park krajobrazowy promno jezioro brzostek

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno to jeden z 14 parków krajobrazowych w Wielkopolsce i jeden z 3 położonych niemal po sąsiedzku ze stolicą regionu – Poznaniem. Jest jednym z najmniejszych parków krajobrazowych w kraju (powierzchnia ok. 20 kilometrów kwadratowych) i najmniejszym w Wielkopolsce a utworzono go w 1993 roku celem ochrony polodowcowego, pofałdowanego krajobrazu oraz niezwykle cennych przyrodniczo lasów o bogatej i urozmaiconej roślinności. Na terenie parku, w miejscach najbardziej wartościowych przyrodniczo utworzono 4 rezerwaty przyrody: Jezioro Drążynek, Jezioro Dębiniec, Rezerwat Las Liściasty w Promnie oraz Rezerwat Okrąglak. Inne ciekawe i wyjątkowe miejsca to projektowany użytek ekologiczny Rozlewisko oraz Jar Nowa Górka. Ogółem na terenie parku znajdują się w większości lasy (ok. 60% powierzchni), dwa niewielkie cieki wodne i aż 8 jezior. W parku występuje charakterystyczna fauna dla tego obszaru, gdzie oprócz dzika, sarny czy bobra będziecie mogli spotkać tutaj również czarnego bociana czy żurawia.

Przez teren parku przebiegają dwa szlaki turystyczne (zielony i niebieski)  oraz dwa szlaki rowerowe, wytyczono również trzy znakowane ścieżki do nordic walking (żółtą, fioletową i czerwoną). Najlepszym miejscem wypadowym jest zlokalizowana tuż za północną granicą parku stacja kolejowa Promno.

Park Krajobrazowy Promno

na południe od miasta Pobiedziska; rozciąga się pomiędzy miejscowościami Jerzykowo (na północy) i Wagowo (na południu)

Dokładną lokalizację miejsca: Park Krajobrazowy Promno, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Park Krajobrazowy Promno choć wyróżnia się wyjątkowym krajobrazem i przyrodą, jest bardzo podobny to innych pobliskich obszarów chronionych jak. np. Wielkopolskiego Parku Narodowego czy Puszczy Zielonki, gdzie również utworzono park krajobrazowy.

Park Krajobrazowy Promno

pomnikowy dąb nad jeziorem dębiniec
jezioro dębiniec pomnikowy dąb wzmocnienie skarpy
tablica informacyjna park krajobrazowy promno
park krajobrazowy promno uzytek ekologiczny Rozlewisko
jar nowa górka promno park krajobrazowy
krajobraz promno
1 / 5

Park Krajobrazowy Promno to miejsce dla osób, które są świadome czego szukają podczas swoich podróży i lubią spędzać czas w wyjątkowych okolicznościach przyrody. Choć znajdziecie w nim ciszę i spokój oraz uciekniecie od ludzi, niestety jest kiepsko oznakowany przez co mniej doświadczonym turystom może sprawić trochę problemów z orientacją. Dodatkowo w parku niewiele jest miejsc uatrakcyjniających jego poznawanie (np. ścieżki edukacyjne, punkty widokowe, tablice informacyjne) czy ułatwiających jego odwiedzenie (np. parkingi, oznakowanie).

Park Krajobrazowy Promno
4 / 5

5 / 5

Bez opłat

4 / 5

W miejscach szczególnie popularnych możecie spotkać do kilkudziesięciu osób na pozostałym obszarze albo będziecie sami albo sporadycznie będzie mijać pojedyncze osoby. Niestety musicie uważać na swobodnie wypuszczone psy, quady czy motocykle crossowe. Pomimo, że to obszar przyrodniczo chroniony są osoby, które wykorzystują ten teren do tego typu aktywności, najczęściej szkodząc  tutejszej florze i faunie.

3 / 5

Przez teren parku przebiegają zarówno piesze szlaki turystyczne, trasy rowerowe czy ścieżki do nordic walking ich oznaczenie nie należy do idealnych. Również tablice informacyjne wymagają odświeżenia, ponieważ wiele z nich jest wyblakła i średnio czytelna. Brakuje również drogowskazów prowadzących do miejsc, gdzie można zaparkować i ruszyć dalej w trasę pieszo. Słabo oznaczone są również najciekawsze zakątki parku, brakuje drogowskazów prowadzących do nich.

Na duży plus zapisuję na pewno przygotowanie miejsc do odpoczynku, w których widać że dba się o czystość oraz bezpieczeństwo ich użytkowania, mimo że wiele z tych miejsc ma już swoje lata.

2 / 5

Na terenie parku znajdziecie kilka parkingów leśnych. Mimo to brakuje innych miejsc postojowych, przy innych ciekawych miejscach w parku. istniejące parkingi niestety są słabo oznakowane, przez co osoby które wcześniej nie zaplanują trasy będą miały problem do nich dotrzeć. Parkowanie na nich jest bezpłatne.

Zależy on przede wszystkim od waszych planów. Przejście kilku najciekawszych miejsc to kwestia około 90-120 minut ale oczywiście możecie wędrować po parku znacznie dłużej, jak i wybrać się na krótszy spacer.

Dla każdego.

Park Krajobrazowy Promno to głównie teren leśny, po którym przebiegają leśne, najczęściej piaszczyste lub ziemne ścieżki. Nie będą one zbyt wygodne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które bez pomocy innych nie dadzą rady poruszać się po parku. Nieco łatwiej powinno być rodzicom z wózkami dziecięcymi, które powinny przez zdecydowaną większość ścieżek przejechać bez większego problemu. Leśne ścieżki po opadach mogą poryć się błotem, również w miejscach stale podmokłych trzeba liczyć się z grząskim podłożem.

  • wyjątkowa przyroda i malowniczy krajobraz,
  • kilka szlaków turystycznych, tras rowerowych i ścieżek do nordic walkingu,
  • niewielu turystów,
  • bardzo spokojne miejsce
  • słabo oznakowane i przygotowane do obsługi ruchu turystycznego,
  • nieliczne parkingi leśne, dodatkowo również słabo oznakowane,
  • brak rozbudowanej i uatrakcyjniającej miejsce infrastruktury z myślą o turystach (np. ścieżek dydaktycznych, elementów informacyjnych itp.),
  • można spotkać puszczone luzem psy, które wypuszczają osoby przyjeżdżające tutaj na spacer oraz wyczynowych rowerzystów czy motocyklistów,

Jednym z ciekawszych miejsc parku jest wąski i całkiem głęboki jar (wydłużone zagłębienie o wąskim dnie i stromych zboczach) prowadzący do miejscowości Nowa Górka. Możecie dojść do niego jedynie pieszo, ponieważ droga którą przez niego prowadzi ma jedynie 2 metry szerokości i obowiązuje na niej zakaz wjazdu, który nie dotyczy jedynie mieszkańców. Jar Nowa Górka znajdziecie na Mapach Google oraz na jednym ze zdjęć w tym wpisie.

Park Krajobrazowy Promno

Park Krajobrazowy Promno położony jest w sąsiedztwie Pobiedzisk, położonych na dawnym szlaku pomiędzy Gnieznem, Ostrowem Lednickim a Poznaniem. Okolice te są niezwykle ciekawe za sprawą swojej historii, związanej z powstaniem polskiej państwowości oraz państwa Piastów. Właśnie dlatego będąc w tych stronach warto zatrzymać się również w miejscach kontrastujących z przyrodą parku krajobrazowego, ale za to równie ciekawych jak np.:

Bardzo ciekawym miejscem w okolicy jest również przepiękny i ogromny skansen w Dziekanowicach, oficjalnie noszący nazwę Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.

Wpis opublikowano: 4 kwietnia 2023, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl