4 / 5

Przystanie rybackie mają w sobie wyjątkowy klimat! Czuć w takich miejscach ciężar pracy rybaków, dzięki którym możemy smakować świeżych ryb. Przystań rybacka w Chłopach to miejsce o wyjątkowej historii i pielęgnacji rybackich tradycji, które na pewno warto zobaczyć na własne oczy!

Przystań rybacka w Chłopach
3.5 / 5

5 / 5

Wstęp na teren przystani nie wiąże się z żadnymi opłatami.

4 / 5

Bardzo prawdopodobne, że spotkacie w przystani kilku spacerowiczów jednak na pewno nie będą to takie tłumy jak na pobliskiej plaży.

1.5 / 5

Choć przystań rybacka w Chłopach to przede wszystkim miejsce pracy rybaków, stała się ona również atrakcją turystyczną. A patrząc na nią jako atrakcję i ciekawostkę turystyczną nie możemy liczyć na zbyt wiele… Poza drogowskazem, ułatwiającym dotarcie do niej nie znajdziecie nic więcej.

1.5 / 5

Z parkowaniem w Chłopach jest kiepsko. Najbliższy parking i tym samym największy znajduje się na skrzyżowaniu ulicy Bosmańskiej i Jantarowej (parking jest płatny i otwarty tylko w sezonie). Jedyny bezpłatny parking znajduje się za ulicy Jachtowej ale przez to, że jest niewielki trudno trafić na wolne miejsce. Po za tym pozostaje parkowanie “na dziko”…

Spacer pomiędzy kutrami zajmie Wam nie więcej niż 5 minut.

Dla każdego, choć spacerując w tym miejscu z dziećmi należy uważać na niekiedy panujący tutaj bałagan (skrawki sieci, fragmenty ryb itp.), w którym nie trudno o skaleczenie.

Z racji, że przystań zlokalizowana jest na piaszczystej plaży, dostępność do niej jest ograniczona.

  • od kilku do kilkunastu kolorowych kutrów rybackich, które można oglądać z bardzo bliska,
  • można kupić świeżą rybę prosto z kutra,
  • bliskość innych ciekawych miejsc w pobliżu,
  • bardzo mało parkingów w pobliżu,
  • niewykorzystany potencjał miejsca,

W smażalni mieszczącej się w przystani rybackiej w Chłopach, możecie spróbować bardzo smacznych ryb smażonych (polecam flądrę, która najprawdopodobniej jest faktycznie prosto z kutra) a także obłędne ryby wędzone czy inne rybie przysmaki! Mają nawet swoje “firmowe” piwo, które znajdziecie we wpisie o piwach regionalnych: Na piwnym szlaku. Odkryjcie polskie piwa regionalne!

Warto podkreślić, że nie tylko smakowo ale również cenowo wypadają lepiej niż smażalnie czy wędzarnie np. w pobliskim Sarbinowie, Gąskach itp. W tym przypadku, akurat “legenda”, że najtaniej i najlepiej w porcie w 100% się potwierdza.

Przystań rybacka w Chłopach

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 22 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 6 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl