Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska to trochę mylna nazwa charakterystycznego układu architektonicznego, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt budynków znajdujących się nad samym kanałem lub bezpośrednio z nim sąsiadujących. Oczywiście otoczenie (m. in. kanał Młynówka, Wyspa Młyńska) i położenie tuż nad kanałem z licznymi kładkami może przywoływać skojarzenia z pomnikową włoską Wenecją, jednak to porównanie nie do końca trafione.

Bydgoska Wenecja to przede wszystkim bardzo zróżnicowana i nieregularna zabudowa zlokalizowana tuż na Młynówką. Charakteryzuje się ona dużym zróżnicowaniem niemal w każdym aspekcie, ponieważ możemy tutaj oglądać budynki odrestaurowane jak i te zapomniane; budynki mieszkalne i przemysłowe; obiekty o prostej bryle i budowie oraz takie które cechują się większym urozmaiceniem architektonicznym. Cechą charakterystyczną każdego z budynków jest bezpośrednia bliskość rzeki, która dopiero w 2002 roku została zaburzona poprzez wykonanie nabrzeża – Bulwarów Weneckich, który został niejako wciśnięty między budynki a lustro wody.

Obecnie Wenecja Bydgoska staje się ciekawostką turystyczną, która z czasem pięknieje w związku z remontem pojedynczych budynków. Dzisiaj znajdziemy tutaj wiele restauracji oraz obiektów handlowych, które trzeba przyznać, że są pięknie zlokalizowane. Na obszarze Wenecji znajdziemy również Magiczne Schody, które możecie poznać w osobnym wpisie.

Wenecja Bydgoska

Bydgoszcz, ulice: Przyrzecze, Długa, Wełniany Rynek, Poznańska, Świętej Trójcy oraz Czartoryskiego.

Dokładną lokalizację miejsca: Wenecja Bydgoska, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wenecja Bydgoska to miejsce pełne urokliwości oraz niepowtarzalnej urody. Dla wielu jednak będzie ono podobne do innych poprzecinanych kanałami miast w Polsce. Mi bardzo przypomina Kalisz, choć muszę przyznać, że  Bydgoska Wenecja wydaje się dłuższa i bardziej urozmaicona.

Wenecja Bydgoska

Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska
Wenecja Bydgoska
magiczne schodki w bydgoszczy bydgoszcz w jeden dzień atrakcje w bydgoszczy
magiczne schodki w bydgoszczy
2 / 5

Spacer brzegiem Młynówki i wrażenia, które mamy mijając charakterystyczne budynki nie powodują, że przenosimy się w czasie czy przestrzeni… Niestety ogólny odbiór psuje wiele budynków, których stan pozostawia wiele do życzenia, choć pod wieloma można naprawdę się zachwycić. Dla większości będzie to miejsce bez “wow”…

Wenecja Bydgoska
3.5 / 5

5 / 5

Spacer po Wenecji Bydgoskiej nie wiąże się z opłatami.

3.5 / 5

Teren jest dosyć rozległy dlatego nie mijamy tłumów, choć są miejsca gdzie bywa tłoczniej.

2 / 5

Niestety nie ma co liczyć na to że poznacie Bydgoską Wenecję i jej poszczególne budynki na miejscu. Informacja turystyczna jest uboga jeżeli chodzi o Bydgoską Wenecję.

4.5 / 5

Nowoczesny (płatny) parking przy ul. Jana Kazimierza oraz darmowy, choć często przepełniony parking przy Urzędzie Miasta (ul. Grudziądzka) są wystarczającą bazą parkingową dla turystów odwiedzających Bydgoszcz.

Spacer wzdłuż Młynówki, nad którą mieszczą się budynki Wenecji Bydgoskiej to kwestia 15-20 minut.

Dla każdego.

Dla każdego.

  • unikalna architektura, w większości poprzemysłowa zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie kanału Młynówka,
  • bliskość innych ciekawych miejsc na mapie Bydgoszczy,
  • wiele restauracji i obiektów handlowych, mieszczących się budynkach tworzących Wenecję Bydgoską
  • Wenecja Bydgoska jest słabo oznaczona oraz nie błyszczy jeżeli chodzi o informację turystyczną,
  • wiele budynków wymaga remontu, przez co psują ogólne wrażenie tego miejsca

Kiedy spacerujecie Bydgoską Wenecją warto zwrócić uwagę na budynki, będące niemal perłami architektury:  dawna farbiarnia Wilhelma Koppa (ul. Świętej Trójcy 4-6), dawna rafineria spirytusu Augusta Frankego (ul. Czartoryskiego) oraz wyremontowany budynek warzelni piwa (ul. Poznańska 8), gdzie możecie również i dzisiaj skosztować kufla tutejszego złocistego napoju.

Wenecja Bydgoska

Wpis opublikowano: 30 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl