szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Nowy Zamek w Lubniewicach był moim największym rozczarowaniem podczas wakacji w Lubniewicach, które miały miejsce w 2019 roku. Niedostępny i tajemniczy, stał za strzeżonym ogrodzeniem tuż nad brzegiem Jeziora Lubiąż i jedyne co można było zobaczyć to jego strzelista wieża. Nie udało mi się wtedy dotrzeć bliżej jego murów, o co pytałem nawet miejscowych, którzy jednym tchem odpowiadali, że to prywatna posiadłość i turyści nie są tam mile widziani… Czas jednak wiele rzeczy zmienia! Największa atrakcja i magnes Lubniewic, czyli Nowy Zamek od 2020 roku jest udostępniony dla turystów. Obecnie nosi on nazwę Zamku Książąt Lubomirskich a jego obecny właściciel książę Jan Lubomirski-Lanckoroński umożliwił zwiedzanie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń swojej rezydencji. Mimo, że zwiedzanie odbywa się rzadko i by mieć pewność, że dostaniemy się do wnętrz wymagana jest wcześniejsza rejestracja, to jest to mimo wszystko milowy krok do rozwoju turystycznego Lubniewic. A o samym pałacu, zwanym “Nowym Zamkiem”, warto wspomnieć, że jest to rezydencja dosyć nowa, bo wzniesiona na początku XX wieku dla Carla Friedricha Ernsta Edwarda von Waldow-Reitzenstein. To dwukondygnacyjna budowla zwieńczona iście zamkową wieżą. Jej losy nie były jednak iście książęce i rezydencjonalne, ponieważ po II wojnie światowej Nowy Zamek w Lubniewicach mieścił w swoich murach najpierw internat dla sierot a później ośrodek wczasowy. W czasach gdy zamek pełnił funkcję ośrodka wczasowego w jednym z jego pomieszczeń, swój gabinet miała Michalina Wisłocka, dzięki czemu zamek wpisano na trasę Szlaku Michaliny Wisłockiej. Mimo wielu funkcji jakie pełnił na przestrzeni lat zamek, w jego wnętrzach możemy podziwiać (informacja za broszurami gminnymi) pięknie dekorowane sale, boazerie, malowidła i kominek z mosiężnymi figurami. Jego wnętrza to na pewno nie lada gratka!

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Zamkowa 3, Lubniewice

Dokładną lokalizację miejsca: Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich), znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Nowy Zamek w Lubniewicach to na pewno wyjątkowa rezydencja lecz nie wyróżniająca się na tle innych pałaców bądź zamków, których w naszym kraju nie brakuje.

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

szlak michaliny wisłockiej w lubniewicach
nowy zamek lubniewice
nowy zamek w lubniewicach
nowy zamek w lubniewicach
nowy zamek w lubniewicach
3 / 5

Z racji, że dopiero od niedawna można podziwiać wnętrza zamku jest to tym bardziej apetyczny kąsek turystyczny. Będąc w Lubniewicach, warto zobaczyć wnętrza i otoczenie zamku.

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)
4 / 5

5 / 5

Najprawdopodobniej bez opłat.

4 / 5

Z racji że wejście do zamku trzeba umówić wcześniej telefonicznie, grupy zwiedzających turystów nie powinny być szczególnie duże.

3 / 5

W czasie gdy byłem w Lubniewicach (2019) znalazłem jedynie kilka drogowskazów kierujących w stronę zamku, tablicę Szlaku Michaliny Wisłockiej oraz informacje o zakazie wstępu:)

5 / 5

Duży i darmowy parking w ciągu ul. Zamkowej.

Według informacji ze strony internetowej zamku, zwiedzanie wnętrz trwa około 1 godziny. Warto doliczyć sobie trochę czasu, by zobaczyć również otoczenie.

Dla każdego.

Otoczenie zamku jest dostępne dla każdego, niestety tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  • od niedawna udostępniony do zwiedzania,
  • powiązania z historią Michaliny Wisłockiej
  • ograniczona możliwość zwiedzania ze względu na prywatny charakter rezydencji,
  • po stanie zamku widać lata, w czasie których zamek popadał w zapomnienie

Zarezerwuj wizytę w zamku odrobinę wcześniej, by mieć pewność zobaczenia wnętrz. Szczegóły zawsze warto sprawdzić na stronie internetowej zamku – www.zameklubniewice.pl.

Nowy Zamek w Lubniewicach (Zamek Książąt Lubomirskich)

Wpis opublikowano: 26 grudnia 2020, ostatnia modyfikacja treści: 25 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl