Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu to malowniczo położony i nietypowy architektonicznie kościół zlokalizowany na poznańskim Sołaczu. Świątynia wzniesiona została w latach 1928-30 na terenach przekazanych przez Właściciela dzielnicy willowej, berlińskiego bankiera, żydowskiego pochodzenia. Pierwotnie miejsce to było przewidziane na świątynię protestancką, jednak po odrodzeniu Rzeczpospolitej po I wojnie światowej, tereny zasiedlili polscy katolicy, którzy oczywiście dążyli do wzniesienia swojej świątyni.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu w Poznaniu w dwóch elementach jest unikalny. Pierwsze to położenie na niewielkim wzgórku, które zamyka jeden z płacy dzielnicy willowej, rozciągający się aż od Parku Sołackiego. Drugi wyróżnik to forma architektoniczna, ponieważ kościół został zaprojektowany na planie centralnym, o rotundowej bryle, przykryty okazałą kopułą co czyni go  wyjątkowym na tle innych świątyń miasta. Choć kościół konsekrował w 1930 roku prymas kardynał August Hlond, to prace wykończeniowe trwały jeszcze w kolejnych latach. Niestety okres II wojny światowej nie był dla kościoła łaskawy, ponieważ od 1941 roku Niemcy przekształcili świątynie na magazyn czy stajnię. Dodatkowo kościół ucierpiał w wyniku ostrzału oraz grabieży. Po wojnie starano się kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu przywrócić do przedwojennego stanu, co głównie ze względu na finanse, rozciągnęło się znacznie w czasie i formalnie zakończyło się zamontowaniem w 2000 roku nowych organ kościelnych, drewnianego tabernakulum i ambony.

Przed kościołem, po drugiej stronie ul. Mazowieckiej w północnej części Placu Pomorskiego stoi rzeźba patrona świątyni i parafii – św. Jana Vianneya.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Podlaska 10, 60-623 Poznań

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wyjątkowa architektura, urokliwe położenie i willowe otoczenie sprawia, że kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu wyróżnia się na tle innych świątyń w mieście oraz szerszej okolicy. To jednak nadal za mało, by nazwać go niepowtarzalnym.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu
3 / 5

Będąc na poznańskim Sołaczu, bez wątpienia warto zobaczyć kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu, który jest swego rodzaju wisienką na torcie willowej dzielnicy miasta.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Niewielu turystów dociera do kościoła na Sołaczu, mimo że wielu dociera do Parku Sołackiego, który leży tuz obok.

2 / 5

Choć świątynie zawsze skrywają wiele historii oraz często są cennymi zabytkami oraz dziełami architektury, rzadko otwierają się na ruch turystyczny. Podobnie jest w przypadku kościoła na poznańskim Sołaczu, któremu również brakuje tablic informacyjnych oraz infrastruktury turystycznej. Jedyne co możemy znaleźć to pojedyncze i lakoniczne tablice pamiątkowe.

4.5 / 5

Kilkadziesiąt bezpłatnych miejsc parkingowych znajdziecie na ulicach w pobliżu świątyni.

Do 10 minut.

Dla każdego.

Dla każdego, choć do kościoła prowadzi kilka stopni.

  • położenie wśród historycznych willi poznańskiego Sołacza,
  • rzadko spotykana architektura i bryła świątyni,
  • brak infrastruktury dla turystów,
  • kościół otwierany jedynie na msze i nabożeństwa,

Kościół św. Jana Vianneya w Poznaniu to popularny kościół wśród nowożeńców, przez co unikajcie lepiej typowych godzin ślubów, jeżeli chcecie go w spokoju zobaczyć.

Kościół świętego Jana Vianneya w Poznaniu

Wpis opublikowano: 5 października 2021, ostatnia modyfikacja treści: 5 października 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl