Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu, to jedna z kilkunastu czynnych na polskim wybrzeżu latarni, zlokalizowana pomiędzy latarnią morską w Niechorzu i latarnią w Gąskach. Kołobrzeska latarnia znajduje się u wejścia do miejscowego portu, tuż przy nadmorskiej plaży niemal w samym sercu nadmorskiej części miasta. Wysoka na 26 metrów latarnia morska w Kołobrzegu to jeden z najważniejszych symboli miasta oraz jedna z najpopularniejszych atrakcji, do której zmierzają każdego dnia setki turystów.

Obecna latarnia morska w Kołobrzegu pochodzi z końca 1945 roku, kiedy to została ona odbudowana po zniszczeniach wojennych. Historia kołobrzeskiego światła nawigacyjnego jest jednak znacznie dłuższa i sięga aż do 1666 roku, kiedy to na wieżyczce budynku zarządu portu zapalano światło okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. Stałe światło nawigacyjne w Kołobrzegu pojawiło się dopiero w XIX wieku. W 1909 roku wybudowano w Kołobrzegu 25-metrową, murowaną wieżę, na której zamontowano gazowe źródło światła, poprawiając widzialność i zasięg latarni, który wynosił wtedy 12 Mm (ok. 22 km). Pod koniec II wojny światowej latarnię wysadzili w niemieccy saperzy. Tuż po wojnie podjęto decyzję o jej odbudowie, która rozpoczęła się niezwłocznie. Nową wieżę latarni wznieśli Rosjanie, stawiając ją nie obok dawnego fortu jak było to wcześniej a w jej centrum, wykorzystując częściowo fundamenty potężnych zabudowań fortecznych. Latarnia morska w Kołobrzegu miała być jednocześnie pomnikiem wojennym, oczywiście wychwalającym Związek Radziecki i Armię Czerwoną, co szczególnie symbolizowała podświetlona na czerwono metalowa gwiazda wieńcząca szczyt latarni. Dookoła latarni dodatkowo umieszczono wiele symboli radzieckich a nawet niewielki cmentarzyk radzieckich „bohaterów”. Z upływem kolejnych lat, powoli usuwano radzieckie symbole pozostawiając jednak pomnikowy charakter latarni, docelowo chcąc przekształcić ją w Pomnik Żołnierzy Polskich, poległych w walkach o Kołobrzeg.

Obecnie latarnia morska w Kołobrzegu ma 26 metrów wysokości a na jej szczycie umieszczona jest laterna z obrotowym aparatem optycznym o dziesięciu ścianach świetlnych (wysokość światła 36,5 m.n.p.m.). Zasięg świata kołobrzeskiej latarni wynosi obecnie blisko 30 km (16 Mm). Jednocześnie latarnia morska w Kołobrzegu jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Latarnia morska w Kołobrzegu

Konkrety

lokalizacja

Kołobrzeg, ul. Morska 1; na wschodnim brzegu Parsęty u ujścia jej do Morza Bałtyckiego

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Latarnia morska w Kołobrzegu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Latarnia morska w Kołobrzegu to jedna z kilkunastu czynnych i udostępnionych dla turystów latarni nad polskim morzem. Jak każda z nich jest na swój sposób nietypowa i wyjątkowa a zarazem jak każda, ma wiele wspólnego i podobnego z innymi latarniami.

Galeria

Latarnia morska w Kołobrzegu

kołobrzeg pomnik mieszkowskiego Latarnia morska w Kołobrzegu
taras widokowy na latarnia morska w kołobrzegu
schody wejście na taras widokowy latarnia kołobrzeg
przystań pasażerska kołobrzeg parsęta wiking torpedowiec
plaża w kołobrzegu molo widok z wieży latarnii
kołobrzeg falochrony port wejście do portu latarnia morska w kołobrzegu

Moim zdaniem

4 / 5

W Kołobrzegu nie znajdziecie lepszego punktu widokowego! Z wieży latarni morskiej będziecie mogli zobaczyć to z czego najbardziej może być dumny Kołobrzeg: długie molo, wyjątkowe falochrony przy wejściu do portu, który również widać stąd jak na dłoni! Żal nie wejść!

