
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Nowy Zamek w Lubniewicach był moim największym rozczarowaniem podczas wakacji w Lubniewicach, które miały miejsce w 2019 roku. Niedostępny i tajemniczy, stał za strzeżonym ogrodzeniem tuż nad brzegiem Jeziora Lubiąż i jedyne co można było zobaczyć to jego strzelista wieża. Nie udało mi się wtedy dotrzeć bliżej jego murów, o co pytałem nawet miejscowych, którzy jednym tchem odpowiadali, że to prywatna posiadłość i turyści nie są tam mile widziani… Czas jednak wiele rzeczy zmienia! Największa atrakcja i magnes Lubniewic, czyli Nowy Zamek od 2020 roku jest udostępniony dla turystów. Obecnie nosi on nazwę Zamku Książąt Lubomirskich a jego obecny właściciel książę Jan Lubomirski-Lanckoroński umożliwił zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń swojej rezydencji. Mimo, że zwiedzanie odbywa się rzadko i by mieć pewność, że dostaniemy się do wnętrz wymagana jest wcześniejsza rejestracja, to jest to mimo wszystko milowy krok do rozwoju turystycznego Lubniewic. A o samym pałacu, zwanym “Nowym Zamkiem”, warto wspomnieć, że jest to rezydencja dosyć nowa, bo wzniesiona na początku XX wieku dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. To dwukondygnacyjna budowla zwieńczona iście zamkową wieżą. Jej losy nie były jednak iście książęce i rezydencjonalne, ponieważ po II wojnie światowej Nowy Zamek w Lubniewicach mieścił w swoich murach najpierw internat dla sierot a później ośrodek wczasowy. W czasach gdy zamek pełnił funkcję ośrodka wczasowego w jednym z jego pomieszczeń, swój gabinet miała Michalina Wisłocka, dzięki czemu zamek wpisano na trasę Szlaku Michaliny Wisłockiej. Mimo wielu funkcji jakie pełnił na przestrzeni lat zamek, w jego wnętrzach możemy podziwiać (informacja za broszurami gminnymi) pięknie dekorowane sale, boazerie, malowidła i kominek z mosiężnymi figurami. Jego wnętrza to na pewno nie lada gratka!
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Zamkowa 3, Lubniewice
Nowy Zamek w Lubniewicach to na pewno wyjątkowa rezydencja lecz nie wyróżniająca się na tle innych pałaców bądź zamków, których w naszym kraju nie brakuje.



Z racji, że dopiero od niedawna można podziwiać wnętrza zamku jest to tym bardziej apetyczny kąsek turystyczny. Będąc w Lubniewicach, warto zobaczyć wnętrza i otoczenie zamku.
Z racji że wejście do zamku trzeba umówić wcześniej telefonicznie, grupy zwiedzających turystów nie powinny być szczególnie duże.
W czasie gdy byłem w Lubniewicach (2019) znalazłem jedynie kilka drogowskazów kierujących w stronę zamku, tablicę Szlaku Michaliny Wisłockiej oraz informacje o zakazie wstępu:)
Według informacji ze strony internetowej zamku, zwiedzanie wnętrz trwa około 1 godziny. Warto doliczyć sobie trochę czasu, by zobaczyć również otoczenie.
Dla każdego.
Otoczenie zamku jest dostępne dla każdego, niestety tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
- od niedawna udostępniony do zwiedzania,
- powiązania z historią Michaliny Wisłockiej
- ograniczona możliwość zwiedzania ze względu na prywatny charakter rezydencji,
- po stanie zamku widać lata, w czasie których zamek popadał w zapomnienie
Zarezerwuj wizytę w zamku odrobinę wcześniej, by mieć pewność zobaczenia wnętrz. Szczegóły zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej zamku – www.zameklubniewice.pl.
Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
Dowiedź się więcej o Lubniewicach z moich pozostałych wpisów:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
Ostrów Tumski w Poznaniu to jedno z najciekawszych historycznie i turystycznie miejsc w mieście. W tym wpisie poznasz wszystkie najciekawsze…

Ale “bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
“Bana” to w gwarze poznańskiej pociąg, który akurat w przypadku tego miejsca jest bardzo ważnym elementem, mimo, że do poznańskiego…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
