sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Narodowe sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu to jeden z trzech najważniejszych i najstarszych kościołów w mieście. Kaliska bazylika, położona na obrzeżach Starego Miasta tuż przy Baszcie Dorotce i Parku Miejskim jest najważniejszym w Polsce ośrodkiem kultu św. Józefa, patrona rodzin do której rocznie przybywa nawet 200 000 pielgrzymów z całej Polski.

Historia sanktuarium św. Józefa sięga XIII wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej świątyni stał niewielki drewniany kościół filialny nieistniejącej kolegiaty św. Piotra na kaliskim Zawodziu. W XIV wieku najpierw został uznany kościołem parafialnym a następnie w 1359 roku, arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, nadał kościołowi tytuł kolegiaty, który przejęła po zniszczonej w 1331 roku kolegiacie na Zawodziu. Wraz z podniesieniem rangi kościoła biskup Skotnicki ufundował również nową, murowaną świątynię, która stanęła na miejscu wcześniejszego kościoła drewnianego. Przetrwała ona kilka kolejnych stuleci aż do XVIII wieku, kiedy to w wyniku katastrofy budowlanej na skutek nieudolnej rozbiórki dawnego dworu arcybiskupiego i innych zabudowań jezuickich przyległych do kościoła, część świątyni runęła i uległa zniszczeniu (1783). Od zniszczenia ocalały jedynie prezbiterium, zakrystia z kapitularzem i ołtarze przy ścianie południowej wraz z obrazem Świętej Rodziny. Dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Kłossowskiego już w latach 1790-1792 nastąpiła odbudowa kościoła oraz jego powiększenie. Nowobudowana część świątyni została wzniesiona w stylu późnobarokowym a dla cudownego obrazu Świętej Rodziny wybudowano boczną kaplicę, gdzie następnie umieszczono go w późnobarokowym, bogato dekorowanym ołtarzu. Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, podobnie jak duża część Starego Miasta uległ częściowemu zniszczeniu również podczas I wojny światowej, dlatego w latach 1925-1926 zrealizowano odbudowę zniszczonej wieży kościoła. W 1970 roku w podziemiach kościoła oddano kaplicę – pomnik ku czci martyrologi duchowieństwa polskiego w Dachau, którą ufundowali byli więźniowie, jako wotum dziękczynne. W 1978 roku papież Paweł VI podniósł kolegiatę do godności Bazyliki Mniejszej.

W kaliskim sanktuarium warto zwrócić uwagę również na jej wyposażenie. Do najciekawszych elementów należy m. in. gotycki ołtarz szafowy tzw. poliptyk kaliski mistrza z Gościszowic (w lewej nawie), klasycystyczny ołtarz główny z postaciami ewangelistów i kopią obrazu Matki Boskiej Ab igne (od ognia) z XV w. a także bogato rzeźbione stalle, polichromię o tematyce maryjnej i tron papieski w prezbiterium. Najważniejszym skarbem kaliskiego sanktuarium jest jednak cudowny obraz Świętej Rodziny, który został ufundowany jako wotum dziękczynne za uzdrowienie i umieszczony w kolegiacie około 1670 roku, przez mieszkańca wsi Szulec k. Opatówka o nazwisku Stobienia. Od początku otoczony był kultem mieszkańców miasta jak i przybywających do niego pielgrzymów. W 1758 roku wojewoda trocki ofiaruje swoje wota dziękczynne – srebrne sukienki i złote korony dla obrazu a kilkanaście lat później, w 1770 roku uznany dekretem prymasa Polski Gabriela Podolskiego za cudowny. Po odbudowie kolegiaty na skutek zawalenia części świątyni, dokładnie 15 maja 1796 roku miała miejsce uroczysta koronacja obrazu z rąk delegowanego przez Stolicę Apostolską, sufragana gnieźnieńskiego biskupa Michała Kosmowskiego. W 1983 roku dokonano zuchwałej kradzieży zabytkowych srebrnych sukienek i złotych koron oraz setek plakiet wotywnych. Obraz rekonorowano w 1985 roku a 4 czerwca 1997 roku do kaliskiego sanktuarium przybył podczas swojej VI pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II.

Największa popularność i znaczący wzrost kultu św. Józefa nastąpił po II wojnie światowej, w związku z pielgrzymkami księży ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, którzy to właśnie św. Józefowi zawdzięczają swoje cudowne ocielenie przed zagładą. Żyjący księżą dachauczycy pielgrzymują do obrazu sanktuarium św. Józefa w Kaliszu corocznie 29 kwietnia.

 

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Lokalizacja miejsca „Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu”: Kalisz, plac Świętego Józefa 7. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu, szerzej znany jest jako Narodowe Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu za sprawą znajdującego się w nim obrazu Świętej Rodziny z XVII w., który już w 1796 roku ozdobiono koronami papieskimi i od wieków otoczony jest szczególną czcią i kultem wiernych. Obecnie sanktuarium św. Józefa w Kaliszu to najważniejszy kierunek pielgrzymek spośród kaliskich świątyń.

moim zdaniem

Z punktu widzenia pielgrzymkowego sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu to najważniejsza świątynia w mieście, jednak z punktu widzenia turystycznego i historycznego, choć jest również ważną świątynią w mieście, ustępuje miejsca bardziej znaczącym kościołom m. in. kaliskiej katedrze czy kościołowi św. Stanisława Biskupa przy klasztorze franciszkanów.

Galeria zdjęć

Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP
sanktuarium św. józefa w kaliszu widok z wiezy ratusza niezwykłe kościoły w wielkopolsce
sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP wnętrze kościoła niezwykłe kościoły wielkopolski
kościół pw. Wniebowzięcia NMP w kaliszu
obraz świętej rodziny kalisz
sanktuarium św. józefa w kaliszu kościół pw. Wniebowzięcia NMP kaplica męczeństwa księży dachau

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Wejście do sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu nie wiąże się z żadnymi opłatami.

Ilość odwiedzających2.5/5

Do kaliskiego sanktuarium rocznie przybywa nawet 200 000 pielgrzymów, dlatego musicie liczyć się z tym, że prawie zawsze w świątyni są inne osoby ale rzadko kiedy jest tutaj tłumnie.

Przygotowanie3.5/5

Kaliska kolegiata jako miejsce będące celem pielgrzymek jest całkiem dobrze przygotowana do obsługi większego ruchu turystycznego. W sąsiedztwie kościoła znajduje się dom pielgrzyma z restauracją a na zewnątrz jak i wewnątrz świątyni znajdują się informacje informacyjne i drogowskazy, kierujące nas do najważniejszych zakątków tego miejsca. Brakuje jednak nieco lepszej informacji stworzonej z myślą o turystach, chcących poznać kościół z punktu widzenia nie tylko religijnego ale również historycznego.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu

Parking – 4/5

W okolicy znajdziecie wiele miejsc parkingowych, m. in. na Placu Świętego Józefa, ulicy Parczewskiego czy ulicy Niecałej. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest płatne w dni robocze (Strefa Płatnego Parkowania) a w weekendy bezpłatne.

Potrzebny czas

Standardowo turyści (nie pielgrzymi) spędzają w sanktuarium około 10 minut.

Sugerowany wiek

Poza kaplicą poświęconą martyrologii duchowieństwa polskiego w Dachau, którą sugeruje odwiedzać z dziećmi minimum 10-letnimi, pozostałą część świątyni można odwiedzać i podziwiać bez ograniczeń wiekowych.

Dostępność

Świątynia jest dostępna dla każdego oraz przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jedynie kaplica poświęcona duchownym z Dachau może sprawić pewne problemu, ponieważ by do niej wejść trzeba pokonać kilkanaście kamiennych stopni.

podpowiedź

Choć autor odbudowy sanktuarium św. Józefa z XVII wieku nie jest znany, przypuszcza się, że stworzył on nie tylko projekt kaliskiej świątyni ale również projekty innych kościołów w okolicy. W mniej więcej tym samym okresie przebudowywane były w podobnym stylu m. in. kościół pokolegiacki w moim rodzinnym Choczu (opis wkrótce), świątynia parafialna w Błaszkach czy kościół w Tursku. Wszystkie one są zaprojektowane w podobnej stylistyce co kaliskie sanktuarium.

 

Plusy i minusy

główne atuty

  • jedna z najokazalszych i najstarszych świątyń w Kaliszu,
  • sanktuarium słynące z cudownego obrazu Świętej Rodziny,
  • położone w sąsiedztwie innych ciekawych miejsc i atrakcji miasta,
  • unikalna i ciekawa historia,
  • przygotowane zaplecze dla pielgrzymów,

słabsze strony

  • większy ruch, spowodowany obecnością pielgrzymów,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 18 lipca 2023
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • wpis Narodowe Sanktuarium św. Józefa na oficjalnej stronie internetowej Miasta Kalisza, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • broszura Szlakiem zabytkowych kościołów śródmieścia Kalisza wydana przez Miasto Kalisz – Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki,
  • wpis kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w serwisie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • wpis Kolegiata pw. Wniebowzięcia NMP (kościół pw. św. Józefa) na stronie www.kalisz.info, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • wpis Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Kaliszu (Sanktuarium św. Józefa) w serwisie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • wpis Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
  • wpis Kolegiata św. Pawła Apostoła w Kaliszu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 18.07.2023,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl