park krajobrazowy promno jezioro brzostek

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno to jeden z 14 parków krajobrazowych w Wielkopolsce i jeden z 3 położonych niemal po sąsiedzku ze stolicą regionu – Poznaniem. Jest jednym z najmniejszych parków krajobrazowych w kraju (powierzchnia ok. 20 kilometrów kwadratowych) i najmniejszym w Wielkopolsce a utworzono go w 1993 roku celem ochrony polodowcowego, pofałdowanego krajobrazu oraz niezwykle cennych przyrodniczo lasów o bogatej i urozmaiconej roślinności. Na terenie parku, w miejscach najbardziej wartościowych przyrodniczo utworzono 4 rezerwaty przyrody: Jezioro Drążynek, Jezioro Dębiniec, Rezerwat Las Liściasty w Promnie oraz Rezerwat Okrąglak. Inne ciekawe i wyjątkowe miejsca to projektowany użytek ekologiczny Rozlewisko oraz Jar Nowa Górka. Ogółem na terenie parku znajdują się w większości lasy (ok. 60% powierzchni), dwa niewielkie cieki wodne i aż 8 jezior. W parku występuje charakterystyczna fauna dla tego obszaru, gdzie oprócz dzika, sarny czy bobra będziecie mogli spotkać tutaj również czarnego bociana czy żurawia.

Przez teren parku przebiegają dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski)  oraz dwa szlaki rowerowe, wytyczono również trzy znakowane ścieżki do nordic walking (żółtą, fioletową i czerwoną). Najlepszym miejscem wypadowym jest zlokalizowana tuż za północną granicą parku stacja kolejowa Promno.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Park Krajobrazowy Promno

Konkrety

lokalizacja

na południe od miasta Pobiedziska; rozciąga się pomiędzy miejscowościami Jerzykowo (na północy) i Wagowo (na południu)

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Park Krajobrazowy Promno, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

2 / 5

Park Krajobrazowy Promno choć wyróżnia się wyjątkowym krajobrazem i przyrodą, jest bardzo podobny to innych pobliskich obszarów chronionych jak. np. Wielkopolskiego Parku Narodowego czy Puszczy Zielonki, gdzie również utworzono park krajobrazowy.

Galeria

Park Krajobrazowy Promno

pomnikowy dąb nad jeziorem dębiniec
jezioro dębiniec pomnikowy dąb wzmocnienie skarpy
tablica informacyjna park krajobrazowy promno
park krajobrazowy promno uzytek ekologiczny Rozlewisko
jar nowa górka promno park krajobrazowy
krajobraz promno

Moim zdaniem

1 / 5

Park Krajobrazowy Promno to miejsce dla osób, które są świadome czego szukają podczas swoich podróży i lubią spędzać czas w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Choć znajdziecie w nim ciszę i spokój oraz uciekniecie od ludzi, niestety jest kiepsko oznakowany przez co mniej doświadczonym turystom może sprawić trochę problemów z orientacją. Dodatkowo w parku niewiele jest miejsc uatrakcyjniających jego poznawanie (np. ścieżki edukacyjne, punkty widokowe, tablice informacyjne) czy ułatwiających jego odwiedzenie (np. parkingi, oznakowanie).

Ranking

Park Krajobrazowy Promno
4 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat

ilość turystów

4 / 5

W miejscach szczególnie popularnych możecie spotkać do kilkudziesięciu osób na pozostałym obszarze albo będziecie sami albo sporadycznie będzie mijać pojedyncze osoby. Niestety musicie uważać na swobodnie wypuszczone psy, quady czy motocykle crossowe. Pomimo, że to obszar przyrodniczo chroniony są osoby, które wykorzystują ten teren do tego typu aktywności, najczęściej szkodząc  tutejszej florze i faunie.

przygotowanie

3 / 5

Przez teren parku przebiegają zarówno piesze szlaki turystyczne, trasy rowerowe czy ścieżki do nordic walking ich oznaczenie nie należy do idealnych. Również tablice informacyjne wymagają odświeżenia, ponieważ wiele z nich jest wyblakła i średnio czytelna. Brakuje również drogowskazów prowadzących do miejsc, gdzie można zaparkować i ruszyć dalej w trasę pieszo. Słabo oznaczone są również najciekawsze zakątki parku, brakuje drogowskazów prowadzących do nich.

Na duży plus zapisuję na pewno przygotowanie miejsc do odpoczynku, w których widać że dba się o czystość oraz bezpieczeństwo ich użytkowania, mimo że wiele z tych miejsc ma już swoje lata.

Praktyczne info

parking

2 / 5

Na terenie parku znajdziecie kilka parkingów leśnych. Mimo to brakuje innych miejsc postojowych, przy innych ciekawych miejscach w parku. istniejące parkingi niestety są słabo oznakowane, przez co osoby które wcześniej nie zaplanują trasy będą miały problem do nich dotrzeć. Parkowanie na nich jest bezpłatne.

potrzebny czas

Zależy on przede wszystkim od waszych planów. Przejście kilku najciekawszych miejsc to kwestia około 90-120 minut ale oczywiście możecie wędrować po parku znacznie dłużej, jak i wybrać się na krótszy spacer.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Park Krajobrazowy Promno to głównie teren leśny, po którym przebiegają leśne, najczęściej piaszczyste lub ziemne ścieżki. Nie będą one zbyt wygodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które bez pomocy innych nie dadzą rady poruszać się po parku. Nieco łatwiej powinno być rodzicom z wózkami dziecięcymi, które powinny przez zdecydowaną większość ścieżek przejechać bez większego problemu. Leśne ścieżki po opadach mogą poryć się błotem, również w miejscach stale podmokłych trzeba liczyć się z grząskim podłożem.

Plusy i minusy

główne atuty

  • wyjątkowa przyroda i malowniczy krajobraz,
  • kilka szlaków turystycznych, tras rowerowych i ścieżek do nordic walkingu,
  • niewielu turystów,
  • bardzo spokojne miejsce

słabsze strony

  • słabo oznakowane i przygotowane do obsługi ruchu turystycznego,
  • nieliczne parkingi leśne, dodatkowo również słabo oznakowane,
  • brak rozbudowanej i uatrakcyjniającej miejsce infrastruktury z myślą o turystach (np. ścieżek dydaktycznych, elementów informacyjnych itp.),
  • można spotkać puszczone luzem psy, które wypuszczają osoby przyjeżdżające tutaj na spacer oraz wyczynowych rowerzystów czy motocyklistów,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Jednym z ciekawszych miejsc parku jest wąski i całkiem głęboki jar (wydłużone zagłębienie o wąskim dnie i stromych zboczach) prowadzący do miejscowości Nowa Górka. Możecie dojść do niego jedynie pieszo, ponieważ droga którą przez niego prowadzi ma jedynie 2 metry szerokości i obowiązuje na niej zakaz wjazdu, który nie dotyczy jedynie mieszkańców. Jar Nowa Górka znajdziecie na Mapach Google oraz na jednym ze zdjęć w tym wpisie.

Park Krajobrazowy Promno

Poznajcie miejsca w okolicy!

Park Krajobrazowy Promno położony jest w sąsiedztwie Pobiedzisk, położonych na dawnym szlaku pomiędzy Gnieznem, Ostrowem Lednickim a Poznaniem. Okolice te są niezwykle ciekawe za sprawą swojej historii, związanej z powstaniem polskiej państwowości oraz państwa Piastów. Właśnie dlatego będąc w tych stronach warto zatrzymać się również w miejscach kontrastujących z przyrodą parku krajobrazowego, ale za to równie ciekawych jak np.:

Bardzo ciekawym miejscem w okolicy jest również przepiękny i ogromny skansen w Dziekanowicach, oficjalnie noszący nazwę Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.

Wpis opublikowano: 4 kwietnia 2023, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie