Śródmieście w Bydgoszczy (Nowe Miasto)
Śródmieście w Bydgoszczy to dzielnica tak wyjątkowa architektoniczne, że można odnieść wrażenie przeniesienia się w czasie o jakiejś 100 lat. Można je podzielić na dwa obszary: Stare Miasto (które opisałem w osobnym opisie) oraz Nowe Miasto, czyli obszar Śródmieścia umownie znajdujący się na północ od Brdy. To właśnie Nowe Miasto chciałabym dla Was przybliżyć w tym właśnie wpisie.
Śródmieście w Bydgoszczy, a jak wspomniałem już dokładnie Nowe Miasto to dzielnica, która zaczęła powstawać w 2 połowie XIX wieku, kiedy to w Bydgoszczy oddano do użytku dworzec kolejowy, położony właśnie na lewym brzegu Brdy. Wtedy to zaczął się intensywny rozrost miasta, dodatkowo prężnie działał bydgoski przemysł i handel, który powodował że tutejsza ludność szybko się bogaciła. Właśnie dzięki połączeniu tych dwóch aspektów, nastąpił intensywny i okazały architektonicznie rozrost Nowego Miasta w bydgoskim Śródmieściu. Niemal wszystkie budynki w Nowym Mieście powstały w ciągu 50 lat. Znajdują się tutaj zarówno wolnostojące wille, wielkomiejskie kamienice z licznymi maszkaronami oraz liczne mniej okazałe, choć nadal stylowe kamienice mieszczańskie oraz budynki oświatowe i administracyjne, które również zachwycają formą.
Główną ulicą Nowego Miasta, która dzieli północne Śródmieście w Bydgoszczy na dwie części jest ulica Gdańska. To ona jest umowną granicą między częścią zachodnią, bardziej przemysłową i związaną z koleją oraz częścią wschodnią, urządzoną w stylu miast-ogrodów, dzięki czemu znajdziemy tutaj zdecydowanie więcej terenów zielonych, wkomponowanych w układ urbanistyczny. To właśnie na wschód od ul Gdańskiej znajdziemy parki (w tym Park im. Kazimierza Wielkiego), bulwary, skwery i zielone aleje, których po drugiej stronie ulicy jest zdecydowanie mniej. Niemniej obie części Nowe Miasta to niepowtarzalny i ogromny obszar architektonicznego kunsztu i odzwierciedlenia minionej epoki. Dla osób kochających architekturę, Śródmieście w Bydgoszczy to niewyczerpane źródło inspiracji, a dla wszystkich pozostałych to dzielnica, dzięki której możemy przenieść się w czasie do przełomu XIX i XX wieku i zachwycać się filozofią rozwoju i ukształtowania ówczesnych miast oraz dbałością właścicieli kamienic o ich styl i wygląd. Niewątpliwie jedna z pereł, jeżeli chodzi o reprezentacyjne dzielnice w naszym kraju!
Śródmieście w Bydgoszczy (Nowe Miasto)
Konkrety
lokalizacja
centralna dzielnica miasta
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Śródmieście w Bydgoszczy, zarówno Stare Miasto jak i Nowe Miasto to niepowtarzalne miejsca na mapie miasta, regionu a nawet kraju. Mnogość zabytków, jakość architektoniczna oraz wartość historyczna wyróżnia to miejsce na tle innych.
Galeria
Śródmieście w Bydgoszczy (Nowe Miasto)
Moim zdaniem
Stare Miasto w Bydgoszczy to pozycja obowiązkowa, jednak Nowe Miasto również warte jest tego by poświęcić mu swój czas. Smaczki architektoniczne, okazałe parki doskonale wkomponowane w otaczające je reprezentacyjne kamienice oraz wąskie uliczki, wzdłuż których znajdziemy wiele stylowych budynków to magiczna dzielnica, dosłownie przenosząca w czasie.
Ranking
ceny
Bez opłat.
ilość turystów
Większość ruchu turystycznego skupia się na Starym Mieście, które jest najbardziej reprezentacyjne. Dzięki temu na Nowym Mieście, również pięknym i ciekawym turystów jest mniej.
przygotowanie
Nie można oczekiwać, że każda z setek kamieniczek będzie opisana tabliczką informacyjną, warto jednak odnotować, ze miejsca szczególnie ciekawe posiadają tablice informujące turystów o miejscu, gdzie się obecnie znajdują. Doskonałym uzupełnieniem są materiały informacyjne, które można dostać w Bydgoskim Centrum Informacji.
Praktyczne info
parking
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz. Dodatkowo można zaparkować na dużym, choć płatnym parkingu przy bydgoskiej Operze. Na Nowym Mieście znajdziemy również wiele miejsc do zaparkowania, należy jednak pamiętać że jest to Strefa Płatnego Parkowania.
potrzebny czas
Po Nowym Mieście można spacerować godzinami, jednak trzeba być zainteresowanym architekturą i zafascynowany miastami z czasów Belle Epoque. Dla większości jedno lub dwu godzinny spacer po tej dzielnicy Bydgoszczy będzie wystarczający by zobaczyć najciekawsze jej miejsca. Stare Miasto opisałem w osobnym opisie, który znajdziecie tutaj.
sugerowany wiek
Dla każdego, choć przyznajmy uczciwie, że małe dzieci mogą się nudzić na Nowym Mieście. Dla nich architektura jeszcze nie istnieje:)
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność architektoniczna Nowego Miasta,
- prawdziwie reprezentacyjna dzielnica miasta,
- Nowe Miasto zdecydowanie mniej “oblegane” przez turystów,
- jedne z pereł wśród dzielnic reprezentacyjnych polskich miast,
słabsze strony
- mniej ukierunkowana turystycznie, przez co mniej jest informacji turystycznej i bardziej widać życie codzienne Bydgoszczan,
- wiele budynków o dużej wartości estetycznej niestety jest nie zachwyca swoim stanem i wyglądem, spowodowane jest to zapewne tym, że są w prywatnych rękach niekoniecznie chętnych do ponoszenia kosztów dla poprawy estetyki i odbioru dzielnicy,
- rozmiar dzielnicy, który wymaga przygotowania sobie miejsc wartych zobaczenia wcześniej i uniknięcia pominięcia któregoś z nich
Podpowiedź kierunkowo.pl
Całe Śródmieście w Bydgoszczy to rozległy teren a Nowe Miasto to niewątpliwie jego największy obszar. By nie włóczyć się bez celu w poszukiwaniu perełek, warto zaopatrzyć się w przewodnik po tej dzielny Bydgoszczy. Bez problemu i całkowicie za darmo dostaniecie je w Punktach Informacji Turystycznej.
Śródmieście w Bydgoszczy (Nowe Miasto)
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!