schronisko kamieńczyk

Schronisko Kamieńczyk

Schronisko Kamieńczyk to prywatne schronisko, położone tuż obok wodospadu Kamieńczyka. Położenie tu obok jednej z największych atrakcji Karkonoszy, przy jednym z najliczniej odwiedzanych szlaków w tej części Sudetów nie sprawiło, że jest to obiekt wyjątkowy. Tak naprawdę jest to typowe, choć stosunkowo niewielkie, schronisko górskie, jakich w Polsce znajdziemy kilkadziesiąt. Nie odnajdziemy tutaj unikalności lub jakiejś wyróżniającej cechy, dlatego też jeżeli musisz wstąp do schroniska, by odpocząć, zjeść lub wypić. Ale jeżeli twoje cele są wyżej w górach, nie zatrzymuj się na początku swojej drogi w schronisku Kamieńczyk. Możesz do niego zawsze wrócić podczas szybkiego wypadu na szlak.

Historycznie w miejscu dzisiejszego schroniska, już od końca XIX wieku, znajdowało się tutaj schronienie dla turystów, które zostało znacznie rozbudowane przez Franza Adolpha. To on zapewnił należyty blask schronisku oraz przyczynił się do jego popularności i rozwoju. Po II wojnie światowej budynek był w zarządzie wojska. W roku 1984 budynek doszczętnie spłonął w pożarze. Zgliszcza dawnego schroniska przejęli Państwo Sieleccy, którzy to utworzyli tutaj ponownie schronisko, funkcjonujące od 1995 roku.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Schronisko Kamieńczyk

Lokalizacja miejsca „Schronisko Kamieńczyk”: Kolejowa 1, 58-580 Szklarska Poręba. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Schronisko Kamieńczyk w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Schronisko Kamieńczyk to typowe górskie schronisko. Nie wyróżnia się ono niczym szczególnym, co szczególnie mogłoby do niego przyciągnąć.

moim zdaniem

Schronisko do leniwych lub z różnych powodów ograniczonych górowłazów, którzy nie zapuszczają się w wyższe partie Karkonoszy. Poczujesz tutaj troszeczkę klimatu schroniska górskiego, przybijesz pamiątkową pieczątkę ale nic więcej…

Galeria zdjęć

Schronisko Kamieńczyk

schronisko kamieńczyk
schronisko kamieńczyk
schronisko kamieńczyk

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 2.7/5 – składowe oceny:

Ceny2.5/5

Ceny dosyć wysokie. Wyższe niż w innych, mniej obleganych schroniskach.

Ilość odwiedzających2/5

Turystów z racji na bliskość miasta i pobliski Wodospad Kamieńczyka, jest tutaj dużo. Momentami schronisko to bardziej przypomina oblegany sklep niż górskie schronienie.

Przygotowanie3.5/5

O samym schronisku znajdziesz niewiele informacji, ale za to dobrze oznakowany szlak pozwala do niego trafić bez problemu.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Schronisko Kamieńczyk

Parking – 3.5/5

Dosyć spory parking przy głównej drodze, jednak szybko się zapełniający.

Potrzebny czas

Pieczątko to kwestia 5 minut, wypicie herbaty lub innego trunku to około 30 minut. Zjedzenie obiadu około 45 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (podejście po typowym górskim szlaku, miejscami stromym i mało przyczepnym, z racji wyłożenia kamieniami). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku.

podpowiedź

  • Schronisko Kamieńczyk, położone jest przy czerwonym szlaku, którym dojdziemy do niego od strony Szklarskiej Poręby. Na początku jest on niemal płaski, jednak im bliżej schroniska tym bardziej robi się stromo. Droga dodatkowo wyłożona jest kamieniami, które przy opadach deszczu lub śniegu stają się bardzo śliskie. Zimą dobrze zabrać małe raczki lub kolczaste nakładki na buty oraz kijki trekkingowe.
  • W godzinach bardzo dużego ruchu, możesz mieć spory problem wejść do schroniska.

Plusy i minusy

główne atuty

słabsze strony

  • ceny, które w moim odczuciu były wyższe niż w pobliskich schroniskach,
  • bardzo dużo turystów,
  • typowość,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 13 września 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl