Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem śmiełów żerków wielkopolska

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem

Rozległy obszar rozciągający się pomiędzy Miłosławem, Czeszewem i Żerkowem w południowej części centralnej Wielkopolski, to jeden z najbardziej cennych i zróżnicowanych przyrodniczo obszarów Wielkopolski. Przyrodnicza wyjątkowość oraz wartość historyczna i kulturowa tego obszaru były podstawą do ustanowienia na tym terenie w 1994 roku Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. W ten sposób chroniona jest wyjątkowo urozmaicona rzeźba terenu, bogate i ciekawe zbiorowiska roślinne, liczne gatunki i roślin i zwierząt, a także wartości kulturowe i historyczne, związane z bogatą przeszłością tego regionu. Jego najbardziej malowniczą częścią jest położoną w okolicach Żerkowa, Śmiełowa i Brzóstkowa – Szwajcaria Żerkowska. Oprócz tego, że jest ona częścią parku krajobrazowego, jest ona również Obszarem Chronionego Krajobrazu Szwajcaria Żerkowska. Tereny te zawdzięczają swoją sławę nie tylko pagórkowatemu krajobrazowi ale również wodolecznictwu, kąpielom wodnym u gorących źródeł Czeszewa (szczególnie popularne na przełomie XIX-XX wieku, obecnie już niepraktykowane) czy wizytom na tych ziemiach wybitnych osobistości swoich czasów, m. in. artystów, polityków czy wojskowych, którzy chętnie przyjeżdżali do tutejszych majątków i pałaców.

To właśnie w sercu Szwajcarii Żerkowskiej wznosi się pagór morenowy tzw. Wał Żerkowski z najwyższymi wzniesieniami w okolicy – Łysą Górą (161 m n.p.m.) i Górą Żerkowską (155 m n.p.m.), będący najbardziej charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu. Jednym z najdogodniejszych punktów widokowych na obszarze Szwajcarii Żerkowskiej jest punkt i platforma widokowa nad Brzóstkowem, zlokalizowany na północnych zboczach Łysej Góry. Możemy podziwiać z niego najbardziej zachwycające widoki na odległe lasy, wsie, pola, mokradła czy zabytki w tym wyróżniający się na horyzoncie neoklasycystyczny kościół w Brzóstkowie czy jeden z najpiękniejszych pałaców Wielkopolski – pałac w Śmiełowie. Wprawne oko przy dobrej pogodzie wypatrzy również oddalone o ponad 25 km opactwo w Lądzie czy położone nieco bliżej (ok. 13 km) przepiękne Pyzdry! Pod urokiem tych okolic był sam Mickiewicz, który przez 3 tygodnie mieszkał w Śmiełowie. Być może później, wspominając w myślach malowniczą Szwajcarię Żerkowską, spisywał słowa inwokacji do Pana Tadeusza “Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych (…) Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem, Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem…

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem

przy drodze Żerków-Śmiełów, północe zbocze Łysej Góry za skrają lasu

Dokładną lokalizację miejsca: Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Szwajcaria Żerkowska to jedna z kilku wielkopolskich “Szwajcarii”, obok np. Szwajcarii Chodzieskiej czy Czarnkowskiej, które swoim ukształtowaniem wyróżniają się na tle z reguły płaskiej jak stół Wielkopolski. Wyróżnikiem tego miejsca na tle innych pofałdowanych regionów w Wielkopolsce jest ciekawa przyroda oraz wyjątkowa historia!

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem kościół
Szwajcaria żerkowska pałac w śmiełowie widziany z punktu widokowego na szwajcarię żerkowską
Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem kościół wieża kościoła
Punkt widokowy nad Brzóstkowem żerków śmiełów platforma widokowa podest wielkopolska
żerkowsko-czeszewski park krajobrazowy śmiełów widok
wiata piknikowa altana platforma widokowa żerków brzóstków
4 / 5

Szwajcaria Żerkowska to miejsce, którego nie można ominąć poznając te okolice Wielkopolski. To nie tylko malownicze krajobrazy, piękne widoki, sielska atmosfera, leniwie płynący czas ale również wiele dróg rowerowych, wyjątkowa przyroda i unikalna historia! Gwarantuje Wam, że nie będziecie się tutaj nudzić!

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem
4.7 / 5

5 / 5

Wejście na platformę widokową nad Brzóstkowem, z której będziecie mogli zobaczyć jeden z najpiękniejszych krajobrazów Szwajcarii Żerkowskiej jest bezpłatny.

4.5 / 5

Nieliczni turyści na pewno nie popsują Wam delektowania się tym miejscem w ciszy i spokoju.

4.5 / 5

Na miejscu jest zadaszona altana, tablica informacyjna ze wskazaniem najważniejszych miejsc na widnokręgu, ławki i pomost widokowy, pozwalający nam podziwiać widok z poziomu kilku metrów ponad terenem. Mały minus za brak lepszego oznaczenia miejsca przy drodze oraz niedociągnięcia w utrzymaniu obiektów (brak bieżących napraw uszkodzeń) co niestety jest normą w tego typu miejscach…

5 / 5

Na poboczu drogi, przebiegającej tuż przy punkcie widokowym znajduje się utwardzony i bezpłatny parking na kilka samochodów a nawet autobus (asfaltowa zatoczka).

Odwiedzając punkt widokowy nad Brzóstkowem, warto zatrzymać się tutaj na minimum ok. 10-15 minut. Na pewno w takim miejscu kawa czy herbata w zestawie z podróżną przekąską będą smakowały wyjątkowo.

Dla każdego.

Z parkingu na polanę widokową prowadzi kilka betonowych schodów, które mogą sprawić odrobinę trudności osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim czy rodzicom z wózkiem dziecięcym. Podobnie sprawa ma się z wejściem na drewnianą platformę widokową, która również ma kilka drewnianych schodów, prowadzących na drewniany balkon widokowy.

  • piękny i rozległy widok,
  • wyjątkowe okoliczności przyrody,
  • spokojna i cicha okolica, bez tłumów turystów
  • położenie blisko innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • parking, altana, pomost widokowy
  • niewielki bałagan, głównie pod altaną, który niestety jest zasługą odwiedzających to miejsce…

Warto zabrać w to miejsce lornetkę, jeżeli macie ochotę przyjrzeć się wszystkim zabytkom widocznym z tego punktu widokowego.

Szwajcaria Żerkowska. Punkt widokowy nad Brzóstkowem

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 1 września 2023, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl