
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu to wzniesione w 1845 roku schronisko górskie w stylu tyrolskim lub szwajcarskim, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „Szwajcarka”. Budynek schroniska znajduje się w samym centrum Gór Stołowych i Parku Narodowego Gór Stołowych, czyli na najwyższym szczycie pasma – Szczelińcu Wielkim. Znajduje się na wysokości 905 m n. p. m., w zachodniej części platformy szczytowej Szczelińca Wielkiego, niemal tuż nad przepaścią skalnego urwiska, dzięki czemu rozpościera się spod niego przepiękna panorama na okolicę.
Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedne z dwóch polskich schronisk górskich (obok schroniska w Dolnie Pięciu Stawów w Tatrach) do którego nie prowadzi żadna trasa, którą można pokonać jakimkolwiek pojazdem. Możemy dotrzeć tutaj jedynie pieszo.
Od 2006 roku Schronisko na Szczelińcu Wielkim ponownie oferuje nocleg turystom, którzy mogą skorzystać z kilku, wieloosobowych pokoi lub tzw. „gleby”. Tuż obok schroniska znajduje się wejście na bardzo popularny labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Schronisko PTTK na Szczelińcu
Lokalizacja miejsca „Schronisko PTTK na Szczelińcu”: Karłów 9 (zachodnia platforma szczytowa Szczelińca Wielkiego). Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Schronisko PTTK na Szczelińcu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedno z wielu schronisk w polskich górach. Na tle innych, podobnych obiektów nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza lokalizacją:)
3/5
Schronisko PTTK na Szczelińcu to niemal obowiązkowy przystanek podczas wędrówki po Górach Stołowych. Szczególnie popularne, poza samym schroniskiem są położone niemal w bezpośrednim sąsiedztwie: taras widokowy i wejście do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim.
Galeria zdjęć
Schronisko PTTK na Szczelińcu

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 2.8/5 – składowe oceny:
Ceny – 3/5
Ceny „schroniskowe”, które są nieco wyższe ale nadal akceptowalne.
Ilość odwiedzających – 1.5/5
Tłumy… Schronisko PTTK na Szczelińcu oraz platforma szczytowa przed budynkiem schroniska to na pewno jedno z najbardziej obleganych miejsc w Sudetach!
Przygotowanie – 4/5
Oznaczenie trasy do schroniska przygotowano bardzo dobrze i starannie. Jedynie na miejscu brakuje nieco szerszej informacji o samym budynku, jego historii i położeniu.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Schronisko PTTK na Szczelińcu
Parking – 4/5
Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.
Potrzebny czas
O tym czy zatrzymacie się w schronisku zdecydujecie sami, bo możecie od razu ruszyć do skalnego labiryntu. Ja zachęcam do kilkunastu minut odpoczynku i wypicia kubka gorącej kawy nad przepaścią z widokiem na malownicze okolice. Taka okazja nie zdarza się zbyt często!
Sugerowany wiek
Moim zdaniem schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce (głównie z racji dostępności) odpowiednie dla dzieci w wieku minimum 3-4 lata. Warto jednak pamiętać, że dla dzieci schronisko nie będzie żadną wielką atrakcją.
Dostępność
Dojście do schroniska wymaga pokonania około 700 schodów w stromym terenie. To oznacza, że schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce trudno dostępne. Na górę dadzą radę wejść 3-letnie dzieci i starsze a osoby niepełnosprawne, będą koniecznie potrzebowały pomocy innych osób.
Schronisko PTTK na Szczelińcu powstało od razu z myślą o turystach, w odróżnieniu od innych podobnych obiektów, które zazwyczaj powstały w miejscach chat pasterskich. Dodatkowo schronisko na Szczelińcu Wielkim to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach – słowem: kawał historii zamknięty w malowniczo położonym miejscu!
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie w niesamowitym miejscu!
- dobrze oznakowane szlaki doprowadzające do schroniska,
- niepowtarzalna opcja wypicia gorącej kawy czy herbaty nad górską przepaścią,
- położenie w sąsiedztwie platformy widokowej oraz skalnego labiryntu – dwóch największych atrakcji okolicy,
- całoroczny obiekt noclegowy,
słabsze strony
- tłumy turystów, niemal szturmujących to miejsce,
- dojście jedynie stromym szlakiem, prowadzącym w dużej mierze po betonowych schodach, które mogą być bardzo problematyczne dla osób, które mają trudności w poruszaniu się,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:
- Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)
- Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
- Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne wśród palm!
- Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!
- Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach
- Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz