Schronisko PTTK na Szczelińcu
Schronisko PTTK na Szczelińcu to wzniesione w 1845 roku schronisko górskie w stylu tyrolskim lub szwajcarskim, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „Szwajcarka”. Budynek schroniska znajduje się w samym centrum Gór Stołowych i Parku Narodowego Gór Stołowych, czyli na najwyższym szczycie pasma – Szczelińcu Wielkim. Znajduje się na wysokości 905 m n. p. m., w zachodniej części platformy szczytowej Szczelińca Wielkiego, niemal tuż nad przepaścią skalnego urwiska, dzięki czemu rozpościera się spod niego przepiękna panorama na okolicę.
Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedne z dwóch polskich schronisk górskich (obok schroniska w Dolnie Pięciu Stawów w Tatrach) do którego nie prowadzi żadna trasa, którą można pokonać jakimkolwiek pojazdem. Możemy dotrzeć tutaj jedynie pieszo.
Od 2006 roku Schronisko na Szczelińcu Wielkim ponownie oferuje nocleg turystom, którzy mogą skorzystać z kilku, wieloosobowych pokoi lub tzw. „gleby”. Tuż obok schroniska znajduje się wejście na bardzo popularny labirynt skalny na Szczelińcu Wielkim.
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Konkrety
lokalizacja
Karłów 9 (zachodnia platforma szczytowa Szczelińca Wielkiego)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Schronisko PTTK na Szczelińcu to jedno z wielu schronisk w polskich górach. Na tle innych, podobnych obiektów nie wyróżnia się niczym szczególnym, poza lokalizacją:)
Galeria
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Moim zdaniem
Schronisko PTTK na Szczelińcu to niemal obowiązkowy przystanek podczas wędrówki po Górach Stołowych. Szczególnie popularne, poza samym schroniskiem są położone niemal w bezpośrednim sąsiedztwie: taras widokowy i wejście do skalnego labiryntu na Szczelińcu Wielkim.
Ranking
ceny
Ceny „schroniskowe”, które są nieco wyższe ale nadal akceptowalne.
ilość turystów
Tłumy… Schronisko PTTK na Szczelińcu oraz platforma szczytowa przed budynkiem schroniska to na pewno jedno z najbardziej obleganych miejsc w Sudetach!
przygotowanie
Oznaczenie trasy do schroniska przygotowano bardzo dobrze i starannie. Jedynie na miejscu brakuje nieco szerszej informacji o samym budynku, jego historii i położeniu.
Praktyczne info
parking
Najbliższe parkingi znajdują się w Karłowie, położonym u podnóża Szczelińca Wielkiego. Niestety postój na nich jest płatny a ceny za parkowanie są wysokie. Parkingów jest na tyle dużo, że nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca.
potrzebny czas
O tym czy zatrzymacie się w schronisku zdecydujecie sami, bo możecie od razu ruszyć do skalnego labiryntu. Ja zachęcam do kilkunastu minut odpoczynku i wypicia kubka gorącej kawy nad przepaścią z widokiem na malownicze okolice. Taka okazja nie zdarza się zbyt często!
sugerowany wiek
Moim zdaniem schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce (głównie z racji dostępności) odpowiednie dla dzieci w wieku minimum 3-4 lata. Warto jednak pamiętać, że dla dzieci schronisko nie będzie żadną wielką atrakcją.
dostępność
Dojście do schroniska wymaga pokonania około 700 schodów w stromym terenie. To oznacza, że schronisko PTTK na Szczelińcu to miejsce trudno dostępne. Na górę dadzą radę wejść 3-letnie dzieci i starsze a osoby niepełnosprawne, będą koniecznie potrzebowały pomocy innych osób.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie w niesamowitym miejscu!
- dobrze oznakowane szlaki doprowadzające do schroniska,
- niepowtarzalna opcja wypicia gorącej kawy czy herbaty nad górską przepaścią,
- położenie w sąsiedztwie platformy widokowej oraz skalnego labiryntu – dwóch największych atrakcji okolicy,
- całoroczny obiekt noclegowy,
słabsze strony
- tłumy turystów, niemal szturmujących to miejsce,
- dojście jedynie stromym szlakiem, prowadzącym w dużej mierze po betonowych schodach, które mogą być bardzo problematyczne dla osób, które mają trudności w poruszaniu się,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Schronisko PTTK na Szczelińcu powstało od razu z myślą o turystach, w odróżnieniu od innych podobnych obiektów, które zazwyczaj powstały w miejscach chat pasterskich. Dodatkowo schronisko na Szczelińcu Wielkim to jedno z najstarszych schronisk w Sudetach – słowem: kawał historii zamknięty w malowniczo położonym miejscu!
Schronisko PTTK na Szczelińcu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Kotlina Kłodzka to szczególnie piękne miejsce na mapie Polski! Poznajcie jej atrakcje, dzięki moim wpisom:
- Szczeliniec Wielki z dzieckiem (parking, trasa, zdjęcia)
- Błędne Skały – skalny labirynt (mapa, zdjęcia, parking)
- Kudowa-Zdrój – atrakcje turystyczne wśród palm!
- Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!
- Duszniki-Zdrój. Atrakcje najspokojniejszego uzdrowiska w Sudetach
- Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Wyjątkowe miejsca w tych stronach Polski, znajdziecie również w kategorii ciekawe miejsca w Polsce. Oznaczyłem je dla Was tagiem #kotlina kłodzka. Więcej inspiracji podróżniczych i ciekawych miejsc znajdziecie na mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!