
Wiatrak w Krzywiniu
Wiatrak w Krzywiniu to młyn wietrzny, liczący sobie już ponad 320 lat! Dawnej w Krzywiniu stały 3 wiatraki koźlaki, spośród których do dzisiaj dotrwały dwa z nich. Jeden z nich, stojący przy ulicy Bojanowskiego wzniesiono w 1698 roku a w ostatnich latach gruntownie odrestaurowano, dzięki czemu odzyskał dawny blask i ponownie stał się ciekawym miejscem na mapie Krzywinia. Tym bardziej, że wraz z remontem wiatraka zadbano również o jego otoczenie, gdzie utworzono przestrzeń rekreacyjną. Przy wiatraku pojawił się niewielki amfiteatr, miejsce na ognisko oraz budynek socjalny z salką dydaktyczną. Dzięki takiem zagospodarowaniu terenu wokół wiatraka, miejsce to jest wręcz stworzone do organizacji spotkań, biesiad czy zajęć dydaktycznych „pod chmurką”.
Sam wiatrak to klasyczny wiatrak typu koźlak, których w okolicy Leszna stało dawniej bardzo wiele. W jego wnętrzach częściowo zachowało się dawne wyposażenie młyna wietrznego. Udostępnienie wnętrz wiatraka jak i całego obiektu możliwe jest po wcześniejszym kontakcie z opiekunem (szczegóły na stronie internetowej Gminy Krzywiń).
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Wiatrak w Krzywiniu
Lokalizacja miejsca „Wiatrak w Krzywiniu”: Krzywiń, ul. Edmunda Bojanowskiego 4. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Wiatrak w Krzywiniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Drewniany wiatrak w Krzywiniu to jeden z kilkunastu wiatraków w okolicy Leszna i jeden z setek, które przetrwały do naszych czasów w całym kraju. Na pewno wyróżnia się tym, w jaki sposób został odnowiony i jak zagospodarowano teren wokół niego, jednak to za mało by wyróżnić go bardziej niż jako jeden z wielu.
Pod wiatrak w Krzywiniu dotrą Ci, których interesuje sam dawny młyn wietrzny lub wydarzenia, organizowane na terenie wokół niego. Dla wielu, niestety nie będzie on żadną szczególną atrakcją…
Galeria zdjęć
Wiatrak w Krzywiniu

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Wejście na teren wokół wiatraka i zobaczenie koźlaka z bliska nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 4.5/5
Wiatrak w Krzywiniu nie jest szczególnie popularnym miejscem wśród turystów, dlatego zapewne będziecie tutaj sami lub tylko w towarzystwie miejscowych.
Przygotowanie – 1.5/5
Brak elementów informacji turystycznej czy zaplecza turystycznego dedykowanego dla turystów. Jedyne plusy za tabliczkę „zabytek”, tabliczkę z numerem młynu wietrznego oraz ławki w amfiteatrze, gdzie można chwilę odpocząć.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Wiatrak w Krzywiniu
Parking – 4.5/5
Przy wiatraku znajduje się utwardzony, bezpłatny parking na około 5 samochodów. Szkoda, że wykorzystywany jest przez miejscowych, co powoduje że przyjezdni nie mogą na nim zaparkować…
Potrzebny czas
Do 10 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Dla każdego.
Drugi z krzywińskich wiatraków znajduje się na tyłach miejscowego cmentarza, pomiędzy ulicami: Dezyderego Chłapowskiego i Mostową.
Plusy i minusy
główne atuty
- odrestaurowany wiatrak, liczący ponad 320 lat,
- otoczenie wiatraka zagospodarowane jako przestrzeń rekreacyjną,
- bezpłatny i utwardzony parking pod samym wiatrakiem,
słabsze strony
- wiatrak zamknięty, by zobaczyć wnętrze trzeba się z wyprzedzeniem umówić,
- brak chociażby tablicy informacyjnej, która przybliżyła by historię wiatraka,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Tereny na południe od Poznania i okolice Leszna to niezwykle ciekawe tereny, które w wielu miejscach nadal czekają na odkrycie i docenienie przez podróżników. Poznajcie kilka moich wpisów z tych stron i przekonajcie się, jak bardzo jest tutaj ciekawie!
- Zamek w Rydzynie. Największy w Wielkopolsce!
- Muzeum Młynarstwa w Osiecznej. Wiatraki pełne historii!
- Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Historia zapisana w murach!
- Filmowe Soplicowo. Jedyny w Polsce skansen filmowy!
- a także opisów miejsc, które oznaczyłem dla Was tagiem #leszno i okolice
Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz