Twierdza Srebrna Góra
Gratka dla miłośników fortyfikacji i niesamowita atrakcja dla wszystkich pozostałych – oto Twierdza Srebrna Góra! Ta niesamowita budowla górująca nad Srebrną Górą powstała w 2. połowie XVIII wieku i na tamte czasy była jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji tego typu w Europie! Obecnie udostępniona do zwiedzania, oferująca bardzo bogatą ofertę turystyczną, która dopasowana została również do potrzeb i oczekiwań dzieci, które razem ze swoim rodzicami lub kolegami przeżyją tutaj niesamowitą przygodę!
Krótko o historii twierdzy. Ja wspomniałem wcześniej, powstała w 2. połowie XVIII wieku za czasów panowania króla Fryderyka II Wielkiego, który w oczach swoich rodaków zasłużył na przydomek “Wielki”, natomiast dla Polaków, jest postacią delikatnie mówiąc “negatywną”, gdyż przyczynił się walnie do jednego z rozbiorów Polski w 1772 roku. Budowa twierdzy trwała 12 lat, mimo tego że zaangażowane w nią było ponad 4000 robotników. Po ukończeniu budowy, Twierdza w Srebrnej Górze stałą się jedną z najnowocześniejszych tego typu warowni w Europie. Po za unikalnymi jak na tamte czasy rozwiązaniami technicznymi, warownia wyróżniała się również wielkością, w skład której wchodziło 6 fortów oraz imponujący Donjon (czyt. donżon). Dzięki swoim rozmiarom do dzisiaj zaliczana jest do największych górskich warowni na Starym Kontynencie! By jeszcze bardziej uświadomić Wam wielkość całej Twierdzy podam dwie najważniejsze liczby: długość to 3 kilometry a powierzchnia to około 100 ha (czyli ponad 140 boisk piłkarskich)! Do zwiedzania obecnie udostępnione jest niestety jedynie około 10% całej fortyfikacji, możemy zobaczyć za to najbardziej i imponujące bastiony Twierdzy.
Dzięki innowacyjnej myśli twórców projektu Twierdzy, była ona po pierwsze nie do zdobycia w swoich czasach (choć atakowana była jedynie 1 raz) ale również samowystarczalna oraz przygotowana na długotrwałe oblężenie. Poza ogromnymi magazynami, niezliczonymi kazamatami dla załogi Twierdzy, imponującej zbrojowni, własnego szpitala i własnych ujęć wody (studnie drążone ręcznie w litej skale na głębokość nawet ponad 50 metrów), Twierdza posiadała nawet własny browar, który co prawda, wytwarzał “piwko 1,5%”, ale za to serwowane żołnierzom codziennie! Dzięki temu wszystkiemu oraz dodatkowo hodowli zwierząt w warowni, mogła ona wytrzymać nawet kilkumiesięczne oblężenie!
Twierdza Srebrna Góra to dzisiaj niezwykła atrakcja turystyczna. Sam obiekt jest imponujący ale w parze z jego unikalnością i wielkością idzie doskonale przygotowana oferta turystyczna, wydarzenia towarzyszące oraz niezwykły klimat, tworzony przez samych oprowadzających! Po kazamatach i zakamarkach Twierdzy oprowadza nas przewodnik, ubrany w strój pruskiego żołnierza z epoki świetności Twierdzy, który swoją wiedzą i znajomością obiektu oraz historii, doskonale przedstawia i dopełnia to co możemy zobaczyć! Zwiedzanie nie ogranicza się jedynie do omawiania interesującej ekspozycji ale podczas niego możemy również doświadczyć pokazu wiekowej broni palnej – niezapomniane przeżycie!
Twierdza Srebrna Góra
Konkrety
lokalizacja
Kręta 4, Srebrna Góra
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Twierdza Srebrna Góra to jedna z największych warowni górskich w Europie a dodatkowo niezwykle innowacyjna budowla jak na swoje czasy. Jej wielkość oraz potęgę techniczną (mimo udostępnienia jedynie około 10% warowni) widać gołym okiem w każdym miejscu. Niezwykłe miejsce na mapie Dolnego Śląska ale i Polski!
Galeria
Twierdza Srebrna Góra
Moim zdaniem
Bez chwili zastanowienia – zobacz koniecznie! Niezwykłe miejsce z niezwykłą historią i z niezwykłymi ludźmi, który oprowadzają po warowni, przybliżając jej historię nie z obowiązku a z pasji! Doskonałe miejsce do odwiedzenia dla każdego i jestem pewien, że każdy będzie co najmniej zafascynowany tym miejscem.
Ranking
ceny
Jedyny minus tego miejsca – ceny. Nie należą do najwyższych, ale nie są również najtańsze. Szczególnie to widać przy wejściu całą rodziną, choć trzeba przyznać, że są również bilety rodzinne.
ilość turystów
Życzę by były tam tłumy, bo miejsce jest tego warte ale na razie turystów jest w sam raz!
przygotowanie
Doskonała robota! Przykład dla innych, ponieważ jest tutaj wszystko co potrzeba, by turysta czuł się zaopiekowany i mógł nasycić się tym miejscem!
Praktyczne info
parking
Dwa spore płatne parkingi u podnóża Twierdzy, przy drodze wojewódzkiej nr 385. Niestety są to parkingi prywatne i drogie (10 zł za postój).
potrzebny czas
Zwiedzanie wnętrz twierdzy trwa ponad 1 godzinę. Dodatkowo warto zarezerwować sobie czas na podejście i zejście z twierdzy (15 minut w każdą stronę), kilka minut na zakup biletów oraz dodatkowe 30 minut na oczekiwanie za wejściem z przewodnikiem na Twierdzę oraz wejście na punkt widokowy w koronie Donjonu.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dostępny dla każdego. Dla osób, które nie są w stanie pokonać podejścia (np. osoby niepełnosprawne, kobiety w ciąży) umożliwiony został podjazd samochodem pod mury Twierdzy, po wcześniejszym uzgodnieniu z obsługą Twierdzy. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej warowni.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność,
- majestatyczność Twierdzy,
- oferta dla turystów,
- atrakcje i wydarzenia towarzyszące,
- dodatkowe atrakcje dla dzieci,
- doskonali przewodnicy,
- ciągłe prace remontowe, dzięki którym stale poszerza się oferta turystyczna
- dogodne umiejscowienie dużych parkingów,
- doskonały punkt widokowy na koronie Donjonu,
słabsze strony
- ceny biletów za wejście oraz parking u podnóża twierdzy,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Twierdza Srebrna Góra wchodzi w skład Turystycznej Trzynastki, czyli grupy zrzeszającej kilkanaście atrakcji Ziemi Kłodzkiej, Wałbrzyskiej i Gór Sowich. Dzięki temu, kupując bilet w Twierdzy zyskujesz rabat na zakup bilety w innych atrakcjach regionu, np. Zamku Książ, Zamku Grodno, Kopalni Złota w Złotym Stoku, Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie czy Sztolni Walimskich. Inicjatywa godna pochwały!
Twierdza Srebrna Góra
Poznajcie miejsca w okolicy!
Dowiedź się więcej o samej Twierdzy Srebrna Góra ale i najbliższej okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!