palatium w Poznaniu

Szklane palatium w Poznaniu

Palatium w Poznaniu było najprawdopodobniej pierwszym w Polsce pałacem książęcym a potem i królewskim! Zostało ono wzniesione w X wieku na poznańskim Ostrowie Tumskim, co udało się potwierdzić dopiero na początku XXI wieku, podczas wieloletnich badań archeologicznych. Obecnie na miejscu dawnego palatium znajduje się kościół NMP in Summo, przez co nie było możliwości przebadania i ukazania całego palatium. Między innymi w związku z tym zdecydowano o wykonaniu szklanej instalacji, która miałaby odwzorowywać wielkość i układ dawnego królewskiego pałacu. Została ona wytyczona na podstawie odkrytych podczas badań reliktów budowli.

Ciekawostką jest fakt, że palatium w Poznaniu było największą kamienną budowlą X-wiecznej Polski! Palatium znajdowało się w centralnej części grodu i było ono najbardziej okazałym jego budynkiem. W piętrowym palatium znajdowało się mieszkanie królewskie, sala reprezentacyjna, skarbczyk oraz pomieszczenie kancelaryjne. Bezpośrednio do palatium przylegała pałacowa kaplica (prawdopodobnie pierwsza świątynia chrześcijańska w Polsce), w której według przypuszczeń mogła zostać pochowana jej fundatorka, księżna Dobrawa lub biskup Jordan, a no wskazywać może odkrycie komory grobowej pod posadzką ołtarza. Warto tutaj odnotować również przypuszczenie, że to właśnie kaplica pałacowa w Poznaniu mogła być miejscem chrztu Polski. Dodatkowo z drugiej strony pałacu, przylegała do niego niewielka, choć na co wskazują badania, zaawansowana jak na tamte czasy pracowania złotnicza.

Relikty palatium zalegają obecnie około 1,5 metra pod ziemią i niemożliwe okazało się ich odsłonięcie i wyeksponowanie na stałe, z racji ryzyka naruszenia konstrukcji kościoła NMP. W związku z tym zdecydowano się wykonać przestrzenną ekspozycję, która ma dać nam wyobrażenie o wielkości pałacu pierwszych władców Polski. Ekspozycja została wykonana ze szkła, imitującego kamienny mur i przebiega ona po śladzie odkrytych i przebadanych reliktów. Dodatkową ciekawostką jest podświetlenie instalacji w czasie nocy. Miejsce, w którym stała pracownia złotnicza zostało wyeksponowane drewnianą posadzką.

Szklane palatium w Poznaniu

Poznań, ul. Ostrów Tumski 17, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła NMP in Summo

Dokładną lokalizację miejsca: Szklane palatium w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Palatium w Poznaniu to miejsce bez wątpienia miejsce unikatowe! To właśnie w tym miejscu stanął pierwszy w Polsce pałac książęcy a potem królewski, to tutaj stanęła również pierwsza w Polsce świątynia chrześcijańska w której być może dokonał się chrzest Polski. Miejsce niepowtarzalne a obecnie należycie wyeksponowane.

Szklane palatium w Poznaniu

palatium w Poznaniu
palatium w Poznaniu ostrów tumski w poznaniu
palatium w Poznaniu
3 / 5

Za unikalnością miejsca nie idzie w parze unikalność formy jego przedstawienia. I choć szklana instalacja biegnąca po śladzie palatium w Poznaniu jest poprawną i godną miejsca ekspozycją, każdy z nas chciałby się dowiedzieć i zobaczyć więcej. Niemniej warto zobaczyć ze względu na jej niepowtarzalność.

Szklane palatium w Poznaniu
4 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4 / 5

Miejsce chętnie odwiedzane przez turystów jednak nie musimy obawiać się tłumu.

3 / 5

Za mało by dać wyższą ocenę. Instalacja powinna być uzupełniona tablicą informacyjną, która opowiedziałaby resztę historii tego miejsca. Podobno we wnętrzu kościoła NMP ma być ekspozycja temu poświęcona, jednak póki co nie jest ona dostępna.

4 / 5

Darmowy parking na kilkanaście miejsc znajduje się tuż pod katedrą na ul. Ostrów Tumski. Większy ale i płatny parking znajduje się na ul. Dziekańskiej.

Zobaczenie szklanej instalacji w miejscu palatium w Poznaniu to kwestia kilku minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • historia miejsca,
  • efektowne nocne podświetlenie,
  • mało bardziej szczegółowych informacji na miejscu,

Palatium w Poznaniu ma być również wyeksponowane w kościele NMP, na chwilę obecną prace jeszcze nadal trwają.

Szklane palatium w Poznaniu

Wpis opublikowano: 21 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 28 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl