skarbiec w kaliszu obraz matki bożej z XV wieku księga

Skarbiec w Kaliszu

Skarbiec w Kaliszu, znajdujący się w murach sanktuarium św. Józefa to niewielka ekspozycja i prezentacja kolekcji zawierającej ponad 750 eksponatów sztuki sakralnej, ze zbiorów zgromadzonych przez stulecia funkcjonowania kaliskiej kolegiaty. Prezentowane są w nim m. in. naczynia liturgiczne, rzeźby, obrazy, srebra, relikwiarze a także szaty liturgiczne, które stanowią jeden z największych zbiorów w Polsce!

Skarbiec sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu znajduje się w najstarszej, gotyckiej części kaliskiej kolegiaty nad zakrystią świątyni. Eksponaty wystawione są w dwóch pomieszczeniach: dawnym skarbcu, w którym oglądać można gotycki wątek jednych z najstarszych ścian świątyni, wyeksponowany podczas prac konserwatorskich prowadzonych w 2012 r. oraz w kapitularzu, czyli dawnej sali posiedzeń kapituły kanoników, która zachowała się w oryginalnej formie z XVIII i XIX wieku. Do pomieszczeń obecnego skarbca kaliskiego sanktuarium prowadzą autentyczne, osiemnastowieczne schody pokryte dębowymi stopnicami.

W zabytkowych pomieszczeniach zgromadzone jest kilkaset eksponatów, jednak ze względu na względu zbyt małą powierzchnię, wyjątkowość i delikatność tkanin oraz bezpieczeństwo niektórych zbiorów w prezentowana jest tylko część kolekcji. Mimo to, na wystawie można zobaczyć m. in. oryginał słynnej księgi ,,Kodeks Kantora’’ z 1520 r. ufundowanej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Jana Łaskiego a także oryginalny gotycki obraz “Madonny od ognia” z 1424 roku, który jest najstarszym zabytkiem gotyckiego malarstwa tablicowego w Wielkopolsce. Najcenniejszym skarbem jest bez wątpienia romańska patena Mieszka III, zwana pateną kaliską uznawana skarb dziedzictwa narodowego, którą to wielkopolski książę ofiarował około 1193-1202 roku klasztorowi cystersów w Lądzie a najprawdopodobniej w 1819 roku po kasacie opactwa powróciła do Kalisza. Drugim największym skarbem i niezwykle cennym eksponatem jest gotycki kielich mszalny z 1363 roku, ofiarowany kaliskiej katedrze przez króla Kazimierza III Wielkiego, uznawany za najpiękniejszym ze wszystkich tzw. kielichów kazimierzowskich, ze względu na swoje wyjątkowe zdobiona. W gablotach prezentowane są kopie pateny oraz kielicha, oryginały ze względów na dużą wartość i ich bezpieczeństwo przechowywane są w innym miejscu, niedostępnym dla turystów. Poza nimi na szczególną uwagę zasługują również późnogotycka monstrancja z lat 1510-1515 oraz kolekcja około 400 przepięknych, ręcznie tkanych i wyszywanych szaty liturgicznych z bogatą ornamentyką pochodzących ze zbiorów kaliskiej świątyni i datowanych na okres XV–XVIII wieku. Większość z nich przechowywanych jest w specjalnie do tego celu zaprojektowanych komodach a tylko pojedyncze prezentowane w gablotach.

Skarbiec w Kaliszu został otwarty i udostępniony do zwiedzania w 2014 roku. Uroczyste otwarcie poprzedziło poświęcenie skarbca w dn. 31 marca 2014 r. Obecnie jego zwiedzanie jest połączone z wizytą w położonym po sąsiedzku Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta mieszczące się w murach zabytkowej Baszty Dorotki.

Skarbiec w Kaliszu

Kalisz, plac Świętego Józefa 7, w sanktuarium św. Jóżefa Kaliszu,

Dokładną lokalizację miejsca: Skarbiec w Kaliszu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Skarbiec w Kaliszu to jedna z kilku wielkopolskich ekspozycji, która prezentuje cenne zbiory sztuki sakralnej, dodatkowo związanej z historią kaliskiego Kościoła.

Skarbiec w Kaliszu

romańska patena Mieszka III skarbiec w kaliszu
Skarbiec bazyliki sanktuarium świętego Józefa szaty liturgiczne
Skarbiec bazyliki sanktuarium świętego Józefa pastorał lipskich
skarbiec w kaliszu kielichy obraz szaty liturgiczne
Skarbiec bazyliki sanktuarium świętego Józefa szaty liturgiczne skarbiec w kaliszu
Skarbiec bazyliki sanktuarium świętego Józefa
3 / 5

Skarbiec sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu to miejsce, gdzie można z bliska zobaczyć liczące sobie kilkaset lat przedmioty i dzieła sztuki, które na stałe zapisały się w historii kaliskiej kolegiaty ale również miasta i regionu.

Skarbiec w Kaliszu
4 / 5

4 / 5

Zwiedzanie kaliskiego skarbca wymaga wcześniejszego kupna biletów wstępu. Cena biletów jest jednak symboliczna (kilka złotych za normalny bilet dla 1 osoby) a dodatkowo w ramach jednego biletu zwiedzimy również Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta

4 / 5

Jeżeli nie traficie akurat na wycieczkę, to z dużym prawdopodobieństwem będziecie mogli poznać to miejsce w bardzo wąskim gronie lub nawet indywidualnie.

4 / 5

Największą zaletą tego miejsca jest przewodnik, który doskonale zna miasto oraz jego historię a do tego ciekawie o nim opowiada. Dodatkowo poznanie każdego z prezentowanych eksponatów jest ułatwione za sprawą opisania ich na tabliczkach umieszczonych bezpośrednio przy nich. Kuleje jednak nieco oznakowanie dojścia i samego miejsca, bo za pierwszym razem niełatwo trafić do właściwych drzwi.

4 / 5

W okolicy znajdziecie wiele miejsc parkingowych, m. in. na Placu Świętego Józefa, ulicy Parczewskiego czy ulicy Niecałej. We wszystkich tych miejscach parkowanie jest płatne w dni robocze (Strefa Płatnego Parkowania) a w weekendy bezpłatne.

Standardowe zwiedzanie kaliskiego skarbca wraz z multimedialną ekspozycję w baszcie zajmuje około 50-60 minut.

Choć prezentowane w skarbcu zbiory zapewne niezbyt zaciekawią najmłodszych, całość oferty (zwiedzanie połączone z centrum baśni) jak najbardziej jest odpowiednia dla dzieci minimum 5-letnich.

Zarówno skarbiec w Kaliszu jak i zwiedzana razem z nim Baszta Dorotka ze względów konstrukcyjnych nie jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aby wejść do wnętrz przykościelnego skarbca trzeba pokonać schody (kilkadziesiąt drewnianych stopni).

  • jeden z najcenniejszych zbiorów sztuki sakralnej w Wielkopolsce,
  • zlokalizowany w zabytkowych pomieszczeniach kaliskiego sanktuarium św. Józefa,
  • kilkaset zgromadzonych eksponatów, dodatkowo związanych z kaliską kolegiatą,
  • bogata kolekcja szat liturgicznych, uznawana za jedną z najbardziej wartościowych w kraju,
  • zwiedzanie połączone ze zwiedzaniem położonej po sąsiedzku Baszty Dorotki i mieszczącego się w niej Centrum Legend i Baśni,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • niewielka powierzchnia ekspozycyjna, ograniczająca możliwość prezentacji większej ilości zbiorów,
  • najcenniejsze i najbardziej znane eksponaty ze względów bezpieczeństwa nie są wystawione na ekspozycji, w zamian wystawiono ich wierne kopie,

Ekspozycja kaliskiego skarbca w sanktuarium św. Józefa została w 2014 roku nagrodzona wyróżnieniem za projekt konserwatorski: Skarbiec Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Od lamusa do muzeum, w XXXV edycji Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014, który jest jedną z najbardziej cenionych i prestiżowych nagród muzealnych w kraju.

 

Skarbiec w Kaliszu

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 18 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl