Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska to trochę mylna nazwa charakterystycznego układu architektonicznego, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt budynków znajdujących się nad samym kanałem lub bezpośrednio z nim sąsiadujących. Oczywiście otoczenie (m. in. kanał Młynówka, Wyspa Młyńska) i położenie tuż nad kanałem z licznymi kładkami może przywoływać skojarzenia z pomnikową włoską Wenecją, jednak to porównanie nie do końca trafione.
Bydgoska Wenecja to przede wszystkim bardzo zróżnicowana i nieregularna zabudowa zlokalizowana tuż na Młynówką. Charakteryzuje się ona dużym zróżnicowaniem niemal w każdym aspekcie, ponieważ możemy tutaj oglądać budynki odrestaurowane jak i te zapomniane; budynki mieszkalne i przemysłowe; obiekty o prostej bryle i budowie oraz takie które cechują się większym urozmaiceniem architektonicznym. Cechą charakterystyczną każdego z budynków jest bezpośrednia bliskość rzeki, która dopiero w 2002 roku została zaburzona poprzez wykonanie nabrzeża – Bulwarów Weneckich, który został niejako wciśnięty między budynki a lustro wody.
Obecnie Wenecja Bydgoska staje się ciekawostką turystyczną, która z czasem pięknieje w związku z remontem pojedynczych budynków. Dzisiaj znajdziemy tutaj wiele restauracji oraz obiektów handlowych, które trzeba przyznać, że są pięknie zlokalizowane. Na obszarze Wenecji znajdziemy również Magiczne Schody, które możecie poznać w osobnym wpisie.
Wenecja Bydgoska
Konkrety
lokalizacja
Bydgoszcz, ulice: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek, Poznańska, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego.
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Wenecja Bydgoska to miejsce pełne urokliwości oraz niepowtarzalnej urody. Dla wielu jednak będzie ono podobne do innych poprzecinanych kanałami miast w Polsce. Mi bardzo przypomina Kalisz, choć muszę przyznać, że Bydgoska Wenecja wydaje się dłuższa i bardziej urozmaicona.
Galeria
Wenecja Bydgoska
Moim zdaniem
Spacer brzegiem Młynówki i wrażenia, które mamy mijając charakterystyczne budynki nie powodują, że przenosimy się w czasie czy przestrzeni… Niestety ogólny odbiór psuje wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia, choć pod wieloma można naprawdę się zachwycić. Dla większości będzie to miejsce bez „wow”…
Ranking
ceny
Spacer po Wenecji Bydgoskiej nie wiąże się z opłatami.
ilość turystów
Teren jest dosyć rozległy dlatego nie mijamy tłumów, choć są miejsca gdzie bywa tłoczniej.
przygotowanie
Niestety nie ma co liczyć na to że poznacie Bydgoską Wenecję i jej poszczególne budynki na miejscu. Informacja turystyczna jest uboga jeżeli chodzi o Bydgoską Wenecję.
Praktyczne info
parking
Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.
potrzebny czas
Spacer wzdłuż Młynówki, nad którą mieszczą się budynki Wenecji Bydgoskiej to kwestia 15-20 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalna architektura, w większości poprzemysłowa zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kanału Młynówka,
- bliskość innych ciekawych miejsc na mapie Bydgoszczy,
- wiele restauracji i obiektów handlowych, mieszczących się budynkach tworzących Wenecję Bydgoską
słabsze strony
- Wenecja Bydgoska jest słabo oznaczona oraz nie błyszczy jeżeli chodzi o informację turystyczną,
- wiele budynków wymaga remontu, przez co psują ogólne wrażenie tego miejsca
Podpowiedź kierunkowo.pl
Kiedy spacerujecie Bydgoską Wenecją warto zwrócić uwagę na budynki, będące niemal perłami architektury: dawna farbiarnia Wilhelma Koppa (ul. Świętej Trójcy 4-6), dawna rafineria spirytusu Augusta Frankego (ul. Czartoryskiego) oraz wyremontowany budynek warzelni piwa (ul. Poznańska 8), gdzie możecie również i dzisiaj skosztować kufla tutejszego złocistego napoju.
Wenecja Bydgoska
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!