Ranking

Latarnia morska w Kołobrzegu
3.3 / 5

ceny

3.5 / 5

Wejście na taras widokowy to koszt kilkunastu złotych za bilet normalny dla jednej osoby. Dzieci do 4 lat wchodzą za darmo.

ilość turystów

3 / 5

Kołobrzeska latarnia morska to miejsce niezwykle popularne i bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nie wszyscy jednak decydują się na wejście na taras widokowy, przez co na pewno większy tłum jest u jej murów niż na jej szczycie.

przygotowanie

3.5 / 5

Przy najważniejszych punktach miasta znajdziecie drogowskazy, ułatwiające dotarcie do latarni. Nieco gorzej oznakowano wejście do samego budynku latarni. W drodze na taras widokowy będziecie mogli poznać historię latarni oraz zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć. Na tarasie widokowym brakuje paneli informacyjnych, które przybliżyły by piękny widok i najważniejsze obiekty widoczne z latarni.

Praktyczne info

parking

3 / 5

Najbliższy parking, znajduje się na końcu ulicy Portowej i Towarowej. „Parking Portowy” jest duży ale też bardzo drogi (ok. kilkunastu złotych za godzinę postoju). Nieco taniej można zaparkować na pobliskich ulicach (m. in. Towarowej, Parkowej, Zdrojowej, Cichej) gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania (w weekend parkowanie bezpłatne) jednak w zamian za tańsze parkowanie, trzeba dłużej pokrążyć po tych ulicach aby znaleźć miejsce.

potrzebny czas

Kupno biletów i wejście na wieżę to około 5 minut, zejście z latarni to kwestia 2-3 minut. Czas jaki potrzebujecie aby napawać się widokami ze szczytu latarni musicie już określić samodzielnie:)

sugerowany wiek

Jeżeli Wasze pociechy lubią tego typu miejsca, możecie zabrać na latarnię morską w Kołobrzegu już nawet 3-letnie dzieci.

dostępność

Latarnia morska w Kołobrzegu, ze względu na swój charakter, funkcję i konstrukcję nie jest dostępna dla każdego. Aby wejść na taras widokowy znajdujący się po laterną, trzeba pokonać nieco ponad 100 stopni. Warto wiedzieć, że w latarni w zdecydowanej większości zamontowane są szerokie, stalowe schody, które dopiero pod koniec zamieniają się w schody spiralne (ostatnie kilkanaście stopni), dzięki czemu wejście nie jest wymagające i trudne.

Plusy i minusy

główne atuty

  • taras widokowy na szczycie latarni,
  • przyjazne i niewymagające wejście na szczyt latarni,
  • położenie w pobliżu innych atrakcji i ciekawych miejsc,
  • piękne widoki,
  • ciekawa historia,

słabsze strony

  • pobliskie parkingi, które albo są pełne albo bardzo drogie,
  • duża popularność miejsca, przez co spotkacie tutaj wielu turystów,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Nie każde dziecko będzie w stanie pokonać ponad 200 stopni i stanąć na tarasie widokowym ponad 50 metrów nad terenem, jak np. w latarni w Gąskach ale każdy maluch powinien wejść na znacznie niższą latarnię w Kołobrzegu. Dzięki niewielkiej wysokości latarni, niewymagającemu wejściu po wygodnych i szerokich, stalowych schodach latarnia morska w Kołobrzegu okazuje się doskonałą atrakcją również dla najmłodszych.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Poznajcie najciekawsze miejsca w Sarbinowie i okolicy z moich poniższych wpisów:

Chcecie odkryć najciekawsze zakątki i niepowtarzalne atrakcje nad polskim morzem – sprawdźcie koniecznie wpisy oznaczone tagiem #polskie morze a także zajrzyjcie po więcej inspiracji na mapę atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 23 czerwca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 23 czerwca 2023
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Latarni Morskiej Kołobrzeg – www.latarnia.kolobrzeg.pl, link, dostęp z dn. 23.06.2023,
  • wpis LATARNIA W KOŁOBRZEGU w serwisie www.latarnie.pl, link, dostęp z dn. 23.06.2023,
  • wpis Fort Ujście i latarnia morska na stronie www.twierdzakolobrzeg.pl, link, dostęp z dn. 23.06.2023,
  • wpis Latarnia Morska Kołobrzeg w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 23.06.2023,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl