Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu to malowniczo położony i nietypowy architektonicznie kościół zlokalizowany na poznańskim Sołaczu. Świątynia wzniesiona została w latach 1928-30 na terenach przekazanych przez Właściciela dzielnicy willowej, berlińskiego bankiera, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie miejsce to było przewidziane na świątynię protestancką, jednak po odrodzeniu Rzeczpospolitej po I wojnie światowej, tereny zasiedlili polscy katolicy, którzy oczywiście dążyli do wzniesienia swojej świątyni.
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu w dwóch elementach jest unikalny. Pierwsze to położenie na niewielkim wzgórku, które zamyka jeden z płacy dzielnicy willowej, rozciągający się aż od Parku Sołackiego. Drugi wyróżnik to forma architektoniczna, ponieważ kościół został zaprojektowany na planie centralnym, o rotundowej bryle, przykryty okazałą kopułą co czyni go wyjątkowym na tle innych świątyń miasta. Choć kościół konsekrował w 1930 roku prymas kardynał August Hlond, to prace wykończeniowe trwały jeszcze w kolejnych latach. Niestety okres II wojny światowej nie był dla kościoła łaskawy, ponieważ od 1941 roku Niemcy przekształcili świątynie na magazyn czy stajnię. Dodatkowo kościół ucierpiał w wyniku ostrzału oraz grabieży. Po wojnie starano się kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu przywrócić do przedwojennego stanu, co głównie ze względu na finanse, rozciągnęło się znacznie w czasie i formalnie zakończyło się zamontowaniem w 2000 roku nowych organ kościelnych, drewnianego tabernakulum i ambony.
Przed kościołem, po drugiej stronie ul. Mazowieckiej w północnej części Placu Pomorskiego stoi rzeźba patrona świątyni i parafii – św. Jana Vianneya.
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu
Konkrety
lokalizacja
Podlaska 10, 60-623 Poznań
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Wyjątkowa architektura, urokliwe położenie i willowe otoczenie sprawia, że kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu wyróżnia się na tle innych świątyń w mieście oraz szerszej okolicy. To jednak nadal za mało, by nazwać go niepowtarzalnym.
Galeria
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu
Moim zdaniem
Będąc na poznańskim Sołaczu, bez wątpienia warto zobaczyć kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu, który jest swego rodzaju wisienką na torcie willowej dzielnicy miasta.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Niewielu turystów dociera do kościoła na Sołaczu, mimo że wielu dociera do Parku Sołackiego, który leży tuz obok.
przygotowanie
Choć świątynie zawsze skrywają wiele historii oraz często są cennymi zabytkami oraz dziełami architektury, rzadko otwierają się na ruch turystyczny. Podobnie jest w przypadku kościoła na poznańskim Sołaczu, któremu również brakuje tablic informacyjnych oraz infrastruktury turystycznej. Jedyne co możemy znaleźć to pojedyncze i lakoniczne tablice pamiątkowe.
Praktyczne info
parking
Kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych znajdziecie na ulicach w pobliżu świątyni.
potrzebny czas
Do 10 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego, choć do kościoła prowadzi kilka stopni.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie wśród historycznych willi poznańskiego Sołacza,
- rzadko spotykana architektura i bryła świątyni,
słabsze strony
- brak infrastruktury dla turystów,
- kościół otwierany jedynie na msze i nabożeństwa,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu to popularny kościół wśród nowożeńców, przez co unikajcie lepiej typowych godzin ślubów, jeżeli chcecie go w spokoju zobaczyć.
Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!