Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Łagów, zwany również Perłą Ziemi Lubuskiej to niewielka miejscowość położona na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Najcenniejszy fragment Łagowa znajduje się tuż nad przesmykiem Jeziora Łagowskiego i Jeziora Ciecz. To właśnie nad tym przesmykiem ulokowane są najstarsze zabudowania Łagowa, które pamiętają złote czasy, gdy właścicielem Łagowa był Zakon Joannitów. Obecnie to miejscowość turystyczna, goszcząca wiele znanych wydarzeń jak np. najstarszy polski festiwal filmowy, czyli Lubuskie Lato Filmowe, coroczny zlot motocyklowy lub plenery malarskie. Łagów mimo swojej wartości turystycznej, znany jest przede wszystkim jako unikalna i kameralna miejscowość, malowniczo położona i z historycznym wręcz pomnikowym centrum. Właśnie od tego historycznego centrum wypada zacząć, ponieważ to ceglana i masywna wieża Zamku Joannitów góruje nad Łagowem ale i całą okolicą. Zamek w Łagowie to budowla wniesiona w XIV wieku przez Zakon Joannitów, by pełnić siedzibę komandorii zakonu. Od XIX wieku aż do dzisiaj jest własnością prywatną, obecnie mieści w sobie hotel oraz w ograniczonym stopniu dostępny jest dla turystów. Możliwe jest wejście na zamkową wieżę, która liczy sobie 35 metrów wysokości i z której rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Kolejnym ważnym zabytkiem urbanistycznym jest sam układ centrum Łagowa, który to jest ograniczony dwoma dawnymi bramami miasta: Bramą Polską oraz Bramą Marchijską, pochodzącymi z XV-XVI wieku. W obrębie dawnego Łagowa, czyli między zabytkowymi bramami znajduje się również zabytkowy kościół parafialny, znacznie młodszy od sąsiadującego zamku, bo z XIX wieku. Dodatkowo na ulicy zamkowej można podziwiać XVIII-wieczny budynek szachulcowy, w którym obecnie mieści się restauracja. Poza obszarem starego Łagowa można podziwiać jeszcze kilka wiekowych budynków, wzniesionych najczęściej w XVIII wieku a zlokalizowanych przy ul. B. Chrobrego. Kawałek od serca Łagowa, na ul. Zamkowej można podziwiać również murowany z cegły wiadukt kolejowy z którego rozciąga się panorama na centrum Łagowa. Łagów znany jest obecnie równie mocno ze swojej turystycznej i rekreacyjnej strony. Jest cenionym miejscem wypoczynku, głównie ze względu na położenie w przepięknych i spokojnych terenach. Oferuje dużą bazę noclegową oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Można tutaj na różnorodne sposoby spędzać miło czas, pływając po jeziorach, jeżdżąc na rowerach, wędkując lub spacerując. Corocznie do Łagowa ciągną tłumy turystów, chcących odpocząć i odprężyć się na łonie natury oraz w historycznych zakątkach. Dodatkowym magnesem są organizowane tutaj cykliczne wydarzenia oraz sezonowe atrakcje.

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Pojezierze Łagowskie, między jeziorami: Łagowskich i Ciecz

Dokładną lokalizację miejsca: Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Łagów to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Zarówno jego historia, otaczająca przyroda, cykliczne wydarzenia oraz oferta turystyczna powodują, że miejsce to jest chętnym wakacyjnym kierunkiem dla wielu turystów z całej Polski. Na pewno niepowtarzalne miejsce na mapie Polski.

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

brama marchijska łagów lagow
zamek łagów lagow
brama marchijska i zamek w łagowie lagow lubniewice i łagów
4 / 5

Choć nie każdy musi być entuzjastą spokoju i takich miejsc jak Łagów, to mimo wszystko nie powinno się go omijać. Będąc w tych stronach Łagów to pozycja niemal obowiązkowa, która nie każdego zachwyci ale każdego dopieści najlepiej jak potrafi.

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior
3.3 / 5

5 / 5

Zwiedzanie Łagowa jest oczywiście bezpłatne. Należy jednak liczyć się z opłatami za wejścia do poszczególnych atrakcji, które w większości są przystępne.

2.5 / 5

Łagów jest mały a turystów chcących go zobaczyć jest wielu…

3 / 5

Poprawna informacja turystyczna to trochę za mało jak na tak wyjątkowe miejsce.

4.5 / 5

Dosyć duży parking znajduje się nieopodal zamku i kościoła parafialnego. Niestety w sezonie szybko może się zapełnić. Na plus brak opłat za postój.

Łagów możesz zobaczyć nawet mając jedynie 2 godziny, warto jednak zostać tu na cały dzień lub nawet dłużej. Według uznania.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • unikalny układ urbanistyczny, oddający ducha średniowiecznego miasta,
  • dobre zaplecze noclegowe oraz bogata oferta gastronomiczna,
  • cykliczne wydarzenia o zasięgu krajowym,
  • unikalna przyroda w najbliższym otoczeniu,
  • szeroka oferta turystyczna, zapewniająca wypoczynek i rekreację
  • sporo turystów w sezonie,
  • wielkość zabytkowego centrum Łagowa,
  • wiele dojść do jeziora jedynie przez prywatne, zamknięte dla “nie gości” plaże ośrodków wczasowych,
  • średniej jakości informacja turystyczna

Jeżeli do Łagowa przyciąga Cię jego historyczna architektura, możesz poczuć się zawiedziony. “Historyczny” Łagów jest niewielki, rozciąga się jedynie na długości 150 metrów a do wielu miejsc, w tym zamku nie wejdziesz w celach zwiedzania wnętrz.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w pobliżu Łagowa są Lubniewice!

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Wpis opublikowano: 27 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 25 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl